1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Smartwatch/Bracelet со NFC

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од D3N1EL, 13 Јули 2018.

1. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,891
    1,463
    10 Август 2010
    Машко
    Потребен ми е некој гаџет со NFC за да може да се плаќа со било каков Pay. Ме интересира дали може да се најде до 10к или ќе треба да одврзам уште неколку иљадарки?
    Тоа се 2та критеруими, да не е прескам и да има можност за плаќање.

Не ми се чека баш за Xiaomi Mi Band 3, иако ми прави мерак цената на Gearbest (не е достапен за нарачување).

Одма да кажам дека:
    - Плаќањето нема да го користам во Македонија (Samsung Pay работи, но секој пат да објаснуваш е too much)
    - Не мора е достапен во Македонија
    - Мора да е на ново

2. Psycore

Psycore
    On your way to fame

512
    535
    12 ноември 2013
    Automation Tester
    Може линк до објаснувањето за Samsung Pay. Пробав од мобилен и не успеав search-ов.

Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација

3. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,891
    1,463
    10 Август 2010
    Машко
    Потребно ти е да имаш картичка од држава и банка каде што Samsung Pay работи. Останатото се си работи на ист начин, терминали кои имаат подржка за PayPas/PayWave телефонот го ставаш врз терминалот. Кај старите терминали, телефонот го ставаш од лева страна - кај ридерот за магнетните ленти.

Последното е огромна предност за Самсунг во однос на останатите смартфони.

4. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,891
    1,463
    10 Август 2010
    Машко
    Негде прочитав тоа што Mi Band 3 ќе има NFC, не значи дека ќе работи со Android Pay. Наводно сеуште немаат(и нема да добијат, бидејќи не се користи нивниот Wear OS) дозвола за користење на нивното API. Затоа нема ни да работи надвор од Кина. Можеби @the_maker има некаква друга информација.

Најевтиното што го видов за моите потреби е од $350 и нагоре и само саати.

5. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,146
    1,239
    11 Март 2011
    За жал го нема тука, но тукушто излезе Mobvoi Ticwatch Pro, има НФЦ, поддржано контактно плаќање, два екрани, батеријата трае од 5-30 дена, чини 250 долари. Нешто ново од аспект што е помодерен Андроид часовник, на Wear OS e (наводно поради ова Samsung саатот има помалку апликации). Од ривјуи читам дека не е најврз (знае некој лаг да се јави), а претходните часовници на Mobvoi, беа поевтини и со послаба контрола на квалитет.

П.С. Ова спецификациите со малку резерва, земени се од нивните фалби, пардон реклами што ми излегуваат на секоја страна за техника (таргет маркетинг).

На D3N1EL му/ѝ се допаѓа ова.
  6. gdamjan

gdamjan
    On your way to fame

2,271
    552
    3 Април 2008
    шо не го извадиш делот од Master PayPass кај што е чипот за безжично и стави го во нараквица.
    AFAIK, најмалата антена е 2x2cm
    :)

7. goran_oh

goran_oh
    Practice makes perfect

1,345
    1,126
    26 Април 2013
    Машко
    Додај уште малце и зимај го Самсунг gear 3.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

8. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,891
    1,463
    10 Август 2010
    Машко
    Ова го имам веќе изведено со Нокиа 3310 (старата). Една банка тука нуди не смарт bracelet, чипот лесно се вади од таму. Го залепив чипот со салотејп на задната страна (преку пластиката не фаќа баш) и неколку пати платив во супермаркет. Само после тоа осигурувањето ме замоли да причекам да пристигне полицијата. :)

Најверојатно ќе треба да искеширам повеќе од планираното. Се надевав баш дека ќе поминам поевтино, но $300-$400 не ми бегаат.

Фала за предлозите. :)

На StalkeR и bxxxn им се допаѓа ова.
  9. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,305
    957
    1 Јуни 2016
    20000 за да плаќам со нешто во продавница ? wow ...

10. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,146
    1,239
    11 Март 2011
    Ех како турска серија на најинтересното прекина. Чекаме во утрешната со осигурањето како помина. Инаку доста оригинална хипстерска финта со Нокиа :)

11. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,891
    1,463
    10 Август 2010
    Машко
    Хахахах, ништо интересно. Обезбедувањето е сегде исто, 10 класи е над тебе секогаш и ич нејќе да те слуша и да се замара со твоите "приказки". Полицијата кога дојде, им објаснивме (не бев сам), истото им го напишав на лист, со мои лични податоци и потпис.

*не знам како да направам мулти-цитат, па да не правам дупли постови*
    Инаку 20000 не е само за да плаќам, а како дополнителна опција кон останатите што ги имаат овие гаџети. Останатите основни функции им се горе-доле исти, па затоа единствени критериуми ми беа овие. Саат и така носам секој ден, па сакав да го заменам со нешто "по-смарт", и ќе ми ги покажува нотификациите. Често пропуштам важни повици, бидејќи сум во метро или друго место, каде што е многу гласно, а вибрацијата не ја осеќам секогаш.

На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
  12. goran_oh

goran_oh
    Practice makes perfect

1,345
    1,126
    26 Април 2013
    Машко
    Пак ке повторам за тебе е само Самсунг gear 3,јке дадеш некоја рубла повеке Али вреди.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

На StalkeR и D3N1EL им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...