• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Скриптни и објектно ориентирани јазици...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Ме интересира која е разликата помеѓу скриптни и објектно ориентирани јазици,имам прочитано дека скриптните лесно се додаваат во други јазици,а и дека доста се користат за игри,како што се Lua и Python.
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Малку лошо им приоѓаш на работиве, не можеш да ја споредуваш орјентацијата на јазикот дали е објектен или структурен, со некоја сесем друга карактеристика на некој програмски јазик дали е скриптен и се извршува со интерпретер или се компајлира во извршен код.

На пример еден од јазиците кој си ги навел Python е скриптен а и објектно е ориентиран.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Ме интересира која е разликата помеѓу скриптни и објектно ориентирани јазици,имам прочитано дека скриптните лесно се додаваат во други јазици,а и дека доста се користат за игри,како што се Lua и Python.
Се е третирано како објект во објектни јазици - се е опишано во класи од кои се прават објекти. Објектите хиерархиски можат да позајмуваат од други објекти(parent - child) пр. имаш класа животно и други: куче,маче итн кои позајмуваат некои атрибути од родителската класа. Исто така имаш генерално/апстрактно опишани класи за полиморфично однесување односно child објектите ги доопишуваат методите во родителот.

Скриптен ти е претежно за поддршка на софтвер/аппликации коишто може да се пишувани и во други јазици. Односно да додадеш функции по потреба на корисникот на страна на корисникот (web browser). edit>тоа не значи(како што кажа garfield) дека не мора да подdржува/има објект ориентираност /edit>
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43,736
Мислења
863,587
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно