• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Сликите на Facebook не ми се прикажуваат/се прикажуваат рандом

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,334
3,361
Скопје
www.gorast.com
Имам проблем со Firefox-от. Сликите на facebook.com не се прикажуваат секогаш и наместо слика добивам Алт текст
1634799187470.png 1634799202769.png 1634799221752.png

И општо ФБ оди ќопаво... поготово кога шалтам чејџови, отварање месинџер и остало...

Ги пробав сите сугестии по интернет. Ресетирање на броуер, реинсталација чиста на броузер, јавен ДНС поставување, проверка на серверите на фб, дијагностика на мрежа и останато... се е стакло, а ова не оди.
Се сретнал некој со ваков проблем?
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,493
6,095
Мелмак
Само на фајрфокс или на сите броузери?
Само на тој компјутер или на сите во мрежата?
Дали имаш адони за ВПН или Адблок нешто? Било каков адон шо можда бара слики по пејџовите (пример пинтерест адон)?
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,039
5,327
Го проба ова -

No Images, Only “alt” Text in Firefox
Firefox’s private browsing feature with tracking protection will block images sent from the Twitter API. Try clicking the “shield” icon next to the address bar to confirm this is the issue.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,334
3,361
Скопје
www.gorast.com
Само на фајрфокс или на сите броузери?
Само на тој компјутер или на сите во мрежата?
Дали имаш адони за ВПН или Адблок нешто? Било каков адон шо можда бара слики по пејџовите (пример пинтерест адон)?

Само Firefox, на овој пц. Нема адони, нема впн.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,334
3,361
Скопје
www.gorast.com
Го проба ова -

No Images, Only “alt” Text in Firefox
Firefox’s private browsing feature with tracking protection will block images sent from the Twitter API. Try clicking the “shield” icon next to the address bar to confirm this is the issue.

Не е ни ова. На штитот нема никаква блоката. :/
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,493
6,095
Мелмак
Од кога се случува проблемов? На други веб страници дали се појавува било каде? Со инспект дали можеш да го видиш IMG тагот и дали има URL кое е слика?

Пошо ако се е океј со ХТМЛ-от тогаш дали можеш да пробаш да ја отвориш само сликата во нов таб дали ќе работи?

Пошо да не случајно е до фејсбук нешто - и онака паднаа пред некое време па да не имаат проблем со некој CDN сервис, баш тој шо тебе ти сервира.
 

Mr.47

Gaining Experience
13 февруари 2018
106
70
Не си единствен. И јас користам Firefox, и се случува истово некој период.....
Конкретно јас на ФФ користам адблок, како единствен додатен ад-он. А се случува неколку дена, можеби 1-2 недели(да не претерам).
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,334
3,361
Скопје
www.gorast.com
Од кога се случува проблемов? На други веб страници дали се појавува било каде? Со инспект дали можеш да го видиш IMG тагот и дали има URL кое е слика?

Пошо ако се е океј со ХТМЛ-от тогаш дали можеш да пробаш да ја отвориш само сликата во нов таб дали ќе работи?

Пошо да не случајно е до фејсбук нешто - и онака паднаа пред некое време па да не имаат проблем со некој CDN сервис, баш тој шо тебе ти сервира.
Да речеме недела дена пред да паднат. Нема грешки во кодот, бар не поише одколку што има на други ПЦ-а. Не ми се праи фул реинстал на виндоус ако не е до тоа фрката.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,012
9,778
Скопје
И мене ми се дешава ова веќе подолго време.
Најчесто не се дешава на првото отворање на Фејсбук во текот на денот, но на следните отворање се дешава.
Мислев да не е до ДНС (ги користев на NordVPN) па ги ставив на Cloudflare, ко да имаше мала промена ама пак кашла.

Баш истиве проблеми што ги збориш ми се дешаваат.
Еве сега на вака заглави во средина не лоуда
ertj.jpg
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,334
3,361
Скопје
www.gorast.com
И тоа го пробав.
Сега направив комплетен реинстал со мануелно бришење на профајл фолдерот. После 10тина минути пак го јавува истиот проблем.
Сега дури и при лоадирање на тајмлајнот.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,039
5,327
И мене ми се дешава ова веќе подолго време.
Најчесто не се дешава на првото отворање на Фејсбук во текот на денот, но на следните отворање се дешава.
Мислев да не е до ДНС (ги користев на NordVPN) па ги ставив на Cloudflare, ко да имаше мала промена ама пак кашла.

Баш истиве проблеми што ги збориш ми се дешаваат.
Еве сега на вака заглави во средина не лоуда
Погледнете го атачментот 105367

Не ти лоадира зашто мора да одговориш на прашањато до Вања во прифатилиште, после ќе те пушти фејсбук понатаму.

На други броузери го немате ова?
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,493
6,095
Мелмак
После брзо пребарување некои корисници сугерираат дека може да е до некоја "HTTPS-only" опција.

https://www.reddit.com/r/firefox/comments/p85knm View: https://www.reddit.com/r/firefox/comments/p85knm/facebook_images_randomly_fail_to_load/


https://www.reddit.com/r/firefox/comments/pbyzc7 View: https://www.reddit.com/r/firefox/comments/pbyzc7/facebookcom_isnt_loading_pictures_and_other/


Пробајте исклучете ја таа, ако не помогне пробајте постара верзија на фајрфокс можда да ставите, или пак бета верзија нешто?

Нема да бидам некорисен со тоа шо ќе ви предложам да смените броусер, секој си има преференци кој броусер сака да го користи и го почитувам тоа. Фејсбук е катастрофа платформа, поарно од фејсбук откажете се.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,012
9,778
Скопје
И со изгасено тоа, еве го пак си кашла dgmkuyk.jpg

Колку време го имаш користено на Хром за да си сигурен дека не е до нешто друго проблемов и дека е исклучиво до Фајрфокс?

@toshex кај мене хттпс онли и онака беше вклучено, но пак ете горе десно може да се види дека јас користам уствари екстензија за тоа

Иначе, ако го решам проблемов тешко вас.
Значи кај мене подолго време се дешава отколку кај @skullmonkey и чим досега не се нафатив да го решам значи животот ми е боље со помалку Фејсбук/шашав Фејсбук.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,334
3,361
Скопје
www.gorast.com
Не ти лоадира зашто мора да одговориш на прашањато до Вања во прифатилиште, после ќе те пушти фејсбук понатаму.

На други броузери го немате ова?
Не. Хром отвара без проблеми. Ќе ми се пожалеа дома ако имаше таму фрки. Изгледа е само со ФФ.
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
67
57
Имам проблем со Firefox-от. Сликите на facebook.com не се прикажуваат секогаш и наместо слика добивам Алт текст
Погледнете го атачментот 105364 Погледнете го атачментот 105365 Погледнете го атачментот 105366

И општо ФБ оди ќопаво... поготово кога шалтам чејџови, отварање месинџер и остало...

Ги пробав сите сугестии по интернет. Ресетирање на броуер, реинсталација чиста на броузер, јавен ДНС поставување, проверка на серверите на фб, дијагностика на мрежа и останато... се е стакло, а ова не оди.
Се сретнал некој со ваков проблем?
Дали си на телекабел? Јас имам слични проблеми, треба неколку рефреш за да отвори фејсбук. На еден друг тред се најдоа повеќе кои имаат слични проблеми со интернет преку телекабел.
 

Mr.47

Gaining Experience
13 февруари 2018
106
70
Дали си на телекабел? Јас имам слични проблеми, треба неколку рефреш за да отвори фејсбук. На еден друг тред се најдоа повеќе кои имаат слични проблеми со интернет преку телекабел.

Не е до провајдер. И на телеком(кај мене) го прави истото.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,493
6,095
Мелмак
После брзо пребарување некои корисници сугерираат дека може да е до некоја "HTTPS-only" опција.

https://www.reddit.com/r/firefox/comments/p85knm View: https://www.reddit.com/r/firefox/comments/p85knm/facebook_images_randomly_fail_to_load/


https://www.reddit.com/r/firefox/comments/pbyzc7 View: https://www.reddit.com/r/firefox/comments/pbyzc7/facebookcom_isnt_loading_pictures_and_other/


Пробајте исклучете ја таа, ако не помогне пробајте постара верзија на фајрфокс можда да ставите, или пак бета верзија нешто?

Нема да бидам некорисен со тоа шо ќе ви предложам да смените броусер, секој си има преференци кој броусер сака да го користи и го почитувам тоа. Фејсбук е катастрофа платформа, поарно од фејсбук откажете се.

Со ова шо го пишав погоре пробавте?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,829
1,403
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
нема никаква логика https-only да се гаси, зарем Facebook користат http (без TLS) за било што?
 

mkd

Gaining Experience
5 јуни 2007
267
117
И кај мене се случува истото во последно време. На Firefox сум, со неколку add-ons, но ништо од тоа не прави разлика. На друг браузер си работи во ред. Друи и на друг компјутер си работи на Firefox во ред.

Од тоа што го најдов низ интернетов, и други се соочуваат со истиот проблем. Решенијата што беа понудени, кај мене не функционираат. Веројатно од Mozilla (Firefox) треба да го средат проблемот.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,012
9,778
Скопје
Кај мене изгледа се среди со гасење на HTTPS only екстензијата.
А скоро проверував, има 2 такви екстензии и двете делуваат легитимни, не знам зошто.


Само што реков, се урочив, пак е тука проблемот :D
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,065
532
delicon.mk
Да пробате со нов профил на ФФ без најавување и синхронизирање на подесувањата и екстензиите?
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,334
3,361
Скопје
www.gorast.com
Да пробате со нов профил на ФФ без најавување и синхронизирање на подесувањата и екстензиите?
Во моментов сум на таков. Фром скреч. После 10-15 минути пак го јавува проблемот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,053
Мислења
870,904
Членови
30,388
Најнов член
franko
На врв Дно