• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Skylake upgrade

 • Ја почнал/а темата
 • #1

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,644
1,300
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
Некаде средината на септември - почетокот на октомври конечно ќе правам апгрејд на Skylake, па ми треба малку консултација за некои делови.

Компјутерот најмногу ќе се користи за: Photoshop, SketchUP, AutoCAD, Word, Excel, програмирање ако треба, и игри ( CS:GO, Rust, GTA V, NFS, Dota 2.. од се по нешто )

Буџетот е 45к, мора се да биде на ново од Анхоч и/или Сетек.

Еве што имам во план:
Процесор: i5 6500 3.2GHz
Матична: Gigabyte B150M-DS3H ( ја нема во Анхоч моментално, ако не ја донесат тогаш H110M-HD3 DDR3 )
Напојување: Cooler Master G450M
Графичка: ASUS Strix RX470 4GB
Монитор: Dell S2316H/Dell P2414H

SSD, RAM, кукиште и диск имам. Не планирам да оверклокувам. Мора на матичната да има М.2 слот за да си ставам побрзо SSD во иднина. Гледам дека во Анхоч поевтините матични се со DDR3 рам, ама имаат M.2 слот. Додека во Сетек сите се со DDR4, но евтините немаат М.2.

Најмногу се мислам за мониторот. S2316H ми е поубав на лик, но ми смета тоа што е Glossy. Додека P2414H е мат, но има дебели рамки.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,454
8,738
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не заебавај DDR4 плоча земи си.

Големи шанси има тој рам што веќе го имаш да не работи со овие плочи, освен ако не е DDR3L
 

STEFF

Unstoppable
4 јули 2013
1,387
2,147
Скопје
Веќе си ја склопил конфигурацијата, али и јас би те советувал да земеш ддр4 плоча/рам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,644
1,300
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
ASUS H110M-R во Сетек е 3400ден. + 1 плочка HyperX Fury 8GB DDR4 2000ден.

Нема баш некоа значајна разлика ( освен цената ) меѓу M-R, M-K и M-A. Сите се со 2 слота за рам и без М.2 слот. Најевтината матична со 4 слота и со М.2 е ASUS B150 PRO GAMING но таа е 8200ден..

Така да најверојатно ќе биде:
Процесор: i5 6500 3.2GHz
Матична: ASUS H110M-R
РАМ: HyperX Fury 8GB DDR4
Напојување: Cooler Master G450M
Графичка: ASUS Strix RX470 4GB
Монитор: Dell S2316H/Dell P2414H

S2316H
Позитивно:
- Поубав изглед
- 6ms (GTG)
- Поевтин е за 1000ден.

Негативно:
- Glossy
- Има само тилт, нема ротирање


P2414H
Позитивно:
- Height-adjustable stand, pivot, tilt , swivel
- 4x USB 2.0 порти ( незнам што корист од нив.. ама куќа е ќе се најде )
- Мат екран.

Негативно:
- Поскап е за 1000ден.
- 8ms (GTG)

Дали разликата од 2ms е воочлива при casual gaming? На сегашниот монитор response time e 5ms.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,322
14,138
Дали разликата од 2ms е воочлива при casual gaming? На сегашниот монитор response time e 5ms.
Не е воочлива разликата ама пак затоа ќе направиш ужасна грешка ако го земеш другиот кој не се подесува по висина и не се ротира (добро, ова последното се постигнува со искосување ама сепак...)
USB портите генерално нема да ги користиш освен во случај куќиштето да е на место што нема да ти дозволува често да ставаш USB уреди.
И баш одлично изгледа P2414H. Спрема постарите Делови од серијата U24xx и U23xx има далеку помала рамка. И нема цигла на жица напојување...
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,128
3,341
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
AMD Radeon R9 290 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Имав едно прашање, дали може на ASUS B-85 pro gamer, да се стави DDR4 ?
За секоја матична, отвори на интернет ги имаш сите податоци и спецификации што подржува ама до детал.
Името и моделот на матичната на нивната матична страна нема што нема.;)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,454
8,738
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
ASUS H110M-R во Сетек е 3400ден. + 1 плочка HyperX Fury 8GB DDR4 2000ден.

Нема баш некоа значајна разлика ( освен цената ) меѓу M-R, M-K и M-A. Сите се со 2 слота за рам и без М.2 слот. Најевтината матична со 4 слота и со М.2 е ASUS B150 PRO GAMING но таа е 8200ден..

