1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Snapdragon 820 и други мобилни процесори

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 10 ноември 2015.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,981
  25,218
  4 Септември 2008
  Денеска беше преставен S820, најновиот хај енд процесор од Qualcomm.

  Функционалност, спецификации, и иновации....

  MU-MIMO, 802.11ad, and LTE CAT 12/13; Wi-Fi calling; Wi-Power; Qualcomm Quick Charge 3.0


  • Screen space reflections (selectable)
  • Dynamic reflections that move relative to view angle
  • High Dynamic Range Rendering (HDRR)
  • Preservation of details that might be otherwise lost in normal rendering due to lower contrast
  • Realistic color and lighting
  • Simulation of the light adaptation of the eye
  • Temporal anti-aliasing


  Импресивно делува, ќе видиме како во реалноста ќе се носи со Exynos M1/
  8890.
   
  На architect, RagingDemon, the_maker и уште 10 други им се допаѓа ова.
 2. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  397
  256
  13 Јули 2015
  Машко
  Сегa уште лaдење зa негo дa измислaт :)
   
  На DarkEnchanter и Boldozer им се допаѓа ова.
 3. Aster MK

  Aster MK
  Gaining Experience

  333
  334
  27 Јули 2015
  Машко
  Дали има поддршка за 120Hz екрани? Ова е битна карактеристика на Helio X10/X20, се надевам и овој поддржува бидејќи интересно би било 120Hz на телефон.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,981
  25,218
  4 Септември 2008
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,981
  25,218
  4 Септември 2008
  [​IMG]

  625 е одличен, другите мех.
   
 6. xenon

  xenon
  Guru

  3,816
  9,521
  15 Јануари 2011
  Машко
  Само 620 т.е по ново 652 му е мајката, се друго е тиња. Овој процесор сега за сега го има во џиновскиот Samsung A9 и уште еден уред мислам.

  [​IMG]


   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,981
  25,218
  4 Септември 2008
  652 и 650 двата се одлични, другото е рибренд со твикање, од овие у листава која ја постирав горе како мид рејнџер ако е добра цената 625-та е ок ќе биде ептен штедлив.
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,981
  25,218
  4 Септември 2008
  Нови процесори од QC,SD653, и 626 + 427 ( + други low end небитни)


  [​IMG]

  Она што е битно е дека S653 е фантастичен процесор, од аспект на процесирачки перформанси е горе доле еднаков на S820, со тоа што ќе биде осетно поефтин се надевам, овие брукиве од QC намерно не го произведоа на 14nm процес, затоа што така ќе можеше да ја зголемат фреквенцијата до 2.3 на 4-те A72-ки, и со тоа буквално да стане побрз од 820-та кој од аспект на процесирање (не графика и целокупни функционалности) е патетичен. Потврда за тоа се дел од коментарите доле,

  [​IMG]

  Како и да е се чека Xiaomi телефон со 653-та. Иначе 653-та, покрај зголемената фреквенција од 1.8> 1.95Ghz има и нови подобрени модеми, како и за нијанса зголемена фрекенција на GPU-то - поддршка за 8GB рам. Процесот е ист, со некои ситни твикови @28nm.

  Уште една патетична година за QC (3 по ред) со исклучок на средната висока класа, каде што се доминантни.
   
  На Krkac и the_maker им се допаѓа ова.
 9. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,828
  4,367
  20 Февруари 2011
  Машко
  Toa e toa samo use da vadat Xiaomi nekoj telefon so Snapdragon 625 so cena nekade 12k pak ke gi otepat site konkurenti...
  Ja bi Redmi 4 so 5" Display 32/3 Memory.
   
  На Astro и Krkac им се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,981
  25,218
  4 Септември 2008
  Мислиш 652, не 625. 625 е ок, али нема да ти биде некој огромен апгрејд, едно 20% разлика е од твојот сегашен а нема A72-ки, па така чим нема A72-ки, не е ништо посебно.
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 11. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,828
  4,367
  20 Февруари 2011
  Машко
  Ako napravat Xiaomi 5" telefon so 32/3 i ako stavat na nego Snapdragon 653 drugite firmi ke nemat sto da prodavat posle...
   
  На Taurus му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,169
  1,558
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Не е поевтино да го произведат чипот на 28nm? Мислам дека тоа е најголемата причина за 650/652/653 инаку и на 28nm можат они да ги кренат јадрата на 2.0Ghz без проблем бидејќи А72 е многу пооптимизиран од А53 и не грејат толку, класичен доказ ми е Редми Ноут 3П воопшто не се загрева на ниту еден бенчмарк ...
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,981
  25,218
  4 Септември 2008
  Опаааа, мириса на 8895....

  Ќе има масакари XD

  2ghz веќе се, проблемот е над тоа. А и очигледното гимпање...
   
  Последна промена: 19 oктомври 2016
  На Taurus и Astro им се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,981
  25,218
  4 Септември 2008
  Kirin 960 најавен! конечно MP8 верзии на графички!

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]
  [​IMG]
   
 15. Astro

  Astro
  Guru

  6,106
  8,294
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Што ако.... кога не е iPhone :(
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,981
  25,218
  4 Септември 2008
  Средено.
   
  На Војвода и uwemi им се допаѓа ова.
 17. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,144
  1,787
  19 Мај 2011
  Машко
  Моментално најдобриот процесор кај Андроидиве.4x A73 јадра, UFS 2.1 меморија и комплетно нова генерација на Mali GPU G71mp8 коja e појакa од тaа во S7 edge. Huawei Mate 9 што ќе искочи на 3 ноември ќе биде одлично телефонче.
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,981
  25,218
  4 Септември 2008
  Грешка си, телефон од 6'' неможе да биде одличен, за жал.

  Иначе да, број 1 процесор заедно со A10 и 8890 во моментов ќе биде.
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 19. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,169
  1,558
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Kirin 950/955 се со eMMC storage? WTF Huawei? Samsung и Qualcomm уште од S6 чипсетите се на UFS ...
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,981
  25,218
  4 Септември 2008
  Да, затоа како чипсет Kirin 950 (сем како процесор - брзина) не е толку популарен.
   
 21. Aster MK

  Aster MK
  Gaining Experience

  333
  334
  27 Јули 2015
  Машко
  Wat? На сите им одговара различна големина на телефон.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,981
  25,218
  4 Септември 2008
  Ако сите се едно 5% можно е.
   
  На alumen :), Krkac, #samurai# и уште 2 други им се допаѓа ова.
 23. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,130
  1,272
  25 ноември 2014
  @psyside нема тема општа за процесори на мобилни па морам негде да прашам

  дали има негде листа на мобилни процесори и нивни бенчмарк скорови во било кој бенчмарк?
  не по уред - по цпу
  знам дека не ја раскажува цела приказна тоа ама малку со бројкиве ми е збрка, snapdragon 400, 410, 430, 801, 808, 820, 650, 616....
  Не се водат по некој логичен инкремент и неам поим како иде јачината и што се разликите
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,981
  25,218
  4 Септември 2008
  Мислам дека нема.

  Али вака иде, 400 < 410 < 430 < 616 < 801 < 808 <650 < 820.

  801 е стара 32 битна архутектура, сите други се 64 битни и се базирани cortex A53 економични јадра, или cortex A53 во комбинација со A72-ки, кои во моентов се генерално најдоброто на андроид пазарот.

  TLDR барај телефон со најмалце S650 или X20.
   
  На Isak Keyten му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,130
  1,272
  25 ноември 2014
  зашо уопште го фураат овој numbering жити се
  зашто е 616 над 430 а под 801 а 650 е меѓу 808 у 820 цццц
  ај редоследов ок така нешо го размислував (освен 650 шо не ми е јасно зашо го носи тој број)
  али неам осет вака колкава е разликата
  400 и 410 знам дека се апла спори ентри левел, 616 неам осет али чим е под 801 не е сјаен, 650 до 808 пак неам поим која е разликта и колкава, и 650 до 820 ми изглеа џиновска разликата пак неам појма колкава е

  ова намерно го праат да збунат купувачи или шо е работава?
   

Сподели

Вчитување...