1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Skylake (non-K) OC (BCLK unlock)

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од shifty, 12 Декември 2015.

 1. shifty

  shifty
  Модератор

  1,025
  1,350
  5 Септември 2009

  - OCAHOLIC


  - OCAHOLIC

  [​IMG] - HWBOT

  [​IMG] - OCAHOLIC

  - TECHSPOT

  [​IMG]
  - Overclocking.Guide

  [​IMG] - [email protected]

  Дополнително:
  - OCAHOLIC
  - OVERCLOCKING GUIDE
  - HWBOT
  - ASUS Z170 Thread @ OCN
  - [email protected]
  - [email protected]
  - Unlocked BCLK for All Skylake CPUs by ASUS and ASRock - HWBOT
  - Skylake thread @ OCN

  * Споделете доколку најдете дополнителни линкови и информации.​
   
  На Војвода, vlavot, MasteR_#0 и уште 14 други им се допаѓа ова.
 2. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  304
  26 Јануари 2012
  Ova ako e vistina lele sto ubaj raboti ke se desavaat, ama intel za brzo vreme microcode vo procesorite ke mu go smene zaso i3 na 4800 GHz sekako ke pomine i5 na 3.0 GHz
   
 3. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,386
  2,157
  4 Јули 2013
  Уште да ги видиме skylake i3 кај нас и супер ке биде.
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 4. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Се утепав од барање информации за BCLK оверклокување, редно беше да искочат детали :) Толку го најавуваа, ниту една официјална рецензија немаше таков оверклок. Фала за find-ов Даре, good work, good job. Па, па, па, па, сеа една i3-јка коа ќе си зџапам, мх мх мх мераци, се има да направи попара :) Се вратија Интел во "Entertaiment and Multimedia" територијата...
  EDIT: @ileste , шо ти е со муабетиве, Intel да се замараат со тоа.... микрокодови...па они и го најавија баш тој момент дека ќе го вратат BCLK оверклокувањето....i3 @4.8 не само што ќе помине i5 на 3 и i7 на 4Ghz ќе поминува....
   
  Последна промена: 12 Декември 2015
  На Grimriper и shifty им се допаѓа ова.
 5. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,124
  1,265
  25 ноември 2014
  грешен линк

  имав нешо читано за овој тип на OC и за хасвел :)

  edit2: vtor put link gresen XD nvm toa e koa probuvas da postiras i gejmas u isto vreme, neka sedi ko info samo izbrisav linkot :D
   
  Последна промена: 12 Декември 2015
 6. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,098
  3,244
  2 Септември 2012
  Машко
  Во Солун има, тууу шо не си земав еден пред 2-3 недели + такс фрее ќе си направев таман, али јбг :mad:...
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 7. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,386
  2,157
  4 Јули 2013
  Абе околниве земји ги има само кај нас не.. да не зборам и пентиуми oh well :(
   
  goce03, prichina и на igor_igor им се допаѓа ова.
 8. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Тапа маркетинг трговија сме, па уше згора на тоа, кај не носат ништо актуелно од технологија па уше згора на тоа не утепуваат со цени :) Абе не ми се праи муабет....глупости се прават, неинформирани се до немајкаде, ќе изнакупат некој глупави модели од било кој производ и по излози им стојат, па ќе им стојат, не пиеме нафта иако сме сиромашни како Патки..Глупави луѓе...Suits....За да носиш Одело, треба да го заслужиш
   
  architect, igor_igor и на STEFF им се допаѓа ова.
 9. shifty

  shifty
  Модератор

  1,025
  1,350
  5 Септември 2009
  Кога сме кај достапноста на skylake, се надевам дека следнава споредба на малопродажни цени ќе му се најде некому:

  skylake_cpu.png skylake_mobo.png
  Листава е заклучно 12.12.2015, со достапните податоци од порталите на Anhoch, Setec, DDStore, Vortex.

  *Цените од DDStore се повторуваат од причина што го имаат излистано истиот продукт повеќе пати (секако со различни цени)
  *Можно е да имам грешки при внесување на податоци (за сигурно проверете самите)
   
  На Војвода, mdeni, Molec и уште 12 други им се допаѓа ова.
 10. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Повторно, одлично завршена работа shifty :D
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 11. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,098
  3,244
  2 Септември 2012
  Машко
  Еве колку чинеше пентиумот во Солун http://www.matsoukasbros.com/products/cpu-1151/intel-pentium-g4400 + ќе си доземеш уште едно ссд пак поефтини од кај нас и кога ке си вратиш дел од данокот ,ама супер цена ќе ти испадне.
  Еееее ова наша чудесна земја......;)
   
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
 12. architect

  architect
  Unstoppable

  1,962
  2,344
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
 13. smole

  smole
  Unstoppable

  3,198
  3,718
  18 Април 2007
  54 е цена без ДДВ, сосе ДДВ е 66,4 .

  Еве го поефтин :)

  On topic: Би лапал една 6400 ако вака добро се клока.
   
  Последна промена: 15 Декември 2015
 14. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,726
  2,358
  14 Декември 2010
  Машко
 15. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,867
  3,290
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Би било добро, доколку има и други членови што го користат сеа BCLK unlock-от, на едно место да се соберат што е можно повеќе верзии од биоси (линкови, дропбокс...) што го поддржуваат тоа отклучување, чисто да имаме една база, сигурен сум дека ќе се покаже како корисно во иднина, и те како.
   
  На bokiscout и shifty им се допаѓа ова.
 16. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Многу ме радува ова што го читам и веќе некое време истражувам на темава со надеж дека ќе се здобјам со нови информации, но тие ги нема.

  За сингл кор брзина G4400 ќе е феноменално нешто според мене, и баш она што ми треба. Е сега, само прашањето ми е која е најефтина плоча која ќе овозможи колкање на овие процесори? Погоре во листата сте ги ставиле B и H, ама колку што знам и гледам во листиве само Z се спомнува. А контролата на Z со мултиплаерот не е потребна за овие процесори? Која е најефтина, а нуди клокање на часовникот? :)
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,124
  1,265
  25 ноември 2014
 18. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,867
  3,290
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
 19. DennyMK

  DennyMK
  On your way to fame

  639
  976
  5 Февруари 2009
  Машко
  Важи само за тие што ќе го променат постоечкиот BIOS кој овозможува оверклок на верзија без К. Никој не може да те натера да флешуваш најнов BIOS. Така да, тие што веќе го имаат не К оверклокинг BIOS-от можат се` уште да го користат.
   
Слични теми
 1. Nikola Sone
  Одговори:
  33
  Прегледи:
  4,181
Вчитување...

Сподели

Вчитување...