1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Smash B hub

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од toshex, 15 Март 2018.

1. toshex

toshex
    Unbeatable

4,554
    4,910
    18 Септември 2013
    Машко
    Па сигурно грешам ко шо кажав толку ми умее за сега у премиер и валјда некој сетинг иам утнато али дефинитивно треба да почнам да едитирам и ставам видеа, па после тоа у наредна прилика да го едитирам интрото :)

2. M.Pix

M.Pix
    Модератор

817
    2,808
    27 Јануари 2014
    Машко
    Анимацијата во Афтер не во премиер. Ако, можеш прикачи го цел фајл во зип и прати ми го ќе ти помогнам до утре вечер најкасно.

3. toshex

toshex
    Unbeatable

4,554
    4,910
    18 Септември 2013
    Машко
    Да де у афтер го праев, ставам 000001 фрејм и го мења автоматски у 000004, а моментално брзината ми е на 000004 мислам на краткото интро, а го имам и подолгово у варијанта со скратени ствари до 14 секунди.

Како и да е ете дури правев скриншотови за да покажам како ми го прави автоматски 00004 со завлекување на тајмлајнот по тоа лентата можам да го намалам и на 000001 ако сакам.

Ќе пуштам еден рендер од долгото со на пола скратени анимациите на копчето па да видиме.

Screenshot_14.png Screenshot_15.png

4. toshex

toshex
    Unbeatable

4,554
    4,910
    18 Септември 2013
    Машко
    Иначе 700 мега е зип, така шо со мојов аплоад моментално 3 дена ќе се прикачува.

5. toshex

toshex
    Unbeatable

4,554
    4,910
    18 Септември 2013
    Машко
    Ау мислам дека ова е пребрзо каде каде:

View: https://youtu.be/dS7hEaj4-v8

ќе направам сега верзија измеѓу ова и претходното, со се делчето на почетокот, и се тоа мислам дека ќе го смачкам на 11тина секунди.

На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,662
    4,523
    23 Јуни 2015
    Машко
    Ова е идеално! Екстра е! Не менувај ништо!
    Вакво нешто се бараше, значи имаш се. Језда трае 12 секунди, али стварно задржува внимание. А внимание да задржиш е најбитно!

На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. toshex

toshex
    Unbeatable

4,554
    4,910
    18 Септември 2013
    Машко
    Секиунда да видиш следната итерација де, пошо пребрзо е вака копчето брат стварно.

Многу малку ќе намалам брзина на копчето али ќе е мислам као перфекција. Штета шо не можам риал тајм да гледам како изгледа се тоа така шо мора рендер од ново, али за 20тина минути ќе биде.

ЕДИТ: преслаб и со премал екран ми е лаптопот за вакви ствари хахах ајде нека извадат ThinkPad со ryzen па да фучи! :D

8. toshex

toshex
    Unbeatable

4,554
    4,910
    18 Септември 2013
    Машко
    И ете го - верзија само со звучни ефекти и верзија со звучни ефекти и музика! Што ќе кажеш @SiPy` ?

View: https://youtu.be/AoVF7tt8_AQ

View: https://youtu.be/V1uNd93KLTg

[забелешка - второто видео може да не е завршено со аплоад во момент на постирање, причекајте минутка две]

На ljupce и IcePick им се допаѓа ова.
  9. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,662
    4,523
    23 Јуни 2015
    Машко
    Второто дефинитивно! Топ е :)

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  10. moongose

moongose
    Unstoppable

2,328
    2,575
    19 Јули 2013
    Тука грешиш, го забрзуваш, затоа така ти дава. Не може цела анимација во еден фрејм да се содржи. Скрати го времетраењето. Исецкај ја анимацијата на саканата должина со нормална брзина.

11. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,727
    2,620
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Те пратам со шпицава од почеток. Второто веќе е спакувано како што треба. Синхронизацијата на звуците конечно е усогласена.

Убаво спакувано интро. Честитки. :)

[ЕДИТ] Ласерскиот звук на крајот треба за нијанса порано да го внесеш, 6-8 фрејма понапред.

12. toshex

toshex
    Unbeatable

4,554
    4,910
    18 Септември 2013
    Машко
    Зирни го второто видео мислам дека постигнав тоа шо кажа ти. Пак ќе кажам убер нуб сум у програмиве ама ќе научам полека полека хахах.

Фала ти брат еј као ептен добро ми дојде малце тапкање по рамо, пошо ептен се испозамарав :D

ЈЕСССССССС!!!! Ја погодив! :D

Ми го направивте утрово дечки, уф, падна камен од срце :3

На moongose и Astraion им се допаѓа ова.
  13. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,306
    4,837
    4 ноември 2013
    Машко
    Второто видео е ТОП!
    Браво другарче!

14. krema

krema
    Professor

11,064
    10,575
    24 Јуни 2009
    Машко
    И мене ми се допаѓа второто!
    Да, ласерот на крај малку назад.

15. vladic3110

vladic3110
    Gaining Experience

128
    222
    22 Февруари 2017
    Машко
    Таман си со второто, а и да не си понатаму неосетно ќе го смениш. Почни да вадиш материјал тоа е побитно мн канали кои ги пратам низ текот на годините стопати менале :)

16. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

3,092
    4,355
    28 oктомври 2008
    Видеото е топ, и не размислувај да го менуваш. Со тек на време кога ќе имаш материјал на каналот, интрото ќе биде трејдмарк на твојата работа.

На toshex и SiPy` им се допаѓа ова.
  17. toshex

toshex
    Unbeatable

4,554
    4,910
    18 Септември 2013
    Машко
    Ко шо спомнав у друга тема се работи на видеа и на чачкање ствари шо ќе се користат у иднина.

Најпрво, денес ми стигна конечно замена плоча за стрелките на 3DS конзолата (лево и десно не работеа, само горе и доле). Имав нарачано и цел дел и само лепенки со метални сфери, но стигна попрво заменскиот дел (еден од два нарачани, другиот уште патува ихаа), но во иднина ќе пробам со униметар да објаснам како работи делчево и да заменам сферите само на оригиналниот расипан дел и да го поправам.

Битно си ја поправив конзолката и добив видео материјал (coming soon на каналот):

Screenshot_1.png

Во изминатата недела исто праве комплетен рестор (расклапање, чистење и склапање) на Гејмкјуб, Гејмкјуб контролер, Нес контролер, и телевизор. Од сите има видео материјали во помала или поголема мера кои исто треба да се едитираат и закачат. Дел од нив се веќе доста обработени.

Screenshot_2.png

Коа веќе го поправив 3DS-от а примарна конзола ми е 3DS XL, а и коа веќе самиот 3DS имаше постар софтвер :3 тоа значеше само едно - ХАКИНГ!

Така шо пред малку завршив и со хакирање на поправениот уред, за да можам да стримам директно преку WIFI од него на компјутер (за летсплеј виде евентуално од 3DS игри).

20180401_032653.jpg

А и да се надоврзам за тоа дека денес @xCorbe ме почасти со нешто многу битно - 2 гига сд картичка - пошо поголеми не работат со SD MEDIA LAUNCHER за гејмкјуб. Имено ко шо кажав тоа ми требаше за да можам да го бутирам Гембој плеерот закачен на гејмкјуб конзолата, и со тоа да можам на ТВ да играм GBA, GBC и GB игрици.

Шо значии, со евтина УСБ TB capture картица (која ја чекам од али) ќе може да стримам и такви игри :3

20180331_143647.jpg 20180331_144145.jpg

Тоа е шо се крчка, едитинг малце бавно ми иде пошо сум нуб ама ќе се уходам.

На Kajsibebraat, HardCorec, Psycore и уште 2 други им се допаѓа ова.
  18. toshex

toshex
    Unbeatable

4,554
    4,910
    18 Септември 2013
    Машко
  19. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,662
    4,523
    23 Јуни 2015
    Машко
    Одлично видео, само процесот на склопување би ги убрзал. :) Ете совет за наредни видеа.

На boro1 и toshex им се допаѓа ова.
  20. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

965
    1,444
    6 ноември 2007
    ^ Имаш video speed, timeline и fast forward за таа намена.
    Најмногу ме нервира кога во disassembly или fix видео е покажано расклопувањето/склопувањето убрзано па ја треба да кликам 36 пати Pause на Youtube.
    Инаку супер е се. Светлина, квалитет на видео, англискиот. Ќе бидат од корист овие видеа за човештвото.... You're doing it...GOOD!

btw .. Ако си толку курназ што не го поправи 3DS-от расипан што се гасеше при затворање наместо да влага во StandBy mode. :)

21. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето
    Practice makes perfect

840
    1,779
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    Гуд. Особено англискиот, не е во стилот: Хај дер, дисис Ранџит, дисис Ми Еван :D

toshex, borcep и на SiPy` им се допаѓа ова.
  22. Canibalot

Canibalot
    Gaining Experience

71
    91
    29 Јуни 2016
    Машко
    Супер е видеото! Можеш категоријата да ја смениш. Место Gaming да ја ставиш во Science i Technology или во Howto? за да search enginot ти ги предлага твоите видеа во слични наслови и категории.

23. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,916
    26,303
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Видеото е супер...иако тематиката не ме интересира воопшто... го изгледав за да видам како си го сторил тоа... (палче горе)

24. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,306
    4,837
    4 ноември 2013
    Машко
    Профи! Браво!

25. imperial

imperial
    V.I.P

1,411
    2,035
    12 Август 2009
    Машко
    Линкови во description од каде се нарачани деловите... другото е одлично.

Сподели

Вчитување...