Така да најверојатно ќе биде:
Процесор: i5 6500 3.2GHz
Матична: ASUS H110M-R
РАМ: HyperX Fury 8GB DDR4
Напојување: Cooler Master G450M
Графичка: ASUS Strix RX470 4GB
Монитор: Dell S2316H/Dell P2414H

S2316H
Позитивно:
- Поубав изглед
- 6ms (GTG)
- Поевтин е за 1000ден.

Негативно:
- Glossy
- Има само тилт, нема ротирање


P2414H
Позитивно:
- Height-adjustable stand, pivot, tilt , swivel
- 4x USB 2.0 порти ( незнам што корист од нив.. ама куќа е ќе се најде )
- Мат екран.

Негативно:
- Поскап е за 1000ден.
- 8ms (GTG)

Дали разликата од 2ms е воочлива при casual gaming? На сегашниот монитор response time e 5ms.

Имам таква плоча, за цената е ок нема проблем при работа. Проблемот е што има само 4 дупчиња за штрафови место 6, па така доле кај pci-e слотот ништо не ја држи. Ако ти се погоди по стегнат слот кога ја ставаш графичката бутни некоја пластика под плочата за да не се витка кога стискаш. Кога ќе влезе више нема проблеми.

Edit: За да ти биде појасно, бутни нешто под плочата кај стрелките. Мојата имаше многу цврст слот и неможав да ја убутам графичката, се виткаше тој дел од плочата надоле и не влагаше. Ставив два пресечени молекси што најдов по дома и влезе.

 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #12

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,644
1,300
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
За 1865 денари повеќе вреде ли да земам 480 4GB наместо 470 ?
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,747
2,423
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,023
29,023
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
S2316H
Позитивно:
- Поубав изглед
- 6ms (GTG)
- Поевтин е за 1000ден.

Негативно:
- Glossy
- Има само тилт, нема ротирање


P2414H
Позитивно:
- Height-adjustable stand, pivot, tilt , swivel
- 4x USB 2.0 порти ( незнам што корист од нив.. ама куќа е ќе се најде )
- Мат екран.

Негативно:
- Поскап е за 1000ден.
- 8ms (GTG)

Дали разликата од 2ms е воочлива при casual gaming? На сегашниот монитор response time e 5ms.
P2414H врти кругови околу S2316H, и не е мат него е повеќе накај рефлективен.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,644
1,300
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
Фала на советите дечки, купени се следниве делови:
Процесор: i5 6500 3.2GHz
Матична: ASUS H110M-R
РАМ: HyperX Fury 8GB DDR4
Напојување: Cooler Master G450M
Графичка: Sapphire Nitro+ RX480 4GB
Монитор: Dell P2414H
 

Apollyon

Gaining Experience
13 јануари 2016
67
68
Apollyon's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 65002 + Custom loop
Motherboard
ASRock Z170m Extreme 4
Storage
Samsung SM951 120GB NVMe, Western Digital Velociraptor (300GB)
PSU
EVGA Supernova G2 650W
RAM
G.Skill TridentZ DDR4 @ 3200 MHz 2x8GB
Video card
GeForce GTX 1070 EVGA SSC
Case
Antec p50 Window
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Corsair K70 LUX Cherry MX Red
Audio
Alesis M1Active USB 320
Monitor
Dell Ultrasharp U2312HM x2
OS
Windows 10/ Arch Linux
ASUS H110M-R во Сетек е 3400ден. + 1 плочка HyperX Fury 8GB DDR4 2000ден.

Нема баш некоа значајна разлика ( освен цената ) меѓу M-R, M-K и M-A. Сите се со 2 слота за рам и без М.2 слот. Најевтината матична со 4 слота и со М.2 е ASUS B150 PRO GAMING но таа е 8200ден..
за 8200 зедов ASRock Z170m Extreme 4...
иначе ддр4 најмногу ради разликата на напоните, постои можност со дд3 да го оштети процесорот
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,644
1,300
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
Секако морав да бирам меѓу Анхоч и Сетек, поради плаќање на рати без камата, а вака како што читав по интернетот немало многу разлика меѓу DDR3 и DDR4 ( освен во некои игри што не ги играм ) па подобро парите да ги инвестирам во подобра графичка :).
Инаку наредно во план ми е ако најдам да купам поголем диск од 1TB или повеќе. Па матична со 4 слота и со М.2 слот, па М.2 SSD, но едно по едно.. Сега за сега си е топ :D
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,599
10,874
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,917
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно