• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Snapdragon, Kirin, Exynos, Аpple Ax

 • Ја почнал/а темата
 • #1

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,458
1,440
Drachevo
Како што видов немаме тема за мобилни процесори каде што може да ги постираме новостите и споредбите на истите.

Прва порака: новиот 855 на Qualcomm Snapdragon 855 ветува 5G, in screen fingerprint sensor и дo 30% поголема ефикасност (трајност) на батерија.

Snapdragon 855 Gives a Big Boost to Phones' Batteries
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,807
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
 • Ја почнал/а темата
 • #5

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,458
1,440
Drachevo
Ја видов таа тема пред да ја креирам оваа, таа тема носи наслов Снап 820 и ми стои лошо крстена.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,710
1,098
Како што видов немаме тема за мобилни процесори каде што може да ги постираме новостите и споредбите на истите.

Прва порака: новиот 855 на Qualcomm Snapdragon 855 ветува 5G, in screen fingerprint sensor и дo 30% поголема ефикасност (трајност) на батерија.

Snapdragon 855 Gives a Big Boost to Phones' Batteries
Иако 855 ќе може да се поврзе на 5Г, 5Г сеуште не е поставено и е ексремно непрактично да се постави, најверојатно нема да има добро 5Г уште минимум 5 години. Значи таа функција ќе биде бескорисна во тој период додека се постави.

5Г брановите немаат долг домет и секој предмет значително го намалува сигналот. Не само ѕидови, туку дрва, луге, и се друго.
За да има добра 5Г мрежа. треба да стават 5Г антени на растојание како улични ламби.
Е сеа замисли ако си во голема канцеларија, и има многу бироа, стубови, луге и други предмети, идеалното решение би било да се стави антена ВО канцеларијата.

Со ова претпоставувам и дека ќе се зголеми бројката на заболени од канцер..
 

Трајче Дрварчето

Practice makes perfect
3 ноември 2012
850
1,809
Area 51
Трајче Дрварчето's setup  
Processor & Cooler
Intel 8088, 4.77MHz
Storage
dual 160KB 5.25-inch disk drives and 10 MB HDD
RAM
16K on-board RAM
Video card
Monochrome Display Adapter
Audio
1-channel PWM
Monitor
IBM 3270
OS
PC-DOS v1.0
Како бе така? Apple е увек понапред во сѐ од другите :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,458
1,440
Drachevo

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,009
416
Ако не се грешам, Kirin се повеќе ориентирани на камера и AI одошто перформанси.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,458
1,440
Drachevo
Ако не се грешам, Kirin се повеќе ориентирани на камера и AI одошто перформанси.
И тоа како се ориентирани на перформанси, хуавеи се труди да биде најдобар во се, само не е така лесно. Еве во мидранге се најдобри. Во премиум сегментот ги кочи малито.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,807
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Одличен чипсет е новиот Kirin 810, ама дека е најдобар тоа само на сон, 675/730 се подобри кога ќе се земат како целокупен продукт, не само фреквенција.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,471
669
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Одличен чипсет е новиот Kirin 810, ама дека е најдобар тоа само на сон, 675/730 се подобри кога ќе се земат како целокупен продукт, не само фреквенција.
Пиша чоекот перформанси на антуту, не фреквенции??

Најверојатно снапдрагон има подобар скор во гпу и полош во цпу.

Во секој случај солидни перформанси.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,458
1,440
Drachevo
Ако не се грешам, Kirin се повеќе ориентирани на камера и AI одошто перформанси.

Kirin-чо е најдобар во СЕ. Зачудувачки MTK Helio G90 е подобар од Snapdragon 730.

The MediaTek Helio G90 chipset is touted to be the most powerful product MediaTek has at the moment with the total benchmark score put at 222,282 points. This is slightly higher than the score of the Snapdragon 730 chipset, which scored 210052. Though it is slightly lower than Huawei’s Hisilicon Kirin 810 SoC’s benchmark score of 237437.

The Helio G90 score breakdown is:
 • CPU – 83145
 • GPU – 67629
 • Memory – 14261
 • UX – 57247
In comparison the Kirin 810 scores:
 • CPU – 92771
 • GPU – 73380
 • Memory – 14888
 • UX – 56398
And finally the Snapdragon 730
 • CPU – 87316
 • GPU – 58149
 • Memory – 13844
 • UX – 50743
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,471
669
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Kirin-чо е најдобар во СЕ. Зачудувачки MTK Helio G90 е подобар од Snapdragon 730.

The MediaTek Helio G90 chipset is touted to be the most powerful product MediaTek has at the moment with the total benchmark score put at 222,282 points. This is slightly higher than the score of the Snapdragon 730 chipset, which scored 210052. Though it is slightly lower than Huawei’s Hisilicon Kirin 810 SoC’s benchmark score of 237437.

The Helio G90 score breakdown is:
 • CPU – 83145
 • GPU – 67629
 • Memory – 14261
 • UX – 57247
In comparison the Kirin 810 scores:
 • CPU – 92771
 • GPU – 73380
 • Memory – 14888
 • UX – 56398
And finally the Snapdragon 730
 • CPU – 87316
 • GPU – 58149
 • Memory – 13844
 • UX – 50743
User experience најдобар МедиаТек тоа се бара!
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
579
584
Скопје
Колкава е разликата од Exynos 9820 (8nm) до Exynos 9825 (7nm) (S10 vs Note10)?
Прв пат Samsung се решија на ваков чекор да користат различен процесор и воедно различна архитектура на Note и "S" серијата од иста генерација. Досега исти користеа Note9 и S9, Note8 и S8 итн.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,336
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно