1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Сметка во бугарска банка?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од skullmonkey, 12 Јули 2015.

 1. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  999
  618
  3 Јули 2007
  Извод од банка, лична карта и пасош. Најдобро е сметка во Fibank.bg
   
  На Chiller му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  474
  176
  8 Март 2012
  Машко
  Сметка за струја, парно или комуналии не ти побараа?
   
 3. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  999
  618
  3 Јули 2007
  Не, изводот од банка заврши работа. И тоа без печат го симнав онлајн го испринтав и го скенирав и им пратив. Има име, презиме и адреса на изводот.
   
  На Chiller му/ѝ се допаѓа ова.
 4. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,083
  3,233
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ова е најблиску до решение. Те молам гајд степ-бај-степ за сите.
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bobmkd

  bobmkd
  Gaining Experience

  361
  190
  18 ноември 2008
  Машко
  Мислам дека @Extremex има БГ документи со кои си завршил работа (ако добро разбрав) така да ова би било решение за тие со такви документи, за останатите (вклучувајќи ме и мене) т`нка работа.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Да нема забуна - даночната политика на Македонија (и на 99,99% суверени земји) вика дека се плаќа данок на секоја работа извршена во Македонија. Тоа што си ја договорил со странци, или си ги земал парите преку странска сметка (што и не смееш да ја имаш) не те ослободува. Исто важи и за странците (со БГ пасош) кои сработиле тука - они не дужат данок во БГ зашто работеле на наша територија, ама дужат данок тука. Колку да си знаете. А тоа колку стварно и кој ќе ви го наплати данокот, е друго прашање. (терајте си ќутенката, нема заради вас да пропадне државата, заради друго ќе пропадне ;)
   
 7. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,631
  1,411
  27 Јануари 2011
  Машко
  Може да имаш колу сакаш саметки во странство, по закон треба да се пријават ;)
  А за ПП во БГ мислам дека треба да имаш и локална адреса на живеење, не може да ставиш МК адреса. И башка ПП дозволува само 1 ПП акаунт по лице, ако имаш еден отворен ке трбеба да мигрираш или да отвараш друг под друго име.

  А за сметки во странство најдобро е да имаш сметка во Кипар, Кариби, Сејшли, ХонгКонг, Дубаи итн
  Тамо не прашуваат од кај си, кој си, кај живееш и што работиш...ама куферот треба да е полн :oh:
   
 8. gokica

  gokica
  Модератор

  8,477
  10,464
  13 Јуни 2009
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 9. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  999
  618
  3 Јули 2007
  Извадив БГ документи САМО заради пејпал уште пред 3-4 години, среќа го фатив последниот воз кога беа дарежливи.

  Процедурата важи само доколку имаш бугарски документи, а може и ако живееш во бугарија т.е имаш виза бугарска и имаш привремена лична карта.

  1. Креираш бугарски пејпал со бугарска адреса.
  2. Одиш во Ќустендил, отвараш сметка у Фибанк. (аплицираш онлајн идеш само да си ја земеш), има опција за ЕУР или УСД сметка, парите од пејпал ако ги префрлиш во долари во долари ке ти стигнат.
  3. Ставаш некој долар/евро на сметка и ја додаваш на пејпал, верифицираш и имаш 2500 еур/усд лимит на година.
  4. 2500 еур/усд не вршат работа и идеш Lift Limits, они ти бараат PhotoID и доказ за адреса. Ќе им испратиш лична карта или пасош и ќе направиш некоја трансакција преку пејпал и ќе ти испратат од Фибанк извод на мејл (испраќаат секој ден ако има трансакции), принташ, скенираш и праќаш, за 2-3 дена ти тргаат сите лимити.

  Јас си ја додадов и македонската виза електрон од тутунска и без проблеми си повлекував на неа до 31.12.2014, потоа ја поврзав со пајонир УС пајмент.

