1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Скршив тврд орев!

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од StefanWylde, 19 Септември 2011.

 1. StefanWylde

  StefanWylde
  Баниран/a

  114
  12
  12 Септември 2011
  Здраво дечки!
  Сакав да се пофалам дека денес го клокнавпроцесорот за цели 700 MHz..
  Статистика:
  CPU - Core 2 Quad Q8200
  MB - ASUS P5B
  Chipset Type: P965
  Bus Speed: 333 - > 430
  FSB: 1333 -> 1720
  Core Clock: 2.33 -> 3.008
  Multiplier: 7
  vCore: 1.30

  Паа.. Морам да признаам презадоволен сум од плочава што ја купив за само 1000 денари.. Можете да го видите screen-от за други информации..

  Поздрав до сите,
  Стефан.
   

  Прикачени датотеки:

  • Q8200 OC.jpg
   Q8200 OC.jpg
   Големина:
   21.6 KB
   Прегледи:
   75
  1 person likes this.
 2. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Тестиран е за стабилност 10-15-20 саати или само го клокна и толку?
   
 3. StefanWylde

  StefanWylde
  Баниран/a

  114
  12
  12 Септември 2011
  Па 10-15-20 саати не го тестирав пошто јас никогаш не седам толку долго на компјутер.
  Пример, 1 саат гејминг, пауза, 2 саати гејминг, пазуа..
  Сега го пробав на NFS Hot Pursuit едно 30-40 минути работеше ОК, а и температурите се доста добри...
   
 4. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Подолг тест, поголема гаранција за стабилност. Али пробај ако ништо више 5-10 саати
   
 5. KalEl

  KalEl
  Gaining Experience

  469
  72
  20 Август 2011
  Машко
  Оверклокер
  Плочава што ти е во потпис ја зема за 1000?

  Иначе доста добар оверклок си направил,само и јас би ти препорачал да направиш подолг тест на Prime,OCCT ама добар знак е што после 2 саата играње немаш проблеми.
   
 6. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,497
  2,514
  14 Мај 2008
  Машко
  Не би било лошо да направиш еден мемтест 24 саати бидејќи рамот ти е на 860mhz.
   
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,977
  4,683
  8 Април 2011
  Машко
  Не мора 5-10 сати.40мин-1сат со LINX и 1-2 сати со PRIME 95.Прво едниот па другиот тест,ако не се укочи системот или BSOD тогаш е 99,9% стабилен.Кај мене обично до 5тата минута на LINX се блокира ако не е стабилен,ако издржи 5мин ке издржи и 1 сат,но за сигурност поголема направи како шти ти пишав. 40мин-1сат LINX и после тоа 2 сати PRIME95.
   
 8. StefanWylde

  StefanWylde
  Баниран/a

  114
  12
  12 Септември 2011
  Може ли да ми кажеш на што се базира таа стабилност? Температура на процесор? Температура на чипсет? Моќ на напојување?
   
 9. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,235
  1,345
  10 Септември 2010
  Прво и основно да не добиеш BSOD, второ температурите колку ќе ти се движат и со тоа мислам си генерално покриен.Е сега за напојувањето незнам што имаш и колку ти е искористено, незнам клокот колку дополнително потрошува.
   
 10. StefanWylde

  StefanWylde
  Баниран/a

  114
  12
  12 Септември 2011
  Клокот троши колку што ќе му дадеш волтажа. Во овој случај јас се држев до фабричката граница, го ставив на 1.3 волти, а максимум му е 1,36..
   
 11. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,235
  1,345
  10 Септември 2010
  Мислев на напојувањето, имаше спомнато моќ на напојување, мислев те интересира на таа фрекфенција да не ти оди повеќе потрошувачката, односно ватажата на системот.

  Не ми замеравај деновиве само напојувања и ватажи ми се вртат низ глава :)
   
 12. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,197
  1,629
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  P5B e odlicna maticna za LGA775 ... P965 chipsetot dozvoluva povisoki FSB frekvencii duri i od ponovite P3x i P4x sto e bitno za ovoj procesor bidejki ima mnogu nizok mnozitel i zavisi mnogu od FSB-to za OC! Za 1000 denari top maticna si zemal bravo :bravo:.
   
 13. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  На се.
  На стабилно напојување, добро ладење, а најмногу на способноста за оверклок на самиот процесор и на чипсетот на матичната.
   

Сподели

Вчитување...