• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Smart Lighting

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
346
473
Дечки зедов рандом Smart RGB WI-FI од Анхоч. Сѐ топ ја подесив со Smart Life можам да контролирам бои чуда осветленост. АМА, ОСВЕН ВО default белата боја, секоја друга боја е на 30 посто интензитет и не може да се зголеми. Дали е ова мана со продуктот или сите се такви?
И јас една од али имам така исто се понаша.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
680
720
Скопје
Дали може 3rd party сијалција да се конектира на Philips Hue Bridge? Гледам по алиекспрес Philips Hue compatible имаат некои сијалици. Земав Philips TV so ambilight+hue sync и сакам да го поврзам со Ambilight-oт од телевизорот, ама стварно не ми се даваат по 4000 за сијалица.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,148
2,745
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Интересна тема, па би прашал да не случајно се наоѓа нешто вакво (Nano Leaf Lights) кај нас :
nanoleaf-hexagons-main-100857480-large.jpg
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,450
5,021
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
947
584
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Smart жими таквото... Кога треба да и кажеш кога да се уклучи како може да биде смарт? Може да биде само remote... Искрено постои ли нешто со сензор кое ќе менува лумени според надворешен извор на осветлување или според прости внатрешни извори на светлина...

Sent using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,949
3,344
Smart жими таквото... Кога треба да и кажеш кога да се уклучи како може да биде смарт? Може да биде само remote... Искрено постои ли нешто со сензор кое ќе менува лумени според надворешен извор на осветлување или според прости внатрешни извори на светлина...

Sent using Tapatalk
Има. Ќе си земеш лајт сензор, и ќе си ги поврзеш со автоматика. Или скоро сите посаглам имаат барем изгрејсонце/зајдисонце според локација па можеш да си играш со тоа. Или да додадеш и моушн сензор плус па да ти се пали и кога ќе влезеш во таа просторија, или да се изгаси кога подолго време нема движење.

Sent from my Телефон using Tapatalk
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,597
4,873
^
Јас ова го средив со ставање на сензор за движење и го преместив гејтвејот во просторијата, каде го користам како ламба.

Од 21 до 05ч кога ке детектира движење се пали ламбата од гејтвејот и после 2 мин се гаси ако нема движење.

Screenshot_20220112-011004_Mi Home.jpg

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
947
584
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Разбирам да ама ќе збориме за Smart кога ќе менува лумени smooth и според гласовна команда, па да одговара според "расположение на око" на присутните

Sent using Tapatalk
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,198
3,780
Wiz работи од секаде и без hub.
За едноставни команди како пали-гаси, интензитет, тајмер и слично не треба хаб или нешто такво. Но тоа, како што веќе констатираше @Глупав, не е смарт решение, тоа е само далечинско управување.

За „смарт“ сценарија каде што во зависност од вредноста на податоците од едни уреди се контрилираат други уреди, мора да има контролер.
Филипс и некои производители контролерот го ставаат во хаб, бриџ или нешто со друго име и е физички уред на лице место.
Кај други производители контролерот е во облак на некој нивни сервер и за да функционира треба интернет. Значи разликата е во пристапот на изведба. Вторава варијанта за корисникот е поедноставна за изведување и е поевтина, првата е подоверлива. Се одбира според потребите и можностите.

Денеска тренд е на сѐ да се става дека е „смарт“ и да работи преку ајпи. Но вакви системи (BMS) постојат уште од многу одамна, само се користеа во големи деловни објекти, каде покрај осветлување се интегрираат и системите за климатизација, безбедност, пристап, информирање итн.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,949
3,344
Разбирам да ама ќе збориме за Smart кога ќе менува лумени smooth и според гласовна команда, па да одговара според "расположение на око" на присутните

Sent using Tapatalk
Сѐ тоа има де, сако ти требаат уреди и добро направен автоматика. Ако мислиш аут оф тхе бокс, има и такви комплети, ама се папрено солени.

Sent from my Телефон using Tapatalk
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,933
15,279
За „смарт“ сценарија каде што во зависност од вредноста на податоците од едни уреди се контрилираат други уреди, мора да има контролер.
За смарт решенија се користи Home Assistant со „фантазијата ти е граница“ опции. Ако уредот е нативно подржан тогаш шљака беспрекорно.