  Процедурата за пајонир е следната:

  1. Кога идеш во Ќустендил ќе си земеш една при-пејд картичка од некој оператор (виваком) и ќе си направиш вибер со неа.
  2. Додаваш телефонскиот број на пејпал.
  3. Под дефаулт неможеш да додадеш америчка банкарска сметка, треба да се јавиш директно на поддршка да ти овозможат. Не им пишувај мејл само јавување помага.
  4. Пејпал официјално не подржуваат пајонир ус пајмент па тоа не смееш да им го кажеш (ако ти се испушти обиди се со друг оператор :) ) . Звониш од Вибер (најефтино - 1ден/мин) со бугарски број бидејќи вибер некако ги портира телефонските броеви така се јавува бугарскиот број кај нив, викаш сакаш да ја додадеш твојата америчка банкарска сметка, ако те праша каква е речи дека си работил во америка и имаш сметка (или излажи нешто подобро) и ќе ти овозможат да додадеш. Пожелно е и да набавите бугарска ИП адреса кога ќе се најавите или да им кажете дека сте во Македонија моментално оти гледаат од кај си најавен.
  5. Успешно додаваш и си повлекуваш на неа. Провизиите ти се 1% од сумата, + 3% ако повлекуваш од македонски банкомат за конверзија на валути (среден курс на НБ) и фиксна сума 2-3 долара за повлекување од банкомат.
  6. Правиш пари и уживаш.


  Лимитите се тргаат само со БГ документи, без БГ документи ризикувате на банирање доколку забележат сомнителни трансакции и ако надминете лимит поголем од 2000 долари/еур.
   
  На Blagojcebt, mviktors, skullmonkey и уште 7 други им се допаѓа ова.
 10. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  474
  176
  8 Март 2012
  Машко
  Еве и на кој му треба впн ако не му се оди на кафе во Ќустендил. ;)
  https://www.bgvpn.com/
   
  Последна промена: 13 Јули 2015
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Blagojcebt

  Blagojcebt
  Intern

  65
  18
  1 Септември 2009
  Машко
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,517
  25,587
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  И пoдoбрo штo немa. Држaвa не ти дaвa ни пoтпис без дa имaaт ќaр
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Blagojcebt

  Blagojcebt
  Intern

  65
  18
  1 Септември 2009
  Машко
  Дали на веќе верификуван македонски Skrill можи да се додади бугарска банкарска сметка и на неа да се префрлаат пари ?
   
 14. popeto

  popeto
  Intern

  7
  3
  14 Јули 2015
  Женско
  Graphic Designer
  Здраво на сите.
  Заработувам преку UpWork, т.е. парите ми легнуваат на Skrill. Досега немам повлечено пари, меѓутоа ми се собра некоја сума, која би сакала да ја повлечам.
  Данок не плаќам по мое лично убедување. Внесувам странски пари во домашна земја, и тука ги трошам на локални фирми - сметам дека е доволно добро за државата. Башка, со оглед на тоа дека ги трошам на желките што ми се дома, како и за моите интереси за кои нема ништо во оваа наша мала чудесна вукојебина, тој процент што би одел за данок ќе им го донирам на Анима Мунди, и сите среќни. Да не забегувам, прашањето ми беше - имам италијански пасош, дали можам да отворам нерезидентна сметка тука, и да си ги префрлам средствата од Скрил без да платам данок? Се работи за мала сума, троцифрена, за која не би сметала дека е проблем.
  Мислење? Фала однапред.
   
  На Blagojcebt и kirev им се допаѓа ова.
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Мислам најчисто ќе ти биде отворање нерезидентна сметка во наша банка. Прашај по другиве со ЕУ пасоши...
   
 16. bilokoj

  bilokoj
  Intern

  97
  8
  1 oктомври 2007
  Зошто не извади картичка од Fibank па од Paypal парите преку неа да си ги користиш кај нас?

  Добра идеја, дали дозна нешто повеќе за ова?
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 17. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Дали некој има искуство во врска со отворање на сметка во Грција?
  Нудат таква опција и во која банка?
   

Сподели

Вчитување...