1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Snapdragon 820 и други мобилни процесори

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 10 ноември 2015.

 1. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,236
  513
  3 Април 2008
  @Исак
  801, 805, 808 - се стара генерација на flagship-ови - и се 32bit-ни

  650 во моментов е генерално подобар од нив, затоа што е понов иако е од mid-range сегмент.

  пс. не знам колку 650 е подобар во апсолутни cpu перформанси - но секако е поефикасен power/performance и има бољи/понов GPU

  64bit-носта исто помага кога имаме >2GB рам во телефонот.
   
  На Isak Keyten му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,984
  25,222
  4 Септември 2008
  За да се збунат конзумерите да, има и некои подобрувања на пример 430 е поспор како процесор, но има подобро процесирање на камера, подобра графичка (20% макс) подобар модем итн.

  Па така малце комплицирано е. 650 е вистинскиот наследникот на Snapdragon 600, кој беше одличен мид енд процесор. Гледај ја 2-та бројка како кај графичките.

  650 има 2x A72 кои се хај енд јадра, 808 има 2x A57-ци кои се хај енд јадра од лани, па така овие 2 се осетно подобри од другите кои немаат ни 1-но моќно јадро.
   
  На Isak Keyten му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,236
  513
  3 Април 2008
  ах, 808 е A57ца? сум го згрешил горе
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,984
  25,222
  4 Септември 2008
 5. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,560
  2,373
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,984
  25,222
  4 Септември 2008
 7. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,700
  2,276
  14 Декември 2010
  Машко
  quick charge hehe, necini toa apple use ne go ima implementirano nepostoi tehnologijata.

  Иначе ова со 835 место 830, како што прочитав само промена во името е? Како да сакаат да се оддалечат од претходните на сличен начин како што Microsoft ја скокнаа 9-ката кај Windows.
   
  На RagingDemon и psyside им се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,984
  25,222
  4 Септември 2008
  Да да, малце маркетинг. Во најдобар случај очекувам солиден продукт, знаејќи дека Samsung намерно го држи на узда 8890 уште пред 1 година кога го исфрли, (немаа конкуренција) да го кренеа на 3.0ghz што можеше да се направи без никаков проблем знаејќи дека толкава е и разликата во ефикасност vs 820, (20% горе доле) ќе требаше QC да се откажат од процесори overall, ако се знае дека и со оваа фреквенција разликата во CPU/CPU е најмалце 25% за 8890.
   
  На MasteR_#0 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Arioth

  Arioth
  Gaining Experience

  260
  327
  2 Април 2011
  @psyside Дали Samsung го продава својот процесор на некој друг. Јас колку што можам да забележам не, зошто не ми е јасно!?. Сепак е ова капитализам, пара разговара. Можеби другите произведувачи се "срамат" да имаат Samsung процесор да ги придвижува.
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,984
  25,222
  4 Септември 2008
  За да не си прави конкуренција на себе, ги продава кога се на крај на својот животен век, на Meizu. Но со тоа што сега Huawei ќе почнат тоа да го прават многу порано, изгледа и Samsung ќе се приклучи.
   
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,296
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  А 616 каков е @psyside ?
  32 bit? Колку у какви јадра им аво себе?
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,984
  25,222
  4 Септември 2008
  64, 8x A53.
   
 13. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,334
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  haha abe ova nee tocno, ovae neproverena technologija od vcera, zimise.
  Pai uste so samsunk haha
   
  На MasteR_#0 и psyside им се допаѓа ова.
 14. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,169
  1,559
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  "Cable quality detection" ова ми се допаѓа. Инаку гледам дека често се прашува а ги имам споредено лично на бенчмарк тестови A72 vs A57 и е 30% разлика во перформанси така да генерално SD650 има 30% појак процесор на двете појаки јадра во споредба со SD808 додека графичките им се исти со перформанси Adreno 510 vs Adreno 418 со тоа што 510 додатно подржува OpenCL 2.0 i DX12 ...
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,984
  25,222
  4 Септември 2008
  Ова е најмногу заради трокирање/ефикасност, како јадро A57-та се многу моќни. Сеедно 650-та е устав за секој чип кој е базиран на A57, екстремно не ефикасни чипсети беа со исклучок на 5433.
   
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,296
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Затоа ти толку многу ги хејташ Apple, ова ти било специјалност тебе... :p
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,984
  25,222
  4 Септември 2008
  Јас не ги хејтам Apple, јас ги хејтам хајпаните продукти кои не се доволно добри за да бидат хајпани. Пример, iPhone 7, има анимации кои се лаговити на ниво на телефон од средна класа од 2014 година - кој би бил употребуван сега. На скоро секој момент низ UI-то, се осеќа дроп по дроп и сето тоа на 750p резолуција, и најмоќниот чип/gpu во мобилната индустрија во моментов. Абе невидена иронија и неверојатна глупост на iOS тимот кој повторно докажува дека apple/iOS продуктите, не само што не се пред андроид, не само што не се еднакви, него се осетно позади ВО МОМЕНТОВ од аспект на мазност.

  Кога би споредил S7, vs iPhone 7 у моментов, ќе ти дојде да го треснеш од земја iP7, да толку е лошо, и не, не преувеличувам.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,296
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Се разбираме, исто и јас.
  Вчера чекав еден другар во Сити мол и влегов во iStyle. Гледам по 85.000 денари Macbook air, тоа тенко никакво, не можеш да го држиш, екранот толку блешти, не можеш да гледаш во него, производ defective by design. И слушам женски глас од зад мене: повелете? Што мори да повелам?? Само симпатично беше девојчето па си направив фин муабет и си отидов, ги оставив во беспрекорна самотија. Во Анхоч 10 луѓе ред имаше, а таму изгледа јас прв бев што влегува :D
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,984
  25,222
  4 Септември 2008
  Лаптопите им се добри генерално, IMHO. Мада XPS сериозно ги притискаат.
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,984
  25,222
  4 Септември 2008
  Нови процесори на Mediatek, X23 и X27, практично исти горе доле со претхоните, единствената разликае 100mhz + на големите јадра (А72) vs X25, практично безкорисен апгрејд....

  [​IMG]
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 21. windows8

  windows8
  On your way to fame

  732
  949
  12 Февруари 2012
  Машко
  Мене не ми се јасни овие мобилни процесори, дали поголем работна фреквенција значи и помоќен процесор? пример kirin 650 има Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) а Snapdragon 808 Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) кој е подобар од овие два процесори?
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,984
  25,222
  4 Септември 2008
  Најбитни се големите јадра, читај ги претходните страни, а и оваа.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 23. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,169
  1,559
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Никако не ја разбирам потребата од тие 4х2.0Ghz јадра на овие хелио 20-киве ...
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,984
  25,222
  4 Септември 2008
  Супер си се кластерите, "рифрешов" не го бива.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 25. windows8

  windows8
  On your way to fame

  732
  949
  12 Февруари 2012
  Машко

Сподели

Вчитување...