• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Слабост во Gmail (XSS)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Gmail cookie stolen via Google Spreadsheets

Истражувачот Бил Риос, пријави "XSS" напад во услугата за е-маил на Google Inc. - Gmail.com. Изјавува дека преку услугата Google Spreadsheets, можело да бидат загрозени сите услуги на гигантот Google.

Нападот се активира кога легитимен сајт прифати внесување од страна на корисникот но не извршува филтрирање на тоа внесување и можело да биде овозможено вметнување на потенцијални малициозни инструкции.

Кога напаѓачот добие пристап до било која xxxx.google.com страница, автоматски добива пристап и до другите услуги на Google, како што се: Gmail, Docs и Code.

Извор: http://www.news.com/8301-10789_3-9918582-57.html?tag=cd.blog

:))
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Нема 100% безбедност на интернетот, дури и гугл има свои дупки, само е прашаче на време кога некој ќе ги открие.
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Па јас додека го имав Google toolbar, Fierwall от(Sygate) се растури, цело време ми пишуваше дека блокира од google toolbar, може и преку тоа да прават нешто, барем јас мислам дека прават затоа што кога го избришав се си беше во ред после.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,712
Мислења
849,186
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно