1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Smartwatch/Bracelet со NFC

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од D3N1EL, 13 Јули 2018.

 1. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  Потребен ми е некој гаџет со NFC за да може да се плаќа со било каков Pay. Ме интересира дали може да се најде до 10к или ќе треба да одврзам уште неколку иљадарки?
  Тоа се 2та критеруими, да не е прескам и да има можност за плаќање.

  Не ми се чека баш за Xiaomi Mi Band 3, иако ми прави мерак цената на Gearbest (не е достапен за нарачување).

  Одма да кажам дека:
  - Плаќањето нема да го користам во Македонија (Samsung Pay работи, но секој пат да објаснуваш е too much)
  - Не мора е достапен во Македонија
  - Мора да е на ново
   
 2. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  512
  535
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  Може линк до објаснувањето за Samsung Pay. Пробав од мобилен и не успеав search-ов.

  Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација
   
 3. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  Потребно ти е да имаш картичка од држава и банка каде што Samsung Pay работи. Останатото се си работи на ист начин, терминали кои имаат подржка за PayPas/PayWave телефонот го ставаш врз терминалот. Кај старите терминали, телефонот го ставаш од лева страна - кај ридерот за магнетните ленти.

  Последното е огромна предност за Самсунг во однос на останатите смартфони.
   
 4. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  Негде прочитав тоа што Mi Band 3 ќе има NFC, не значи дека ќе работи со Android Pay. Наводно сеуште немаат(и нема да добијат, бидејќи не се користи нивниот Wear OS) дозвола за користење на нивното API. Затоа нема ни да работи надвор од Кина. Можеби @the_maker има некаква друга информација.

  Најевтиното што го видов за моите потреби е од $350 и нагоре и само саати.
   
 5. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,146
  1,239
  11 Март 2011
  За жал го нема тука, но тукушто излезе Mobvoi Ticwatch Pro, има НФЦ, поддржано контактно плаќање, два екрани, батеријата трае од 5-30 дена, чини 250 долари. Нешто ново од аспект што е помодерен Андроид часовник, на Wear OS e (наводно поради ова Samsung саатот има помалку апликации). Од ривјуи читам дека не е најврз (знае некој лаг да се јави), а претходните часовници на Mobvoi, беа поевтини и со послаба контрола на квалитет.

  П.С. Ова спецификациите со малку резерва, земени се од нивните фалби, пардон реклами што ми излегуваат на секоја страна за техника (таргет маркетинг).
   
  На D3N1EL му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,271
  552
  3 Април 2008
  шо не го извадиш делот од Master PayPass кај што е чипот за безжично и стави го во нараквица.
  AFAIK, најмалата антена е 2x2cm
  :)
   
  На D3N1EL му/ѝ се допаѓа ова.
 7. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,345
  1,126
  26 Април 2013
  Машко
  Додај уште малце и зимај го Самсунг gear 3.

  Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
   
  На D3N1EL му/ѝ се допаѓа ова.
 8. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  Ова го имам веќе изведено со Нокиа 3310 (старата). Една банка тука нуди не смарт bracelet, чипот лесно се вади од таму. Го залепив чипот со салотејп на задната страна (преку пластиката не фаќа баш) и неколку пати платив во супермаркет. Само после тоа осигурувањето ме замоли да причекам да пристигне полицијата. :)

  Најверојатно ќе треба да искеширам повеќе од планираното. Се надевав баш дека ќе поминам поевтино, но $300-$400 не ми бегаат.

  Фала за предлозите. :)
   
  На StalkeR и bxxxn им се допаѓа ова.
 9. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,305
  957
  1 Јуни 2016
  20000 за да плаќам со нешто во продавница ? wow ...
   
 10. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,146
  1,239
  11 Март 2011
  Ех како турска серија на најинтересното прекина. Чекаме во утрешната со осигурањето како помина. Инаку доста оригинална хипстерска финта со Нокиа :)
   
 11. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  Хахахах, ништо интересно. Обезбедувањето е сегде исто, 10 класи е над тебе секогаш и ич нејќе да те слуша и да се замара со твоите "приказки". Полицијата кога дојде, им објаснивме (не бев сам), истото им го напишав на лист, со мои лични податоци и потпис.

  *не знам како да направам мулти-цитат, па да не правам дупли постови*
  Инаку 20000 не е само за да плаќам, а како дополнителна опција кон останатите што ги имаат овие гаџети. Останатите основни функции им се горе-доле исти, па затоа единствени критериуми ми беа овие. Саат и така носам секој ден, па сакав да го заменам со нешто "по-смарт", и ќе ми ги покажува нотификациите. Често пропуштам важни повици, бидејќи сум во метро или друго место, каде што е многу гласно, а вибрацијата не ја осеќам секогаш.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 12. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,345
  1,126
  26 Април 2013
  Машко
  Пак ке повторам за тебе е само Самсунг gear 3,јке дадеш некоја рубла повеке Али вреди.


  Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
   
  На StalkeR и D3N1EL им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...