1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Smart media player или Smart BD player

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од FLEGMA, 15 Март 2015.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,006
  2 Август 2012
  Машко
  Помагајте и давајте предлози.

  Имам дилема дали да земам smart media player или smart BD player
  Медиа плеерот мора да има DLNA, wi-fi, и вградени апликации како youtube и слично.

  Дали е паметен избор
  WD TV LIVE HUB MEDIA CENTER Western Digital TV Live 1TB ? Некој да имал искуство со ова? @omegaRED ти едно време ми се чини имаше WD уред од оваа сорта.

  Плеерот мора да има user friendly мени и мора да се ракува лесно.
  Заради местото на поставеност HTPC не доаѓа во предвид.


  btw
  Не знам дали знаете но YouTube апликацијата нема да работи на одредени модели на телевизори после 20 Април.
  Затоа ми се и фркиве. Youtube-то ми го консумираат децава all day long
   
  На Alucard и Oktar им се допаѓа ова.
 2. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,683
  10,975
  23 oктомври 2012
  Машко
  Што е со јутубот фрката?
   
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,006
  2 Август 2012
  Машко
  Нема да работи после 20 Април
  Неки апликации кај постарите модели на TV-а нема да работат
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. tenkot

  tenkot
  Gaining Experience

  57
  139
  26 Јули 2009
  Јас би одел со LG smart tv upgrader, како што гледав по интернет доста е лесен за употреба.
  [​IMG]
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,006
  2 Август 2012
  Машко
  Го има κај нас ова?
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 6. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,331
  2,793
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Имав WD TV Gen1, па со кастом фирмвер обезбедував LAN конекција.

  На @SaleSk многу му легна Mi Box, јас имам Raspberry Pi поврзан со HTPC сервер. Мислам дека MiBox ќе ти заврши добра работа. RasPi е троа бавно за такви работи, башка и треба "одржување".

  Или да го ѕирнеш тоа WD-то, да споредиш со MiBox-от па да видиш...
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,006
  2 Август 2012
  Машко
  MiBox-от е супеρ ама нема wi-fi
   
 8. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,331
  2,793
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  400-500 денари е стикче. Мислам дека подржува USB WiFi.
   
 9. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  836
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  Има ми боксот WiFi ете тука пиши дека и 2.4 и 5.0 GHz има.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Има еден добар BD плеер од Асус, мислам дека тој модел го има во сет, читав за него на нет, одушевени се од DAC-от вграден во него и квалитетот на сликата, но имаше некој ситни проблеми, нешто со стримање беше поврзано...ама конкретно не сум сигурен што беше....
   
 11. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  За да не си имаш у иднина слични проблеми како со поддршка тогаш треба зимање само на Android уред кој ќе знаеш дека за нив апликациите ќе имаат поддршка уште 100 години. Ако земеш WD и слично со свој proprietary систем тогаш нека не те изненади за година-две доколку му истече животниот век за поддршка.
   
  На omegaRED и FLEGMA им се допаѓа ова.
 12. tenkot

  tenkot
  Gaining Experience

  57
  139
  26 Јули 2009
  nope, едино ако имаш некој од ebay да ти го порача...
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 13. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,260
  2,492
  19 Јули 2013
  Иако ги има сите барани работи посочениот wdtv модел е од 2010-та година. Освен ако немаш прилика да го набавиш за ситна пара, заобиколи го.
  Моментално најдобар избор е Xiaomi box-ot, има wi-fi, нема ethernet и доаѓа со xbmc.
   
 14. PandaBomber

  PandaBomber
  Gaining Experience

  371
  471
  13 Јуни 2012
  Машко
  Јас имам wdtv Live gen. 3 шо да кажам.. Врши работа, го користам долго време. Можам да го споредам уредот со нокиа телефон, има апликации за се, освен за twitch неможам да најдам, сите работат али далеку од флуидно и ефикасно. Youtube не препорачувам за главна употреба, може да се спари со мобилен и да му фрлаш клипови ама си бара време да уклучи, да лоадира итн.. Поддршка од WD заборави, последните неколку update-и го дотепаа уредов, неќат ни да слушнат, јас користам cfw заради ова. Планирам да го сменам со Mi Box, барем е андроид и да не чини нешто ќе се најде апликација за замена.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Bla4KRa1n
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  2,106
 2. Steff_Maja
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,205
 3. KingRaven
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  2,367
 4. tomi
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,281
 5. Steff_Maja
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,425
Вчитување...

Сподели

Вчитување...