• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

SLAX - Linux на USB

  • Ја почнал/а темата
  • #1

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
Пробајте го Slax (www.slax.org) базиран на Slackware
~ 200MB ISO
Едноставна инсталација на USB

Упатство за инсталирање на USB
-> http://pendrivelinux.com/2006/09/20/all-in-one-usb-slaxzip

Различни верзии, секој може да си избере што му одговара:
- SLAX Standard Edition v 5.1.8.1
- SLAX KillBill Edition v 5.1.8.1
- SLAX Server Edition v 5.1.8.1
- SLAX Popcorn Edition v 5.1.8

има излезено и верзија 6 која поддржува и read-write acces na ntfs (претходните поддржуваа само read)

Еве и еден скриншот од мене:
KB.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,711
Мислења
849,195
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно