1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Smart Wi-Fi Video Doorbell

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од bakigvg, 31 Декември 2019.

  1. bakigvg

    bakigvg
    Intern

    85
    31
    28 Јуни 2016
    Машко
    Веќе имам едно вакво звонче од Hick Vision поврзано преку Wi-Fi кое треба да зазвони на мобилниот кога некој ќе го притисне, но во пракса не функционира баш како што треба. Обично не добивам никакво известување или кога ќе го стиснеш копчето почнува да се ресетира па му треба време додека да се конектира пак, во секој случај катастрофа работи, а е платено 100е. Не е нарачано од Алиекспрес кај што ги има за многу пониска цена од 35 до 70 евра баш поради овие карактеристики на работа, кои ги добив од ова звонче платено поскапо. Муабетот не ми е да се жалам туку дали има некој вакво искуство со друг модел кој би можел да ми го препорача ?
     
    На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lynx

    lynx
    Unstoppable

    3,379
    3,091
    4 Септември 2008
    Од ривјуа по Светов, само Nest на Google и Ring на Amazon. Солени се ама нема изгледа утка, работат со се и сешто.
     
    На Gaston и bakigvg им се допаѓа ова.
  3. 123456

    123456
    On your way to fame

    1,052
    577
    12 Април 2013
    Машко
    ова види

     
    На Gaston и bakigvg им се допаѓа ова.
  4. sisko

    sisko
    Gaining Experience

    172
    106
    14 Декември 2010
    Ако збориш за DS-KB6003-WIP уредот работи беспрекорно. на 6 места наместено работи константно повеќе од 8-9 месеци.
    Доколку уредот нема некој хардверски проблем тогаш ти имаш проблем со wi-fi мрежата.
     
  5. bakigvg

    bakigvg
    Intern

    85
    31
    28 Јуни 2016
    Машко
    Да, се работи за тој модел. Покрај проблемот со звонењето имам и друг проблем, односно СД картичката некогаш ја чита, некогаш не. Плус микрофонот му беше многу слаб уште кога го купив па морав да му ставам друг микрофон. Во секој случај и да е интернетот проблем тогаш моушн детекшн нотификациите не би стигнувале и тие на време, но не е така тие се во ред. Само што ќе притиснам на копчето уредот почнува да се ресетира. И јас го користам веќе 7-8 месеци со нервози ама веќе не бива, дојде ден да му се удри клоцата.
     
  6. bakigvg

    bakigvg
    Intern

    85
    31
    28 Јуни 2016
    Машко
    Само што го нарачав, ќе видиме како ќе се покаже, ако не е добар следна нарачка ќе биде обавезно РИНГ.
     
  7. bakigvg

    bakigvg
    Intern

    85
    31
    28 Јуни 2016
    Машко
    Се размислувам да ставам како замена за звончево, Таблет кој ќе биде уклучен нон стоп во струја и цело време screen saver on, да го користам како звонче со одредена апликација пример Google Duo. Прашањето ми е колку би издржал таблетот цело време да биде уклучен во струја и screen saver on ?
     
  8. HardCorec

    HardCorec
    Unbeatable

    3,217
    4,666
    4 ноември 2013
    Машко
    @bakigvg
    За да добиеш одговор треба да кажиш за каков таблет се работи и колку му е саглам батеријата (не сме видовити).
     
  9. 123456

    123456
    On your way to fame

    1,052
    577
    12 Април 2013
    Машко
    па ти читај убаво пред да му одговориш, вика цело време уклучен у струја да му биде таблетот.
     
    На bakigvg му/ѝ се допаѓа ова.
  10. HardCorec

    HardCorec
    Unbeatable

    3,217
    4,666
    4 ноември 2013
    Машко
    "Прашањето ми е колку би издржал таблетот цело време да биде уклучен во струја и screen saver on ?"
     
  11. bakigvg

    bakigvg
    Intern

    85
    31
    28 Јуни 2016
    Машко
    Било каков таблет (нај евтин) баш така уклучен на полнач цело време и екранот нон стоп он, за кога ќе дојде некој пред врата право да види каде требе да притисне на таблетот за да добијам повик на мојот мобилен телефон преку видео врска (пример Гоогле Дуо). Ова го правам како импровизација поради овие звончиња кои не функционираат во пракса баш најдобро. И пак се враќам на прашањето: колку би издржал таблетот додека не цркне ако работи на овој начин ? Еден месец ? Пола година ?
     
  12. krema

    krema
    Professor

    10,155
    9,767
    24 Јуни 2009
    Машко
    Ќе работи додека не чурне.:)
    Чинам дека тешко ќе добиеш одговор на твоето прашање.
     
  13. bakigvg

    bakigvg
    Intern

    85
    31
    28 Јуни 2016
    Машко
    Да така е, се што работи ќе му дојде денот да цркне, добив инфо дека не би издржал повеќе од месец -два. Закачив еден стар телефон го користам како камера кој има motion detection чисто да видам колку би издржал цело време на полнач. Туку ми дадоа идеја за wi-fi wireless полнач, па треба да се распрашам кој им е дометот на тие полначи.
     
  14. bakigvg

    bakigvg
    Intern

    85
    31
    28 Јуни 2016
    Машко
    Е ова е ептен разочарувачки, цица батерија за 2 дена, плус нема опција Live view да уклучиш кога сакаш, туку ти дава опција само кога некој ќе ти зазвони на звончето, касни звонењето на телефон 10 секунди, со еден збор катастрофа.
     

Сподели

Вчитување...