• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

SkyDSL во Македонија?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,022
620
Видов дека има вакви теми отворено но веќе се затворени па отварам нова. Сакам да прашам дали сега има некоја македонска фирма која нуди сателитски интернет со големи брзини, или пак некоја странска фирма која има можности за интернет во Македонија?
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Колку што имам најдено, а имам барано бааги време, нема, а ако најдеш некаде понуда која звучи добро, несмееш да спушташ многу.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Пред една година дур студирав у Скопје имаше флаери кај нас у Александрија за таков сателитски интернет ама не ми текнува како се викаше фирмата шо го нудеше. Даваа само download со брзина од 14 Mbps за некоја сума од 3000 ден-мислам дека беше, али сепак ке требаше да си ставеш и друг вид на интернет врска како АДСЛ или кабелски за да го користеш како upload.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
До пред 2 и пол години знам дека беа Делтаком како провајдер во врска со сателитски интернет, ама и тогаш не беше се како што треба имаше гоелми падови при downlaod и незадоволни потрошувачи. Цените се движеа некаде од 1000 денари мислам дека беше најефтиниот пакет, просечен пакет имаше некој од 3000 денари за 3 месеци и не ми текнува имаше и други пакети за pro корисници, ама тоа беше тогаш... сеа врска неам кој дава SkyDSL во МКД. И има уште една опција да се приклучите со купени картици од странство... :ermm:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Имам само лоши искуства.. Конекцијата беше добра само првите 2-3 недели, после тоа катастрофа..
(Бевме преку Делта ком, незнам од чива страна беше проблемот, само знам дека не им беше многу гајле за нашиот проблем)

Со сегашните цени на ADSL мислам дека не се исплаќа сателитски..
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Со сегашните цени на ADSL мислам дека не се исплаќа сателитски..
Истото сакав да го кажам и јас, со сегашните цени и понуди не се исплати бидејќи треба да имаш уште еден каков-таков интернет за upload.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,537
3,281
Имам само лоши искуства.. Конекцијата беше добра само првите 2-3 недели, после тоа катастрофа..
(Бевме преку Делта ком, незнам од чива страна беше проблемот, само знам дека не им беше многу гајле за нашиот проблем)

Со сегашните цени на ADSL мислам дека не се исплаќа сателитски..
Koja firma ako ne e tajna?
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
lynx фирмата се викаше Делтаком (или пак Делта Ком) , а се наогаше во Аеродром,
мислам трговски центар Бисер. Не им било грижа на никој , поради тоа што сите картици со user i pass ги носеа од Германија или пак од Србија имаше и такви случаеви, ако не сум во право поправете ме ..
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Nisto togas, da znaev koi korisnici ste bile ke ti kazev od cija strana bil problemot.

pozz
Знам дека во тој период се менуваше сателитот, па требаше да се подесува.. Ама пред да се смени скоро 2 месеци беше катастрофа, ни кажаа дека брзината е намалена заради "fair internet usage" наводно сме симнале 100 GB за еден месец или нешто слично на тоа :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,172
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно