1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Сметка во бугарска банка?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од skullmonkey, 12 Јули 2015.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,980
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Дечки,
  една пријателка (фриленсер) ми кажа дека си отворила сметка во банка во Бугарија без проблем. Отишла најблиску - Ќустендил, со пасош и веднаш ја услужиле. Се вратила после 3 дена за да си ја земе картицата и тоа е тоа.

  Дали има некој искуство со ова? Знае ли дали е точно или (незнам зошто) девојкава го измисли тоа?

  Ако е точно тогаш е привремено решение за пејпал.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,435
  25,129
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  За Косово може сигурно, а за Бугарија немам конкретна информација, ама може да е така.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 3. emet_

  emet_
  Гостин

  треба да си резидент на ЕУ, да си вработен и да имаш примања за да можеш да плаќаш/примаш средства преку интернет со било која европска банка, а дали таа банка ќе ја искористиш за пејпал е друга работа.

  ЕУ пасош во овој момент ниту една земја не ни дава, но многу го користат БГ пасошот како опција кој за жал ни ја сотре нацијата!:oops:
   
 4. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  954
  385
  17 Јуни 2008
  Како што може странец да отвори сметка во Македонија, сигурно можеме и ние. Мислам дека имаше доста случаи кај што го правеа тоа.
   
 5. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,361
  3,053
  4 Септември 2008
  Кај нас постојат нерезидентни сметки, а бидејќи ние не сме ја измислиле топлата вода исти такви постојат и во другите држави.
  http://www.stb.com.mk/nerezidentni-smetki.nspx
   
 6. emet_

  emet_
  Гостин

  ех да беше така немаше да чекаме пејпал да влезе во македонија туку сите ќе отвореа сметки во бугарија... :(

  странец може да отвори сметка кај нас и ние можеме да отвориме во странство ама со неа можеме само да плаќаме на шалтер, за преку интернет нема да може и тоа значи дека таа сметка не може да се искористи за пејпал профил!
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 7. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,980
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Има логика ова на емет. За пп бара адреса.
   
 8. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  658
  2 Мај 2011
  Не ти треба никаква адреса за пајпал, само сметка во банка. Многу македонци отворија преку нлб преку словенија и се плаќаше и примаше без никаков проблем. Еве и ден денска имам профил на пајпал преку словенија кој работи перфектно без никаков проблем.
   
 9. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,628
  1,397
  27 Јануари 2011
  Машко
  Во секоја држава може да отвориш сметка. И да си ја користиш како сакаш.
  Мојот ПП е отворен во Словенија со Американска картичка и си работи супер со години.
  Во Бугарија имам сметка уште додека не беа ни на помисла за у ЕУ, пред 15+ години н е се сеќам. Си влогов во Банка, добар ден, добар ден, може ли сметка да се отвори, може, вака и вака и за кратко време, потпиши тука и тука и мерси.
  Проблем може да настане само ако се работи за многу пари, мислам дека беше преку 2 или 2.5 илјади евра на трансакција.

  Слободно појди во Кустендил, отвори сметка. Не кошта ништо, мала прошетка.
   
 10. emet_

  emet_
  Гостин

  адресата ти е потребна за да бидеш резидент во ЕУ земја и за да можеш да бидеш пријавен како вработен, а како студент ниту една банка нема да ти ја прифати/одобри апликацијата.

  со овие документи аплицираш во банка и бараш можност со картичката да плаќаш и примаш средства преку интернет и таа картичка ја користиш за пејпал профилот.

  работите се поврзани една со друга, а во профилот на пејпал мислам дека можеш да внесеш и македонска адреса само доколку имаш картичка од банката од ЕУ или од друга земја со доверба со која можеш да работиш преку интернет.

  дебитните картички на НЛБ Тутунска може да се користат за интернет пазарување, но не може со нив да си отвориш пејпал профил пошо сега најверојатно тие се печатат на различни места. стариот метод на отварање на пејпал профил преку тутунска мислам дека повеќе не важи. тој важи само за оние сметки чии картички заедно беа печатени со словенечките.

  со бугарските пасоши и документација не знам како одат работите и ниту сакам да знам!
  треба да си провериш во банката дали можат да ти отворат ваква сметка и да добиеш таква дебитна картичка без бугарски пасош и која ќе можеш да ја користиш за пејпалот.

  другите информации од членовите мислам дека се малку застарени и не важат и можеби е најдобро да се информираш директно во банката, не преку форум!
   
 11. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  658
  2 Мај 2011
  Јас лично и ден денска ја користам мојата картичка од тутунска преку пејпал словенски да плаќам и примам пари без никаков проблем. Пред некое време ми истече старата и без никаков проблем си ја додаов новата. Исто така знам лица ( македонци ) кои имаат сметки по Србија а немаат никаква врска со Србија и примаат пари таму без проблем.
   
 12. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,980
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  На 2000$ добивка ќе ти стигне барање за потврда на идентитет (така ми имаат кажано). Тука е заебот...
   
  На DrMTR и Krisman им се допаѓа ова.
 13. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  658
  2 Мај 2011
  2500е на годишно ниво и се ресетира секоја година. Али можеш да направиш пејпал на друго име на некој другар или роднина.
   
 14. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  ОТ - како може 50.000 пасоши за 10 (или 25 години) да ни ја сотрат нацијата? Особено што се од чисто економски причини? Па 2.500 години ни држава немавме па не ни е сотрена нацијата. Него со оваа брзина, за 250 години СИТЕ ќе станеме Бугари. Well...
  /OT
   
 15. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  658
  2 Мај 2011
  Лоша/Добра вест е дека не даваат веќе пасоши на секого, мора да имаш некаков документ дека имаш врска со Бугаријa. Инаку и со македонски пасош многу побегнаа, така да не е тоа проблем.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 16. emet_

  emet_
  Гостин

  @kirev се уште стојам за тоа! се одродивме и се отуѓивме... малку ли е? :please:
   
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  2.000 и кусур години цел народ бил под туѓо име, а сега за 2.000 души годишно, голем та*ак. Глупости, секој си ја бара среќата, ако е парчето хартија за влез во ЕУ за некого среќа, нека му е (full disclosure - немам БГ пасош). Башка ако знаеш математика - 500.000 со МК пасош се исселени, а тие 50.000 се барем останати во МК (работат надвор, носат пари тука). Па сега ти види што е боље.
   
  На mviktors му/ѝ се допаѓа ова.
 18. emet_

  emet_
  Гостин

  не е се така! тие што се иселени со МК пасоши во ЕУ земја членка очигледно се на црно или студенти.
  истите тие немаат право на вработување!

  да не одиме многу офтопик, нема смисла за @skullmonkey и за форумот.
  signing off...
   
 19. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  И онака ќе бидат избришани поракиве, него не се отидени само на црно или да се студенти. 500.000. Сите што јас ги знам си отидоа цели фамилии со тип-топ папири. Никој не отиде да ризикува. Се добиваат папири и со македонски пасош... Бугарите не ни се крив, ќути трај тие со бугарски пасоши остануваат овде па носат пари.
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 20. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,454
  1,886
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Сакате да кажете дека доколку имам БГ пасош, можам слободно да си отворам сметка во БГ банка, да си ја поврзам со пејпал, па преку фриленс акаунтот да си ги пуштам парите на пејпал-от, и на крај во МК да си ги вадам парите преку банкотмат со БГ картицата? Без да сум обврзан да го плаќам нашиот нелогичен данок за филенсери, кој ни вработените во УЈП не знаат да го објаснат?
   
 21. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  479
  176
  8 Март 2012
  Машко
  Доколку имаш БГ пасош и отвориш сметка во Бугарија, тогаш ќе треба данокот во Бугарија да го плаќаш. Таму нема УЈ П има НАП
  Секако некаде ќе треба данок да плаќаш. Бугарите се тата-мата за даноци, ќе ти го прифатат без да им објаснуваш многу што работиш.:)
   
 22. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,846
  3,944
  5 Јули 2013
  Колку им е данок за фриленс работа да не знаеш? Како кај нас е 35%? :)
   
 23. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  479
  176
  8 Март 2012
  Машко
  Многу сличен е. Треба да се пишеш дека си занаетчија и искача пак ~35%.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 24. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  971
  568
  3 Јули 2007
  Бинго! Тоа го направив јас.

  Само што уште подобитна комбинација ти е ако си врзеш со пајонир, мирна ти глава.

  Со БГ документи си ги тргнав сите лимити, си ставив пајонир УС пајмент и си повлекувам дирекно на пајонир и си вадам од банкомат во МК. Провизиите ти се вкупно 5-6%
   
  На skullmonkey и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 25. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  479
  176
  8 Март 2012
  Машко
  Што документи им прати на ПП? Сметка од што ти заврши работа?
   

Сподели

Вчитување...