• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Smart home предлози

  • Ја почнал/а темата
  • #1

noc32

Intern
21 март 2016
3
0
Барам уреди од типот на smart switches, меѓутоа да си ги купам од Македонија, да не нарачувам онлајн. Сакам да можам да го контролирам уредот remote, преку апликација, тоа би било идеално. Контрола врз светла, бојлер, термостат /контролер за парно.
Некој да сподели искуство доколку има без разлика дали уредите се купени онлајн или локално во продавница :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,422
1,175
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Sonoff мислам дека се добри за тоа. Би требало да се квалитетно направени, плус лесно се поврзуваат со eWeLink и Google, Siri, Amazon асистентите.
Ги има и кај нас, пример Производи – iLiving Solutions

Јас имам набавувано од нивната официјална продавница на али експресс SONOFF Official Store - Amazing prodcuts with exclusive discounts on AliExpress
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,956
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Има ваква тема:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

noc32

Intern
21 март 2016
3
0
Sonoff мислам дека се добри за тоа. Би требало да се квалитетно направени, плус лесно се поврзуваат со eWeLink и Google, Siri, Amazon асистентите.
Ги има и кај нас, пример Производи – iLiving Solutions

Јас имам набавувано од нивната официјална продавница на али експресс SONOFF Official Store - Amazing prodcuts with exclusive discounts on AliExpress
Фала ти многу!

Има ваква тема:
Не пребарав доволно добро, sorry :)
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,956
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Не пребарав доволно добро, sorry :)
Нема гајле, јас само ти посочувам дека има па можда и тамо може да најдеш корисни информации или некој побрзо да ти одговори :)
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,631
2,827
Во Логинг имаш и од Nedis нешто избор, имаат и сијалици, и шуко приклучоци и други работи. Цените се пристојни, а јас можам да ти потврдам дека работат со Google Assistant и Google Home.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,644
1,103
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Прашањето е дали работат без туѓ cloud сервис
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,743
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно