• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Слаб квалитет на слика после прикачување на Wordpress

 • Ја почнал/а темата
 • #1
25 мај 2017
23
4
Здраво се надевам ке добијам квалитетен одговор.
Сликата целосно го губи квалитетот после прикачување на Product Page, кој плагин или што би можело да ми помогне да го решам овој проблем.
Поздрав.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,331
1,421
Пробај со ShortPixel, плагин за оптимизација на слики, пробај во сетинзите да избереш loseless optimatization и види што ќе добиеш

 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,512
3,257
Стандардна инсталација на Wodpress колку што знам не ги компресира сликите, единствено ако на ниво на сервер хостингот да има некоја таква опција. Дај повеќе инфо оти плагинот нема магично да ти го реши проблемот, верзија на Wordpress, чиста инсталација или има инсталирано плагини, кај хостираш, кои php екстензии се инсталирани и оспособени, итн.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,550
2,900
Стандардна инсталација на Wodpress колку што знам не ги компресира сликите, единствено ако на ниво на сервер хостингот да има некоја таква опција. Дај повеќе инфо оти плагинот нема магично да ти го реши проблемот, верзија на Wordpress, чиста инсталација или има инсталирано плагини, кај хостираш, кои php екстензии се инсталирани и оспособени, итн.
Напротив, баш стандардна инсталација прави по дефолт мислам беше 82% quality, компресија. Така да ако му е битно да се баш срча сликите, ќе треба да го смени тоа. Дали плагин или филтер он нека одлучи.


Sent from Телефон using Tapatalk
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: lynx
 • Ја почнал/а темата
 • #5
25 мај 2017
23
4
Напротив, баш стандардна инсталација прави по дефолт мислам беше 82% quality, компресија. Така да ако му е битно да се баш срча сликите, ќе треба да го смени тоа. Дали плагин или филтер он нека одлучи.


Sent from Телефон using Tapatalk

Кој би бил твојот предлог ?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,550
2,900
Кој би бил твојот предлог ?
Една линија код у functions.php

Код:
add_filter('jpeg_quality', function($arg){return 100;});
И после регенерирање на тамбнеилс.

Или следи го 2риот одговор овде Disable Image compression

Но можно е и до сликите твои, сервер сетирање, некој плагин, подесување у темата итн, итн... Премалку инфо имаме за точно да се каже.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7
25 мај 2017
23
4
Стандардна инсталација на Wodpress колку што знам не ги компресира сликите, единствено ако на ниво на сервер хостингот да има некоја таква опција. Дај повеќе инфо оти плагинот нема магично да ти го реши проблемот, верзија на Wordpress, чиста инсталација или има инсталирано плагини, кај хостираш, кои php екстензии се инсталирани и оспособени, итн.

Кога ги импоритам од Aliexpress, сликите си се во оргинален квалитет, но имам други слики и сакам да ги уплоаднам сликата го губи квалитетот, користев плагин за компресирање мислев дека е до него го деактивирав и се остана исто, хостингот ми e Godaddy, wordpress 5.7.1, тема Flatsome
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,294
1,257
Скопје
Кога ги импоритам од Aliexpress, сликите си се во оргинален квалитет, но имам други слики и сакам да ги уплоаднам сликата го губи квалитетот, користев плагин за компресирање мислев дека е до него го деактивирав и се остана исто, хостингот ми e Godaddy, wordpress 5.7.1, тема Flatsome
да не ставаш огромни слики што после темата за приказ ги смалува? па да личат изреметени .. source ако ја отвориш полна големина исто е сјебан квалитетот?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10
25 мај 2017
23
4
да не ставаш огромни слики што после темата за приказ ги смалува? па да личат изреметени .. source ако ја отвориш полна големина исто е сјебан квалитетот?
имаш ли предлог како да го средам
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12
25 мај 2017
23
4
Првиот дел, големи слики, кога ке се прикачат го губат квалитетот
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,294
1,257
Скопје
Првиот дел, големи слики, кога ке се прикачат го губат квалитетот
тоа ти е лошо од многу аспекти .. највеќе колку време ќе му треба на корисник да ја отвори страната дур чека огромна слика да се симне .. секогаш е најдобро да ти се сликите соодветна големина .. ако се на страната 200px не треба да ставаш слики со 4000px ширина. А така ако ти ги скалира ќе се секогаш лоши. Погоре ти спомнаа имаш плагини што оптимизираат, и генерираат соодветни големини .. ама тоа зависи и од темата/темплејтот дали ги користат тие механизими, да сервираат соодветна големина или само ги смалуваат да пасуваат.