Единствена мана е што бара Raspberry Pie/компјутер/виртуелка во локална мрежа (и преку интернет може)
На пример Philips HUE може да соработува со други сензори па така да ја подесува и светлината.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,524
3,924
Битола
Вие што сте со Wiz сијалици, ај ве молам кажете ми дали интензитетот на светење останува ист кога избирате некоја RGB боја надвор од default белата/жолтата.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
947
584
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
За смарт решенија се користи Home Assistant со „фантазијата ти е граница“ опции. Ако уредот е нативно подржан тогаш шљака беспрекорно.

Единствена мана е што бара Raspberry Pie/компјутер/виртуелка во локална мрежа (и преку интернет може)
На пример Philips HUE може да соработува со други сензори па така да ја подесува и светлината.
Кое најбезболно решение би било да сетирам на пример осветление според параметри односно во зависност од парирани вклучени уреди како нпр тв Авр конзола компјутер или уште подобро би било со одбрани параметри во тие уреди како YT, Kodi, Netflix, BPM, ама второво ми личи научна SciFi

Sent using Tapatalk
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
641
1,608
Кое најбезболно решение би било да сетирам на пример осветление според параметри односно во зависност од парирани вклучени уреди како нпр тв Авр конзола компјутер или уште подобро би било со одбрани параметри во тие уреди како YT, Kodi, Netflix, BPM, ама второво ми личи научна SciFi

Sent using Tapatalk
Да прочачкаш во IFTTT? Имаш разни аплети. Имаш на пример за Wiz да смени боја ако надвор врне, да пулсне ако добиеш SMS и слични некои играчки.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
947
584
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Не сум до толку фанки ама ќе прашам за тој IFTTT

600mkd месечно ми стои како 24 месечен план за хардвер а не за тригери....

Sent using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,949
3,344
Не сум до толку фанки ама ќе прашам за тој IFTTT

600mkd месечно ми стои како 24 месечен план за хардвер а не за тригери....

Sent using Tapatalk
Џабе хардвер без програмирање на истиот. Инаку ~230еур на што мислиш да потрошиш? Може и да е многу, ама со ова ти сѐ што сакаш и зависно колку сакаш потрошачки места може и да е малку.

Sent from my Телефон using Tapatalk
 

Josifosky

Intern
24 октомври 2011
86
41
Вие што сте со Wiz сијалици, ај ве молам кажете ми дали интензитетот на светење останува ист кога избирате некоја RGB боја надвор од default белата/жолтата.
Интензитетот во RGB на било која сијалца ќе биде намален (користат различни лед) и на WIZ е намален но според мене е доволен. Користев претходно Yeelight боите на нив беа многу лоши односно темни.Не очекувај светлината на бело или жолто да биде иста и во плаво. Има некој модови каде што сијалцата ги пушта и белите лед диоди и тие во колор па добиваш некој микс.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,524
3,924
Битола
Но, гледам WIZ имаат и од 800 и од 1500 лумен сијалици. Оваа што ја имам и на макс да е пуштена во RGB светлина воопшто ништо не осветлува во собата. Барем да фрлаше по ѕидовите од бојата ама и тоа не го прави. Ги прашав во Винт дали имаат од тие 1500 лумен што се.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,198
3,780
За смарт решенија се користи Home Assistant со „фантазијата ти е граница“ опции. Ако уредот е нативно подржан тогаш шљака беспрекорно.

Единствена мана е што бара Raspberry Pie/компјутер/виртуелка во локална мрежа (и преку интернет може)
На пример Philips HUE може да соработува со други сензори па така да ја подесува и светлината.
Така де, хоум асистант е контролер на принцип „уради сам“. Претходно споменатите решенија се за тие што не сакаат многу да се замараат, туку да е пали-вози. Ова околу првичното поставување и инталација.

Понатаму секој систем си бара програмирање за како да работи.
 

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
237
156
Јас искрено се што можев променив со WIZ.. Презадоволен сум
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,741
Членови
30,813
Најнов член
viktor7
На врв Дно