1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Snapdragon, Kirin, Exynos, Аpple Ax

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од DelphiUser, 7 Декември 2018.

 1. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,072
  2 Март 2011
  Машко

  Samsung's 7nm Exynos 9825 Updates Efficiency (But Not Much Else)
  Samsung Announces the Exynos 9825 SoC: First 7nm EUV Silicon Chip


  Минимална разлика. Само спаднале од 8 на 7нм, зголемиле 100мхз на двете а75 јадра и нешто на малито. Перформансите се зголемени за 2-3%

  [​IMG]


  Еве и објаснување зошто се користи Snapdragon во Америка и Exynos во цел свет

  The opposite used to be a familiar refrain for years - the US gets a Snapdragon-equipped Galaxy S line flagship, because... Qualcomm patents, but also Verizon and Sprint's legacy CDMA voice networks. The rest of the world, however, usually basked in the battery life efficiency coming with Samsung's homebrew Exynos line of processors, and often the added benefit of a better audio processor.

  Note 10's Exynos 9825 vs Snapdragon 855+ vs S10's 9820 specs and benchmarks
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 2. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  631
  258
  9 Август 2018
  Машко
  Не би се замарал со некоја off компанија како Mediatek.
  Направиле убав чипсет, ама незнам на кој ќе го продадат. Дали на 4 уреди ќе го има тој чипсет.
   
 3. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,072
  2 Март 2011
  Машко
  Pa по се изгледа MTK ќе стане главен снабдувач на процесори за Хуавеи. Ќе фрли Хуавеи некоја милијарда во R&D.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,072
  2 Март 2011
  Машко
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,072
  2 Март 2011
  Машко
 6. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Гледам никој го нема постирано кралот во оваа тема па еве.[​IMG]


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,072
  2 Март 2011
  Машко
  Дали е навистина олку јак A процесорот на Apple или ги лажираат тестовите. Во speed test Iphone редовно губи од Huawei, Xiaomi, Samsung...
   
  На Astro и The Geek Boy им се допаѓа ова.
 8. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Освен последните тестови со xs како застарен модел, инаку цело време го држи врвот во спиид тестовите.
  Ќе видиме со 11 pro. Мислам дека пак ќе се врати на врвот.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,266
  8,662
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Што ќе ми се толкави бројки кога пак iOS имаш у рука и Ајфон. Тоа ти е како да те стават во затвор а на сметка да имаш милион долари и јака *ичка дома да те чека.
   
  Маша, The Geek Boy и на psyside им се допаѓа ова.
 10. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  631
  258
  9 Август 2018
  Машко
  iPhone 11 Pro Max пак ќе биде на врвот некое време, па Huawei Mate 30 Pro ќе го победи, па после ќе дојде Pixel 4XL, и тој ќе биде малце на врв и после пак со S11. После S11, P40 Pro, и после тоа, Note 11.
  Се се врти у круг. Само Ајфоните најмалце остануваат у круг.
   
 11. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,072
  2 Март 2011
  Машко

  Камерата на Huawei нема да биде надмината некое време. Но од друга страна Huawei нема да има гугл шпионски сервиси и ќе изгуби голем маркет шер, битката продолжува помеѓу самсунг и крајфон.
   
 12. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,072
  2 Март 2011
  Машко
 13. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  712
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 14. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  However na geekbench
  [​IMG]
  [​IMG]

  Па дури и a12 бега напред
  [​IMG]

  Масивна разлика.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 15. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,103
  3,464
  7 ноември 2014
  Машко
  Така се жалат луѓе кога ќе купат Ферари дека не можеле спојлери да му стават или да менуваат бандажи, све било топ, тапа жива. Боље било стара Хонда Цивик од 90та да си ја тјунираат, дотераат, оптимизираат...
   
 16. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Која стигма балканска, ајфон и одма пички и милиони на сметка, а иста цена е со galxy телефоните и ноте.
  Еве јас од коа купив ајфон одма милиони на сметка ми се појавија, и се чудам како да ги истрошам.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  385
  298
  1 Февруари 2017
  Машко
  daj nekoja stotka :)
   
 18. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Ако имаш Ајфон одма пуштам неколку 100-тки


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На GGTT1 и Pane24 им се допаѓа ова.
 19. Astro

  Astro
  Guru

  6,266
  8,662
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL

  Пушти му, ќе му требаат за на сервис :oh:
   
 20. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  385
  298
  1 Февруари 2017
  Машко
  Ke kupam Ako treba:)
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,031
  26,747
  4 Септември 2008
  Da, i golf TDI
   
 22. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  1.9, другите не ги бива, македонче мудро знае што е добро. '99та беше добра година!


   
 23. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,072
  2 Март 2011
  Машко
  MTK ги изненади сите, направи 10 чекори напред и дојде во 2019 година со својот најнов flagship SoC Dimensity 1000

  upload_2019-12-12_8-20-27.png

  Перформанси на ниво на 865, 7nm, најдобро AI, интегриран 5G модем (865 нема да има). Конкуренцијата од Kина созреа, ова се добри вести за сите

  Qualcomm Snapdragon 865 vs MediaTek Dimensity 1000 specs: A rivalry renewed


  Кој админ е задолжен за секцијава, нека го почасти MTK со место во насловот во темава. (edit thread name, include MTK)
   
  Последна промена: 12 Декември 2019
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Avid

  Avid
  Guru

  4,168
  6,210
  21 Јануари 2009
  nema 8k snimanje pozz ja kako entuzijast sum razo4aran
   
  На Викса и Маша им се допаѓа ова.
 25. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,072
  2 Март 2011
  Машко
  90 минути 8к видео кошта 18 терабајти. Со среќа барање на уред со толкав сториџ.
  знам дека се заебаваше де..
   
Слични теми
 1. xenon
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  2,954
 2. psyside
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  986
 3. gdamjan
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  563
 4. psyside
  Одговори:
  31
  Прегледи:
  2,389
 5. psyside
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,129
Вчитување...

Сподели

Вчитување...