1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Smash B hub

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од toshex, 15 Март 2018.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  Па сигурно грешам ко шо кажав толку ми умее за сега у премиер и валјда некој сетинг иам утнато али дефинитивно треба да почнам да едитирам и ставам видеа, па после тоа у наредна прилика да го едитирам интрото :)
   
 2. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  817
  2,808
  27 Јануари 2014
  Машко
  Анимацијата во Афтер не во премиер. Ако, можеш прикачи го цел фајл во зип и прати ми го ќе ти помогнам до утре вечер најкасно.
   
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  Да де у афтер го праев, ставам 000001 фрејм и го мења автоматски у 000004, а моментално брзината ми е на 000004 мислам на краткото интро, а го имам и подолгово у варијанта со скратени ствари до 14 секунди.

  Како и да е ете дури правев скриншотови за да покажам како ми го прави автоматски 00004 со завлекување на тајмлајнот по тоа лентата можам да го намалам и на 000001 ако сакам.

  Ќе пуштам еден рендер од долгото со на пола скратени анимациите на копчето па да видиме.

  Screenshot_14.png Screenshot_15.png
   
 4. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  Иначе 700 мега е зип, така шо со мојов аплоад моментално 3 дена ќе се прикачува.
   
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  Ау мислам дека ова е пребрзо каде каде:


  View: https://youtu.be/dS7hEaj4-v8


  ќе направам сега верзија измеѓу ова и претходното, со се делчето на почетокот, и се тоа мислам дека ќе го смачкам на 11тина секунди.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 6. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,662
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ова е идеално! Екстра е! Не менувај ништо!
  Вакво нешто се бараше, значи имаш се. Језда трае 12 секунди, али стварно задржува внимание. А внимание да задржиш е најбитно!
   
  На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  Секиунда да видиш следната итерација де, пошо пребрзо е вака копчето брат стварно.

  Многу малку ќе намалам брзина на копчето али ќе е мислам као перфекција. Штета шо не можам риал тајм да гледам како изгледа се тоа така шо мора рендер од ново, али за 20тина минути ќе биде.

  ЕДИТ: преслаб и со премал екран ми е лаптопот за вакви ствари хахах ајде нека извадат ThinkPad со ryzen па да фучи! :D
   
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  И ете го - верзија само со звучни ефекти и верзија со звучни ефекти и музика! Што ќе кажеш @SiPy` ?


  View: https://youtu.be/AoVF7tt8_AQ  View: https://youtu.be/V1uNd93KLTg


  [забелешка - второто видео може да не е завршено со аплоад во момент на постирање, причекајте минутка две]
   
  На ljupce и IcePick им се допаѓа ова.
 9. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,662
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  Второто дефинитивно! Топ е :)
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 10. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,328
  2,575
  19 Јули 2013
  Тука грешиш, го забрзуваш, затоа така ти дава. Не може цела анимација во еден фрејм да се содржи. Скрати го времетраењето. Исецкај ја анимацијата на саканата должина со нормална брзина.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,727
  2,620
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Те пратам со шпицава од почеток. Второто веќе е спакувано како што треба. Синхронизацијата на звуците конечно е усогласена.

  Убаво спакувано интро. Честитки. :)

  [ЕДИТ] Ласерскиот звук на крајот треба за нијанса порано да го внесеш, 6-8 фрејма понапред.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 12. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  Зирни го второто видео мислам дека постигнав тоа шо кажа ти. Пак ќе кажам убер нуб сум у програмиве ама ќе научам полека полека хахах.

  Фала ти брат еј као ептен добро ми дојде малце тапкање по рамо, пошо ептен се испозамарав :D

  ЈЕСССССССС!!!! Ја погодив! :D

  Ми го направивте утрово дечки, уф, падна камен од срце :3
   
  На moongose и Astraion им се допаѓа ова.
 13. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,306
  4,837
  4 ноември 2013
  Машко
  Второто видео е ТОП!
  Браво другарче!
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  11,064
  10,575
  24 Јуни 2009
  Машко
  И мене ми се допаѓа второто!
  Да, ласерот на крај малку назад.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 15. vladic3110

  vladic3110
  Gaining Experience

  128
  222
  22 Февруари 2017
  Машко
  Таман си со второто, а и да не си понатаму неосетно ќе го смениш. Почни да вадиш материјал тоа е побитно мн канали кои ги пратам низ текот на годините стопати менале :)
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,092
  4,355
  28 oктомври 2008
  Видеото е топ, и не размислувај да го менуваш. Со тек на време кога ќе имаш материјал на каналот, интрото ќе биде трејдмарк на твојата работа.
   
  На toshex и SiPy` им се допаѓа ова.
 17. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  Ко шо спомнав у друга тема се работи на видеа и на чачкање ствари шо ќе се користат у иднина.

  Најпрво, денес ми стигна конечно замена плоча за стрелките на 3DS конзолата (лево и десно не работеа, само горе и доле). Имав нарачано и цел дел и само лепенки со метални сфери, но стигна попрво заменскиот дел (еден од два нарачани, другиот уште патува ихаа), но во иднина ќе пробам со униметар да објаснам како работи делчево и да заменам сферите само на оригиналниот расипан дел и да го поправам.

  Битно си ја поправив конзолката и добив видео материјал (coming soon на каналот):

  Screenshot_1.png

  Во изминатата недела исто праве комплетен рестор (расклапање, чистење и склапање) на Гејмкјуб, Гејмкјуб контролер, Нес контролер, и телевизор. Од сите има видео материјали во помала или поголема мера кои исто треба да се едитираат и закачат. Дел од нив се веќе доста обработени.

  Screenshot_2.png

  Коа веќе го поправив 3DS-от а примарна конзола ми е 3DS XL, а и коа веќе самиот 3DS имаше постар софтвер :3 тоа значеше само едно - ХАКИНГ!

  Така шо пред малку завршив и со хакирање на поправениот уред, за да можам да стримам директно преку WIFI од него на компјутер (за летсплеј виде евентуално од 3DS игри).

  20180401_032653.jpg

  А и да се надоврзам за тоа дека денес @xCorbe ме почасти со нешто многу битно - 2 гига сд картичка - пошо поголеми не работат со SD MEDIA LAUNCHER за гејмкјуб. Имено ко шо кажав тоа ми требаше за да можам да го бутирам Гембој плеерот закачен на гејмкјуб конзолата, и со тоа да можам на ТВ да играм GBA, GBC и GB игрици.

  Шо значии, со евтина УСБ TB capture картица (која ја чекам од али) ќе може да стримам и такви игри :3

  20180331_143647.jpg 20180331_144145.jpg

  Тоа е шо се крчка, едитинг малце бавно ми иде пошо сум нуб ама ќе се уходам.
   
  На Kajsibebraat, HardCorec, Psycore и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
 19. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,662
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  Одлично видео, само процесот на склопување би ги убрзал. :) Ете совет за наредни видеа.
   
  На boro1 и toshex им се допаѓа ова.
 20. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  965
  1,444
  6 ноември 2007
  ^ Имаш video speed, timeline и fast forward за таа намена.
  Најмногу ме нервира кога во disassembly или fix видео е покажано расклопувањето/склопувањето убрзано па ја треба да кликам 36 пати Pause на Youtube.
  Инаку супер е се. Светлина, квалитет на видео, англискиот. Ќе бидат од корист овие видеа за човештвото.... You're doing it...GOOD!

  btw .. Ако си толку курназ што не го поправи 3DS-от расипан што се гасеше при затворање наместо да влага во StandBy mode. :)
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  840
  1,779
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Гуд. Особено англискиот, не е во стилот: Хај дер, дисис Ранџит, дисис Ми Еван :D
   
  toshex, borcep и на SiPy` им се допаѓа ова.
 22. Canibalot

  Canibalot
  Gaining Experience

  71
  91
  29 Јуни 2016
  Машко
  Супер е видеото! Можеш категоријата да ја смениш. Место Gaming да ја ставиш во Science i Technology или во Howto? за да search enginot ти ги предлага твоите видеа во слични наслови и категории.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,916
  26,303
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Видеото е супер...иако тематиката не ме интересира воопшто... го изгледав за да видам како си го сторил тоа... (палче горе)
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 24. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,306
  4,837
  4 ноември 2013
  Машко
  Профи! Браво!
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 25. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,411
  2,035
  12 Август 2009
  Машко
  Линкови во description од каде се нарачани деловите... другото е одлично.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...