1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Skype Button php

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од makedonce, 4 Февруари 2012.

 1. makedonce

  makedonce
  Intern

  609
  11
  12 Април 2007
  Здраво, имам потреба од вашата помош, бидејќи скајп го сопре серверот mystatus.skype.com и овој код стана не користен

  PHP:
  <?php
  function getSkypeStatus($username) {
      
  $remote_status fopen ('http://mystatus.skype.com/'.$username.'.num''r');
      if (!
  $remote_status) {
          return 
  '0';
          exit;
      }
      while (!
  feof ($remote_status)) {
          
  $value fgets ($remote_status1024);
          return 
  trim($value);
      }
      
  fclose($remote_status);
  }
  function 
  getSkypeStatusIcon($username) {
      
  $status getSkypeStatus($username);
      if(
  $status == || $status == || $status == 6) {
          echo 
  '<img src="skype-icons/'.$status.'.png" alt="call '.$username.'" />';
      } else {
      echo 
  '<a href="skype:'.$username.'?call"><img src="skype-icons/'.$status.'.png" alt="call '.$username.'" /></a>';
      }
  }
  ?>
  <!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
  <html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
  <head>
  <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
  <title>Skype web status </title>
  </head>
   
  <body>
  СКАЈП СТАТУС:
  <?php getSkypeStatusIcon('username'); ?>
  </body>
  </html> 
  па ми треба вашата помош за некој сличен код со кој ќе можам да си го контролирам пак статусот и да си ставам моја икона
   
 2. DekoRoker

  DekoRoker
  Gaining Experience

  625
  53
  12 Септември 2009
  Машко
  Студент ФИНКИ
 3. makedonce

  makedonce
  Intern

  609
  11
  12 Април 2007
  Друже овој линк е постар и од мене :) мала шала го знам ова друже но ми треба нешто како што напишав да може јас да го контролирам да си ставам мои слики според статусот и т.н.
  сепак фала
   
 4. Misho

  Misho
  Intern

  109
  11
  20 Септември 2009
  @makedonce

  Tvojot kod si e super i treba da ti raboti, samo povikaj vo HTML slikata i toa e toa...

  <img src=
  "../sliki/ikona_skype.jpg"
  alt=
  "call username"
  />
   
 5. DekoRoker

  DekoRoker
  Gaining Experience

  625
  53
  12 Септември 2009
  Машко
  Студент ФИНКИ
  @makedonce и јас го пробав сега кодот, работи супер...
   
 6. makedonce

  makedonce
  Intern

  609
  11
  12 Април 2007
  Ок значи ви помогнав на сите само јас сам на себе неможам да си помогнам :D
  еве која грешка ми ја дава
  PHP:
  Warningfopen() [function.fopen]: URL file-access is disabled in the server configuration in /home/test/public_html/test2.php on line 112
   
  Warning
  fopen(http://mystatus.skype.com/username.num) [function.fopen]: failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /home/test/public_html/test2.php on line 
  До сега се функционираше незнам што бидна. Дали е можно зошто тестирам во позадина нов дизајн и да си пречат кодовите ?
   
 7. DekoRoker

  DekoRoker
  Gaining Experience

  625
  53
  12 Септември 2009
  Машко
  Студент ФИНКИ
  Дали ти е ставена скриптата на локална машина? Ако е ставена, провери дали библиотеката што ја има fopen дали е вклучена на серверот... Кога ќе ја повикам во прелистувач mystatus.skype.com/username.num ми дава број со статус..
   
 8. makedonce

  makedonce
  Intern

  609
  11
  12 Април 2007
  На МК-Хост е качено до сега работеше и наеднаш се појави грешката и не сум менувал ништо по таа страница
  PHP:
  Method Not Implemented
   
  GET to 
  /function.fopen not supported.
   
  Additionallya 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.
  да ѕвонам во МК-ХОСТ или проблемот е кај мене :)
  да знам дали да се мачам :)
   
 9. DekoRoker

  DekoRoker
  Gaining Experience

  625
  53
  12 Септември 2009
  Машко
  Студент ФИНКИ
Слични теми
 1. Password
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,152
 2. DekoRoker
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,135
 3. Jovan.74

  Button Function

  Jovan.74, 8 Јуни 2010, Во форумот: Java
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,376
 4. flAmingw0rm
  Одговори:
  43
  Прегледи:
  3,998
 5. Monte
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  525
Вчитување...

Сподели

Вчитување...