• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Smart Lighting

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
267
321
Здраво на сите,
Имам IR/RF UNIVERSAL REMOTE, сакам да ги ископирам фрекфенциите од далечински што ми се за ролетни, далечинските се со RF 433.92mhz, еднаш некако успеав да креирам далечинско во самата апликација од уредот и работеше два дена и престана да работи, неможев да ги кревам и спуштам ролетните преку апликација. Дали некој знае до што може да е проблем. Благодарам

Слика од далечинско
download.jpg
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
267
321
Здраво на сите,
Имам IR/RF UNIVERSAL REMOTE, сакам да ги ископирам фрекфенциите од далечински што ми се за ролетни, далечинските се со RF 433.92mhz, еднаш некако успеав да креирам далечинско во самата апликација од уредот и работеше два дена и престана да работи, неможев да ги кревам и спуштам ролетните преку апликација. Дали некој знае до што може да е проблем. Благодарам

Слика од далечинско
Погледнете го атачментот 109126
Некој да ми помогне?
Благодарам
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.039
8.225
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Уффф стварно не сум чепкал вакви работи, инаку радо би помогнал.
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
267
321
Ако успее да го „фати“ сигналот ќе проработи точно еднаш тоа копче и потоа нема да работи.
Ги средив еднаш ролетните, работеа два дена преку апликација дигни-спушти и престанаа.
Дали секое копче од далечинското работи на различна фрекфенција?
 
Последна промена:

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.524
4.358
Зависи од производителот, возможно е и да е нешто направено за да неможе да се копира лесно. Јас не успеав на гаражната врата ролинг кодот да го ископирам никако. И во клучара не успееаа.
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
267
321
Зависи од производителот, возможно е и да е нешто направено за да неможе да се копира лесно. Јас не успеав на гаражната врата ролинг кодот да го ископирам никако. И во клучара не успееаа.
Фала ти многу @mdeni
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.567
4.031
Битола
Дачки да препорачате РГБ ЛЕД ленти за низ дома. Под кауч, кревет, зад плакар, за такви места. Позз.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
224
173
Дачки да препорачате РГБ ЛЕД ленти за низ дома. Под кауч, кревет, зад плакар, за такви места. Позз.
Не си играј, ќе треба нонстоп да чистиш ќе ти се познава прашина под кауч и пајажина зад плакар :) Малку офтопик да се нашалиме :) А стварно е јако под кревет, имам глеано доста слики по нет
Отвори али имаш милион такви ленти :)
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.123
1.393
Дачки да препорачате РГБ ЛЕД ленти за низ дома. Под кауч, кревет, зад плакар, за такви места. Позз.

Ако не ти се брза за одма да ги имаш, ѕирни на Алисекспрес има добри понуди.

Ја прво нарачав 5м (овие) од Sonoff, ги залепив на ТВ комода, прејако ми изгледа сега.
Идат со полнач/трафо на самите нив. може да ги контролираш со мало даљинско што иде со нив или преку апликација на телефон. rgb, dimmable.

Сега исто нарачав едни други, 20м (куќа е, нека имa :D) - па ќе видеме каде/како ќе се монтираат :)
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3.291
3.909
Дачки да препорачате РГБ ЛЕД ленти за низ дома. Под кауч, кревет, зад плакар, за такви места. Позз.
Земи си нешто поквалитетно, не овие рефус што ги продаваат.
Се зезав со такви ленти пред неколку години, порано или подоцна сите почнуваат да зезаат. Губат интензитет, некои диоди почнуваат да трепкаат, некои едвај светат. Лепакот им се суши, па почнуваат да висат.
Заради лош квалитет има и голем пад на напон, па има видлива разлика во светењето на почетокот и на крајот од лентата.
Да видиш во Винт дали имаат нешто од Филипс со културни цени.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.792
5.645
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Земи си нешто поквалитетно, не овие рефус што ги продаваат.
Се зезав со такви ленти пред неколку години, порано или подоцна сите почнуваат да зезаат. Губат интензитет, некои диоди почнуваат да трепкаат, некои едвај светат. Лепакот им се суши, па почнуваат да висат.
Заради лош квалитет има и голем пад на напон, па има видлива разлика во светењето на почетокот и на крајот од лентата.
Да видиш во Винт дали имаат нешто од Филипс со културни цени.
Во 2015-та сум земал едни single color $0.99 за 1 метар и тие памтам после некоја година почнаа да зезаат, еден дел трепкаше и изгуби интензитет.
Ама не мора да значи дека зезаат сите. Овие сум ги купил во 2017-та, $9 за 5 метри и до ден денес работат исто како и првиот ден, а нон-стоп светат позади биро. И лепакот си држи најнормално.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3.291
3.909
Ама не мора да значи дека зезаат сите. Овие сум ги купил во 2017-та, $9 за 5 метри и до ден денес работат исто како и првиот ден, а нон-стоп светат позади биро. И лепакот си држи најнормално.
Секако дека не значи, и кај мене има едни уште светат како кога беа нови.
Ама така се погодиле. Како ќе препознаеш кои од нив кои ќе се погодат кои не?
Муабетот ми е дека кај овие рефус ленти веројатноста да почнат да зезаат е прилично голема.
 

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
83
171
Дачки да препорачате РГБ ЛЕД ленти за низ дома. Под кауч, кревет, зад плакар, за такви места. Позз.

Од зелен пазар сум зимал јас околу 400-500 за лента 5 метри . Лепакот да не е добар зашо загреваат нормално , вака друго си работат без проблем . Имаат плус и канали такви ствари ако ти треба и не се скапи .
Лентите може да се заебаат на ќошеви ако сакаш да ги виткаш на 90 степени .
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.202
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно