• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Smarthome препораки

  • Ја почнал/а темата
  • #1

davidandko

Intern
9 февруари 2021
9
3
Здраво,
предложете добри smarthome системи. Нека бидат на 2.4 GHz Wi-Fi. Ми треба само за прекидачи и штекери. Дополнително би сакал да додадам и ring ѕвонче/камера и nest термостат.
И ако може да ме информирате дали треба да спроведам некој дополнителен кабел за струја (идеално не би сакал).

Фала!
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,396
1,466
127.0.0.1
petrov.mk
Здраво,
предложете добри smarthome системи. Нека бидат на 2.4 GHz Wi-Fi. Ми треба само за прекидачи и штекери. Дополнително би сакал да додадам и ring ѕвонче/камера и nest термостат.
И ако може да ме информирате дали треба да спроведам некој дополнителен кабел за струја (идеално не би сакал).

Фала!
Скоро местев смарт прекидачи и штекери, едно е најбитно, повеќето бараат заземјување (бар тие што ги имав). Единствено тоа што би ти требало, дека обично електричарите (постарите) за обичен прекидач пуштале 2пати 1ипол, а тебе ти требаат 3х1.5. Кај мене морав да правам одново канали само за заземјувањето, па на крај фино се тоа се покри со фасадата и белењето.
 

OctaneMK

Intern
14 април 2015
27
24
shelly.cloud се најдобри а и се произведуваат во Бугарија и имаат и опција за без неутрала да ги врзеш. Ги користам со години од кога се појави фирмата и буквално ги закопа и кинезите за ефтин а стабилен смартхоме. Сите се компатибилни со Google и Alexa a и апликацијата им е добра. Кај мене се инкорпорирани со homeassistant ама и сами по себе се со многу опции. Буквално го имам секој производ од нив
 

beta-7

Intern
27 мај 2019
6
2
Ги користам WIFI прекидачите на Лонсонхо од Али. До сега не сум имал проблем со нив (иако физички не ги користам многу, највеќе за автоматизации ги користам). 19.94€ 35% OFF|Lonsonho Tuya Smart Life Zigbee Smart Switch With / No Neutral EU UK 220V Wireless Button Light Switch Works Alexa Zigbee2MQTT| | - AliExpress

Оригинално ја корустат туја апликацијата што не е лоша, ама можеш да инсталираш и алтернативен фирмвер на нив.


Истиот проблем го имав и јас како Пулс, ама за среќа на кинезите им текнало, па можеш и без нула да имаш прекинувач што троши струја (само што ќе треба паралелно на една од сијалиците да наместиш кондензатор што доаѓа во пакет... како работи точно појма немам, ама ако некој има идеа би го замолил да ја сподели)
 

OctaneMK

Intern
14 април 2015
27
24
Ги користам WIFI прекидачите на Лонсонхо од Али. До сега не сум имал проблем со нив (иако физички не ги користам многу, највеќе за автоматизации ги користам). 19.94€ 35% OFF|Lonsonho Tuya Smart Life Zigbee Smart Switch With / No Neutral EU UK 220V Wireless Button Light Switch Works Alexa Zigbee2MQTT| | - AliExpress

Оригинално ја корустат туја апликацијата што не е лоша, ама можеш да инсталираш и алтернативен фирмвер на нив.


Истиот проблем го имав и јас како Пулс, ама за среќа на кинезите им текнало, па можеш и без нула да имаш прекинувач што троши струја (само што ќе треба паралелно на една од сијалиците да наместиш кондензатор што доаѓа во пакет... како работи точно појма немам, ама ако некој има идеа би го замолил да ја сподели)
Не е кондензатор туку е отпорник кој глуми лажен потрошач за да се движи струјата и без нула. Истото некогаш се користи ако ги користиш за прекинување на лед со мала потрошувачка. Tuya не ги сакам затоа што не ми е фино да ми оди до кинески сервер се дома, а последните верзии не може да се флешуваат а почнаа и да користат свои чипови за да не се менува софтверот. А и на Shelly има за без неутрала а и поевтини се и моќе само локално да ги користиш без сервери
 

beta-7

Intern
27 мај 2019
6
2
Не е кондензатор туку е отпорник кој глуми лажен потрошач за да се движи струјата и без нула. Истото некогаш се користи ако ги користиш за прекинување на лед со мала потрошувачка. Tuya не ги сакам затоа што не ми е фино да ми оди до кинески сервер се дома, а последните верзии не може да се флешуваат а почнаа и да користат свои чипови за да не се менува софтверот. А и на Shelly има за без неутрала а и поевтини се и моќе само локално да ги користиш без сервери
View: https://www.youtube.com/watch?v=VNYcD7MEp4A
на видеово детално е објаснето како работи прекидачот. Инаку тоа за туја во право си, за среќа можеш самиот да ги замениш со есп8266-12 зошто истиот футпринт се користи. Какви прекинувачи користиш со шели? Јас се двоумев меѓу шели/соноф мини, ама на крај се одлучив за горниот зошто не можев да најдам 2 моментарни прекинувачи на една дозна.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
272
17
Skopje
Еј имало уште некој што го прати типов од SuperHouse. Ако некој сака да научи нешто, гледајте му ги видеата.
 

OctaneMK

Intern
14 април 2015
27
24
View: https://www.youtube.com/watch?v=VNYcD7MEp4A
на видеово детално е објаснето како работи прекидачот. Инаку тоа за туја во право си, за среќа можеш самиот да ги замениш со есп8266-12 зошто истиот футпринт се користи. Какви прекинувачи користиш со шели? Јас се двоумев меѓу шели/соноф мини, ама на крај се одлучив за горниот зошто не можев да најдам 2 моментарни прекинувачи на една дозна.
Kаде што имам димери најдов на една дозна со два прекидачи ( барај прекидач за електрични ролетни) ама шели има опција и за со еден прекидач и така го имам приклучено. Двојно стискање уклучува, држење појачува, ако запреш и пак држиш намалува итн.
 

beta-7

Intern
27 мај 2019
6
2
Kаде што имам димери најдов на една дозна со два прекидачи ( барај прекидач за електрични ролетни) ама шели има опција и за со еден прекидач и така го имам приклучено. Двојно стискање уклучува, држење појачува, ако запреш и пак држиш намалува итн.
Буквално вчера го мислев ова. Шели димер 2 со таков прекидач за контрола на јачината на светлото. Штета кај мене сите прекидачи се од обичните, а тие за мотор се од модуларните.
 

OctaneMK

Intern
14 април 2015
27
24
Буквално вчера го мислев ова. Шели димер 2 со таков прекидач за контрола на јачината на светлото. Штета кај мене сите прекидачи се од обичните, а тие за мотор се од модуларните.
Пластичарска му е мајката 20210918_120442.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,291
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно