1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

СМС порака за сменет пасворд од Гугл

Дискусија во форумот 'Сигурност кај мобилни телефони' започната од StOrMK, 30 Јуни 2016.

 1. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  762
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Здраво дечки. Вчера сменив пасворд на Гугл профилот околу 19 часот и гледам сега ми стига СМС порака на мобилен дека ми е сменет пасвордот сега на мојата мејл адреса но завршува наместо @ пишува !gmai... и не е допишана и даден е линк google.com/password
  Прашањето ми е дали е мејлов навистина од Гугл закаснето пратен од вчера или пак некој вирус?
   
 2. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  762
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  EDIT: Проверив и преку ПЦ дека вчера последен пат сум ја сменил лозинката.
   
 3. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,762
  7,234
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Смени ја пак во некоја покомплицирана и активирај 2 Step Verification. Може за к*р да ти се фатат после :)
   
  goranzoran, borcep и на StOrMK им се допаѓа ова.
 4. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  762
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Комплексна е и плус како што потенцирав завчера ја сменив а еве вчера ми стига смспорака. Прашањето само ми беше дали смс-от е од Гугл закаснет од последната промена на лозинката? Си мислев да не е некој вирус, но како испраќач пишува Google а не некојси број.
   
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,867
  3,290
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  обично кај мене кога правев ресет, покажа пример h*******@gmail.com ама стигна веднаш...и да, активирај си верификација во два чекори, досега не сум сретнал да стигне смс пораката тек дури наредниот ден...нелогично е. не кликај најубаво
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 6. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  762
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Не на линкот не кликнав, едноставно ја избришав пораката и толку. Си скенирав со Аваст и Малвербајтс и ништо не најде. Еве нешто слично со смс пораки на фејсбук страната на Малвербајтс било објавено:http://bgr.com/2016/06/29/android-malware-sms-phishing-uber-facebook-whatsapp/

  ЕДИТ: Најверојатно била Гугл задоцнета порака, зашто еве сега повторно ја сменив лозинката и веднаш стигна порака со истиот текст но наместо превртен извичник како на претходната на оваа си пишува мајмунче @gmai... значи не е допишано целосно gmail.com исто како и претходната и си го има линкот google.com/password
  Сега е прашањето само дали на претходната бидејќи наместо мајмунче беше напишан превртен извичник е само грешка и задоцнета порака.
  Добро, како и да е сменив лозинка за секој случај, а дали 2 step verification е бесплатна работа, односно дали испраќањето на пораките од Гугл ќе бидат наплатувани по некој денар од операторот?
   
  Последна промена: 1 Јули 2016
 7. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,260
  2,493
  19 Јули 2013
  Од гугл ти била пораката не се секирај. Инаку обавезно верификација во два чекори. Ќе си го пријавиш твојот компјутер/телефон во verified devices да не ти досадува на секоја најава. Во пракса нема ништо различно да биде, но ако некој се обиде од друго место да се логира, дури и да ја знае лозинката, ќе му го бара кодот. Смс-то е бесплатно. А можеш да си симнеш и Google Authenticator или да си направиш листа со кодови во случај телефонот да не ти е достапен. Препорачливо е второво, ако например си некаде во странство а немаш мрежа или не дај боже останеш без телефон, да можеш да се логираш на мејлот.
   
  На borcep и StOrMK им се допаѓа ова.
 8. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  762
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Ок благодарам. :) Иначе од менување лозинки преку глава ми дојде денеска, ќе турам па некоја комплицирана дури и сам ја заборавам :D Ама сега одма стига пораката за сменета лозинка, не како првиот пат после еден ден. :D Средив сега, ќе одморам малце па ќе лупнам 2 stepverification. ;)
   

Сподели

Вчитување...