1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Smash B hub

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од toshex, 15 Март 2018.

1. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,905
    18 Септември 2013
    Машко
    Место за коментари и дискусија и се во врска со новиот Јутуб Канал кој се роди у заедницава :) Да ги чуваме сите коментари на едно место.

За тие што не се веќе subscribed: www.smashb.com

А како вовед, само шо го ставив првото видео, и секој фидбек е добредојден - а и ми треба џингл/песна за интрово така шо слободно предлагајте во коментарите на видеото ако имате добри предлози. Фала на сите :p

View: https://www.youtube.com/watch?v=N_S3-i1ixFo

На Banjifiko, Викса, borcep и уште 3 други им се допаѓа ова.
  2. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

593
    985
    16 Јануари 2016
    Машко
    Како е изведено ова, сток интро?

3. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,905
    18 Септември 2013
    Машко
    Дап, сток интро со доста модификации. Видеото не доаѓаше со ич звук така шо сите мали звуци ги барав по нет и редев ко факин слагалица. Time consuming as fk. Еве го оригиналот:

Old TV Opener

Иначе у глава идеална песничка за интрово би била темата од Duck Tales у 8-bit варијанта, ама јеби га нинентдо и дизни ја поседуваат и не смеам да пипкам хахах

На esquimaux му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Pane24

Pane24
    Unbeatable

4,648
    4,137
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Видеово асоцира на старине видео рикордери си мислеш канал е за стари видео касети а не за стари ретро конзоли. Нема ништо заедничко тука со ретро гејмингот.

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,661
    4,541
    23 Јуни 2015
    Машко
    Супер интро! Само премногу е долго, крајниот дел со Smash B и логото би го убрзал. Така би се добило она “реалното“ Smash B!...пошто вака ме асоцира на Press B.

На Викса и toshex им се допаѓа ова.
  6. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,905
    18 Септември 2013
    Машко
    Треба музика да ставам некоја као нинтендо игрица таман за да се среди ефектот дека да ко шо кажа пане не асоцира на игрици интрово многу (барав ретро пошо нема да е само игрици повеќе ќе е јас како се учам да лемам и поправам ствари), и за да има поента тоа шо делот со логото трае 4-5 секунди. Али тешко ми иде да одберам нешто шо ќе се користи на секое видео, као тема знаеш.

7. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,661
    4,541
    23 Јуни 2015
    Машко
    Нема потреба да асоцира на игрици. Интрово е одлично, само би се скратило 3 секунди. Максимум 12 секунди да трае, од кои 2 секунди да биде делот со "Smash B". Можеш да пробаш маааааалку да го убрзаш, да добиеш една секунда тука и нешто да скратиш. :)

8. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,905
    18 Септември 2013
    Машко
    Дефинитивно не е проблем да се скрати. Намерно го должев али можам и назад. Прво да најдам песна да видам како ќе се вклопи се па ќе скратам малце колку може. Поарно пократко знам. Веќе кратев сцениве со видеото и телевизорот беа многу подолги.

А иначе добро значи штом никој не искоментира не се познава фотошопот позади логото на телевизорот. Имаше овална дупка за лого ја мазнев хахах.

Едит: сеа го гледам пак на јутуб и деф. може секунда до две од логото да се скратат. Ама пак ќе зависи од песната, може ќе требаат за мелодијата ко целина да звучи добро.

Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација

9. M.Pix

M.Pix
    Модератор

814
    2,785
    27 Јануари 2014
    Машко
    За да не мачиш мака, epidemicsound.com.

За 13 долари месечно добиваш милијарда песни и sfx ефекти база огромна имаат и се тоа можеш да го користиш на youtube лиценцирано е се. Да не те боли глава.

10. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,905
    18 Септември 2013
    Машко
    Фала! Дефинитивно ќе земам субскрипција најбрзо шо можам.

11. vladic3110

vladic3110
    Gaining Experience

128
    222
    22 Февруари 2017
    Машко
    Ми излезе на јутуб, мое мислење е покусо и без музика.

12. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,152
    2,635
    28 Јануари 2017
    Машко
    Исто и од мене, наместо 10 пати да клика Б на крајот, нека е 3.

13. Canibalot

Canibalot
    Gaining Experience

71
    91
    29 Јуни 2016
    Машко
    Последна промена: 15 Март 2018
    Draynor, Metuzalem и на toshex им се допаѓа ова.
  14. ARMac

ARMac
    Орган

6,609
    7,651
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    На англиски ќе биде каналот? Ако сакаш може да ставиме ликови под "friends" кај мене и кај тебе, во about us би било доволно.

15. Torlakian

Torlakian
    Gaining Experience

158
    137
    21 oктомври 2014
    Машко
    Еј, ја спомна Duck Tales 8-bit, па бев инспириран да створам едно кратко chiptune и онака одамна сакам да пробам да направам ама никако да почнам, па еве денеска беше денот Chip tUNE од 0:10 до 0:28 можда би можело да се искористи :mario::mario:

16. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,905
    18 Септември 2013
    Машко
    Да. Може.

17. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,905
    18 Септември 2013
    Машко
    топ е само некако премногу мрачно ми звучи вака у кревет пред спиење. ќе чујам убаво утре и ќе пробам како се уклапа.

Сите што препорачавте пократко интрото ќе направам неколку пократки варијанти па ќе споделам.

18. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,905
    18 Септември 2013
    Машко
    Еве нова кратка верзија од интрото, само шо завршив кратење и синхронизирање на сите звуци, што мисли мнозинството?

View: https://youtu.be/iAZNUEXw9Rg

Последна промена: 19 Март 2018
    На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
  19. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,905
    18 Септември 2013
    Машко
    Дечки ај ве молам фидбек, го направив кратко интрото ко шо советувавте и ставив нешо џингл конечно шо мислам дека одговара.

И ве молам subscribe ако можете и сакате хехех. Ми треба 100че за да си го резервирам името на каналот.

View: https://www.youtube.com/watch?v=MV9Fqb9fWWc

20. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,661
    4,541
    23 Јуни 2015
    Машко
    Претходното е многу подобро, само уште малце убрзај го стискањето на "B".

На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

3,090
    4,390
    28 oктомври 2008
    Се сложувам со SiPy` потполно. И тоа потписот ти е малку поголем ако не се лажам...

22. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,905
    18 Септември 2013
    Машко
    Претходното е подобро пошо е потеатрално ама немаше како да го направам испод 10 секунди без да ја скратам првата сцена, а читав дека многу било лошо долго интро.

ЕДИТ: За побрзо кликање не ми дозволува испод 3 фрејма (колку шо е сега) ова премиер.

ЕДИТ2: фрејма траење по слика

Последна промена: 25 Март 2018
  23. moongose

moongose
    Unstoppable

2,318
    2,568
    19 Јули 2013
    Како мислиш не ти дозволува пократко од три фрејма?

24. toshex

toshex
    Unbeatable

4,548
    4,905
    18 Септември 2013
    Машко
    Па на 24 FPS видео не дава нешто пократко од 2-3 фрејма колку шо ми е наместено. Пробав помали вредности дифолтнува на истите шо ги имам. Сеа јес да врска неам шо правам и учам како се работи у софтверов по малце ново секој ден, ама пошо не ми е толку битно решив да го оставам на оваа брзина пошо сепак е као 3-4 пати побрзо од шо беше а и не е пребрзо па да не се гледа дека се мења бојата коа клика копчето.

25. moongose

moongose
    Unstoppable

2,318
    2,568
    19 Јули 2013
    Нешто грешиш, нема такво ограничување за кое што кажуваш.

Сподели

Вчитување...