1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Smash B hub

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од toshex, 15 Март 2018.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,905
  18 Септември 2013
  Машко
  Место за коментари и дискусија и се во врска со новиот Јутуб Канал кој се роди у заедницава :) Да ги чуваме сите коментари на едно место.

  За тие што не се веќе subscribed: www.smashb.com

  А како вовед, само шо го ставив првото видео, и секој фидбек е добредојден - а и ми треба џингл/песна за интрово така шо слободно предлагајте во коментарите на видеото ако имате добри предлози. Фала на сите :p


  View: https://www.youtube.com/watch?v=N_S3-i1ixFo
   
  На Banjifiko, Викса, borcep и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  593
  985
  16 Јануари 2016
  Машко
  Како е изведено ова, сток интро?
   
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,905
  18 Септември 2013
  Машко
  Дап, сток интро со доста модификации. Видеото не доаѓаше со ич звук така шо сите мали звуци ги барав по нет и редев ко факин слагалица. Time consuming as fk. Еве го оригиналот:

  Old TV Opener

  Иначе у глава идеална песничка за интрово би била темата од Duck Tales у 8-bit варијанта, ама јеби га нинентдо и дизни ја поседуваат и не смеам да пипкам хахах
   
  На esquimaux му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,648
  4,137
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Видеово асоцира на старине видео рикордери си мислеш канал е за стари видео касети а не за стари ретро конзоли. Нема ништо заедничко тука со ретро гејмингот.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 5. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,661
  4,541
  23 Јуни 2015
  Машко
  Супер интро! Само премногу е долго, крајниот дел со Smash B и логото би го убрзал. Така би се добило она “реалното“ Smash B!...пошто вака ме асоцира на Press B.
   
  На Викса и toshex им се допаѓа ова.
 6. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,905
  18 Септември 2013
  Машко
  Треба музика да ставам некоја као нинтендо игрица таман за да се среди ефектот дека да ко шо кажа пане не асоцира на игрици интрово многу (барав ретро пошо нема да е само игрици повеќе ќе е јас како се учам да лемам и поправам ствари), и за да има поента тоа шо делот со логото трае 4-5 секунди. Али тешко ми иде да одберам нешто шо ќе се користи на секое видео, као тема знаеш.
   
 7. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,661
  4,541
  23 Јуни 2015
  Машко
  Нема потреба да асоцира на игрици. Интрово е одлично, само би се скратило 3 секунди. Максимум 12 секунди да трае, од кои 2 секунди да биде делот со "Smash B". Можеш да пробаш маааааалку да го убрзаш, да добиеш една секунда тука и нешто да скратиш. :)
   
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,905
  18 Септември 2013
  Машко
  Дефинитивно не е проблем да се скрати. Намерно го должев али можам и назад. Прво да најдам песна да видам како ќе се вклопи се па ќе скратам малце колку може. Поарно пократко знам. Веќе кратев сцениве со видеото и телевизорот беа многу подолги.

  А иначе добро значи штом никој не искоментира не се познава фотошопот позади логото на телевизорот. Имаше овална дупка за лого ја мазнев хахах.

  Едит: сеа го гледам пак на јутуб и деф. може секунда до две од логото да се скратат. Ама пак ќе зависи од песната, може ќе требаат за мелодијата ко целина да звучи добро.

  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
 9. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  814
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  За да не мачиш мака, epidemicsound.com.

  За 13 долари месечно добиваш милијарда песни и sfx ефекти база огромна имаат и се тоа можеш да го користиш на youtube лиценцирано е се. Да не те боли глава.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,905
  18 Септември 2013
  Машко
  Фала! Дефинитивно ќе земам субскрипција најбрзо шо можам.
   
 11. vladic3110

  vladic3110
  Gaining Experience

  128
  222
  22 Февруари 2017
  Машко
  Ми излезе на јутуб, мое мислење е покусо и без музика.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,152
  2,635
  28 Јануари 2017
  Машко
  Исто и од мене, наместо 10 пати да клика Б на крајот, нека е 3.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Canibalot

  Canibalot
  Gaining Experience

  71
  91
  29 Јуни 2016
  Машко
  Последна промена: 15 Март 2018
  Draynor, Metuzalem и на toshex им се допаѓа ова.
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,609
  7,651
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  На англиски ќе биде каналот? Ако сакаш може да ставиме ликови под "friends" кај мене и кај тебе, во about us би било доволно.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  158
  137
  21 oктомври 2014
  Машко
  Еј, ја спомна Duck Tales 8-bit, па бев инспириран да створам едно кратко chiptune и онака одамна сакам да пробам да направам ама никако да почнам, па еве денеска беше денот Chip tUNE од 0:10 до 0:28 можда би можело да се искористи :mario::mario:
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 16. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,905
  18 Септември 2013
  Машко
  Да. Може.

  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
 17. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,905
  18 Септември 2013
  Машко
  топ е само некако премногу мрачно ми звучи вака у кревет пред спиење. ќе чујам убаво утре и ќе пробам како се уклапа.  Сите што препорачавте пократко интрото ќе направам неколку пократки варијанти па ќе споделам.

  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
 18. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,905
  18 Септември 2013
  Машко
  Еве нова кратка верзија од интрото, само шо завршив кратење и синхронизирање на сите звуци, што мисли мнозинството?


  View: https://youtu.be/iAZNUEXw9Rg
   
  Последна промена: 19 Март 2018
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 19. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,905
  18 Септември 2013
  Машко
  Дечки ај ве молам фидбек, го направив кратко интрото ко шо советувавте и ставив нешо џингл конечно шо мислам дека одговара.

  И ве молам subscribe ако можете и сакате хехех. Ми треба 100че за да си го резервирам името на каналот.


  View: https://www.youtube.com/watch?v=MV9Fqb9fWWc
   
 20. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,661
  4,541
  23 Јуни 2015
  Машко
  Претходното е многу подобро, само уште малце убрзај го стискањето на "B".
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,090
  4,390
  28 oктомври 2008
  Се сложувам со SiPy` потполно. И тоа потписот ти е малку поголем ако не се лажам...
   
 22. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,905
  18 Септември 2013
  Машко
  Претходното е подобро пошо е потеатрално ама немаше како да го направам испод 10 секунди без да ја скратам првата сцена, а читав дека многу било лошо долго интро.

  ЕДИТ: За побрзо кликање не ми дозволува испод 3 фрејма (колку шо е сега) ова премиер.

  ЕДИТ2: фрејма траење по слика
   
  Последна промена: 25 Март 2018
 23. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,318
  2,568
  19 Јули 2013
  Како мислиш не ти дозволува пократко од три фрејма?
   
 24. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,905
  18 Септември 2013
  Машко
  Па на 24 FPS видео не дава нешто пократко од 2-3 фрејма колку шо ми е наместено. Пробав помали вредности дифолтнува на истите шо ги имам. Сеа јес да врска неам шо правам и учам како се работи у софтверов по малце ново секој ден, ама пошо не ми е толку битно решив да го оставам на оваа брзина пошо сепак е као 3-4 пати побрзо од шо беше а и не е пребрзо па да не се гледа дека се мења бојата коа клика копчето.
   
 25. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,318
  2,568
  19 Јули 2013
  Нешто грешиш, нема такво ограничување за кое што кажуваш.
   

Сподели

Вчитување...