Или со други зборови неможе туку така да ти дадеме помош .. има многу фактори во игра :)
 

DeeJayZone

Gaining Experience
3 ноември 2008
147
88
deejay.blog.hr
Здраво се надевам ке добијам квалитетен одговор.
Сликата целосно го губи квалитетот после прикачување на Product Page, кој плагин или што би можело да ми помогне да го решам овој проблем.
Поздрав.
Меѓу другото, нешто од следното може да ти прави проблем:

1. Собрана слика
Ако прикачуваш слика со голема резолуција (на пр. 2000 х 2000 пиксели), а истата на page или во post ја прикажуваш како помала / собрана (на пр. 700 х 700 пиксели) - сликата може да е заматена / со послаб квалитет.

Секогаш upload-ирај слика со резолуција која ќе се прикажува на соодветната страница!
Се' останато ќе придонесе за лошо корисничко искуство (голема резолуција, "тешка" слика во мегабајти).

2. Ограничувања од хостингот
Контактирај го хостинг провајдерот.
Можеби имаат поставено некои ограничувања, или треба да инсталираат некој додаток кој ќе овозможи целосна функционалност на твојата веб страна.

3. Пермисии на фолдери
Некогаш, и пермисиите на фолдерите каде се upload-ираат сликите можат да прават проблем.
Контактирај го хостинг провајдерот доколку неможеш да се снајдеш самиот.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,550
2,900
Меѓу другото, нешто од следното може да ти прави проблем:

1. Собрана слика
Ако прикачуваш слика со голема резолуција (на пр. 2000 х 2000 пиксели), а истата на page или во post ја прикажуваш како помала / собрана (на пр. 700 х 700 пиксели) - сликата може да е заматена / со послаб квалитет.

Секогаш upload-ирај слика со резолуција која ќе се прикажува на соодветната страница!
Се' останато ќе придонесе за лошо корисничко искуство (голема резолуција, "тешка" слика во мегабајти).

2. Ограничувања од хостингот
Контактирај го хостинг провајдерот.
Можеби имаат поставено некои ограничувања, или треба да инсталираат некој додаток кој ќе овозможи целосна функционалност на твојата веб страна.

3. Пермисии на фолдери
Некогаш, и пермисиите на фолдерите каде се upload-ираат сликите можат да прават проблем.
Контактирај го хостинг провајдерот доколку неможеш да се снајдеш самиот.
1. Зашто слика во поголема резолуција би се покажувала полошо? Поспоро да, ама полошо ???

2. Не сум сретнал до сега ограничување на квалитет. На фајл сајз да, но тогаш не би му давало воопшто да прикачи.

3. Како пермисиите би влијаеле на квалитет на сликите?

Sent from Телефон using Tapatalk
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,294
1,257
Скопје
1. Зашто слика во поголема резолуција би се покажувала полошо? Поспоро да, ама полошо ???

2. Не сум сретнал до сега ограничување на квалитет. На фајл сајз да, но тогаш не би му давало воопшто да прикачи.

3. Како пермисиите би влијаеле на квалитет на сликите?

Sent from Телефон using Tapatalk
1. знае често да јави некои артефакти сигурно си сретнал до сега (без да се серва различна големина)? земи некоја огромна слика и трансформирај ја со CSS .. бонус па ако има непропорционално скалирање. Зависи и од брусер ова, некои немаат проблем и е џам сликата, некои личи со некои чудни пикселации, чиста е ама нешто скипа и лошо изгледа.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,550
2,900
1. знае често да јави некои артефакти сигурно си сретнал до сега (без да се серва различна големина)? земи некоја огромна слика и трансформирај ја со CSS .. бонус па ако има непропорционално скалирање. Зависи и од брусер ова, некои немаат проблем и е џам сликата, некои личи со некои чудни пикселации, чиста е ама нешто скипа и лошо изгледа.
Значи тоа е до кодот и начинот на претставување. Додатно ако е интерлејсед Progressive JPG, може додека се учитува да покажува полош квалитет, за да видиш побрзо отприлика што е. Но сепак не зависи од тоа дали сликата е 2000х2000px или 700x700px, освен реално непотребната големина и споро учитување.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,294
1,257
Скопје
Значи тоа е до кодот и начинот на претставување. Додатно ако е интерлејсед Progressive JPG, може додека се учитува да покажува полош квалитет, за да видиш побрзо отприлика што е. Но сепак не зависи од тоа дали сликата е 2000х2000px или 700x700px, освен реално непотребната големина и споро учитување.

Sent from Телефон using Tapatalk
така де ко што пишав и вчера .. многу фактори се во игра .. вака само си наѓаме ние .. ама нема како да би му помогнале .. освен пак со нагаѓање.
знае на килави броусери да прави некој блур ефект кога е смалена .. сафари пробај пример самиот ресајз со некои формати на слики
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,550
2,900
така де ко што пишав и вчера .. многу фактори се во игра .. вака само си наѓаме ние .. ама нема како да би му помогнале .. освен пак со нагаѓање.
знае на килави броусери да прави некој блур ефект кога е смалена .. сафари пробај пример самиот ресајз со некои формати на слики
Сафари е прича за себе, и затоа има и толкав ко што има маркет шер.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

DeeJayZone

Gaining Experience
3 ноември 2008
147
88
deejay.blog.hr
1. Зашто слика во поголема резолуција би се покажувала полошо? Поспоро да, ама полошо ???

2. Не сум сретнал до сега ограничување на квалитет. На фајл сајз да, но тогаш не би му давало воопшто да прикачи.

3. Како пермисиите би влијаеле на квалитет на сликите?

Sent from Телефон using Tapatalk
Јас само давам предлози каде може да биде проблемот.
Не тврдам дека моите предлози ќе му го решат истиот.

1. Ти пиша VerGer.
Кога поголема слика прикажуваш кско помала може да се добие послаб квалитет (заматеност, пиксели, сликата е "разместена"...).
Не е важно што е причината. Важно е дека резултатот не е "стакло" слика (како онаа која ја имаш на компјутер).

2. и 3. Искуство на веб страна на пријател...
Поради одредени сетинзи (и недостаток на некој додаток) кај хостингот и изместени пермисии на ВордПрес инсталацијата (повеќе фолдери) - имало проблеми со upload на сликите и реално прикажување на истите.
Со анализа и интервенции во овие два дела, проблемите биле надминати.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,550
2,900
Јас само давам предлози каде може да биде проблемот.
Не тврдам дека моите предлози ќе му го решат истиот.

1. Ти пиша VerGer.
Кога поголема слика прикажуваш кско помала може да се добие послаб квалитет (заматеност, пиксели, сликата е "разместена"...).
Не е важно што е причината. Важно е дека резултатот не е "стакло" слика (како онаа која ја имаш на компјутер).

2. и 3. Искуство на веб страна на пријател...
Поради одредени сетинзи (и недостаток на некој додаток) кај хостингот и изместени пермисии на ВордПрес инсталацијата (повеќе фолдери) - имало проблеми со upload на сликите и реално прикажување на истите.
Со анализа и интервенции во овие два дела, проблемите биле надминати.
1. Ако нема програмерски глупости и непропорционални скалирања, денешиве броусери сосема ОК се носат со скалирање. Пробано и со мали и со огромни слики. (Сафари не го сметам тука тоа е Ејпл).

2~3. Човекот нема проблем со аплоад така да делот и врската со пермисии нема врска. Делот со серверски екстензии исто го издискутиравме и е мнооогу редок, скоро и да го нема. Најголемиот проблем е секогаш самиот дифолт вордпрес и/или некој плагин инсталиран.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,550
2,900
И да се надоврзам. По незнам кој пат, пробуваме некому да помогнеме, а не дава ни веб, ни податоци барем основни, ни поннекој скриншот, или во случајов барем некоја од сликите која не искача како треба.
Стварно ќе престанам да коме тирам на вакви теми. Испаѓа ние треба сите да се надмудруваме и на гравчиња да гледаме.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,294
1,257
Скопје
1. Ако нема програмерски глупости и непропорционални скалирања, денешиве броусери сосема ОК се носат со скалирање. Пробано и со мали и со огромни слики. (Сафари не го сметам тука тоа е Ејпл).

2~3. Човекот нема проблем со аплоад така да делот и врската со пермисии нема врска. Делот со серверски екстензии исто го издискутиравме и е мнооогу редок, скоро и да го нема. Најголемиот проблем е секогаш самиот дифолт вордпрес и/или некој плагин инсталиран.

Sent from Телефон using Tapatalk
1. така им викаш на клиентите? ејпл не ви требаат што ви е гајле за сафари ? :D
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,671
1,414
Мене Сафари денес лично ептен ме разочара, бидејќи не може да работи со native clock компонента, нешто што би требало да е тривијално во 2021, така што го поддржувам марв за сафарито дека е прича сама по себе.


Он топик, вероватно ОП нема ни да се врати на темава, ама ај.

Треба повеќе инфо за вакви ствари, не сме баба ванѓа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,142
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно