1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Скриeн број

Дискусија во форумот 'Сигурност кај мобилни телефони' започната од CrAzY_MaN, 12 Јануари 2011.

1. CrAzY_MaN

CrAzY_MaN
    Intern

59
    7
    27 Јули 2009
    Пензионер
    Zdravo, vo posledno vreme stalno mi se javuva nekoj so zakrien broj i me zafrkava pa sakav da prasam dali edistveniot nacin da doznaam koj broj e toa da prijavam vo policija ili ima i drugi nacini ?

2. krema

krema
    Professor

8,829
    8,576
    24 Јуни 2009
    Машко
    само полиција!

3. pilch@rd

pilch@rd
    Gaining Experience

1,338
    131
    22 Август 2009
    Доколку го пријавиш во полиција, самата институција по службена должност контактира со мобилниот оператор и си ја врши својата работа.Така да подобро да го пријавиш лично во твојот мобилен оператор,бидејки тие имаат систем за следење на повиците.

4. Steff_Maja

Steff_Maja
    Practice makes perfect

4,017
    1,637
    30 Мај 2010
    Имаше слична тема отворена пред некоја недела.
    Јас имав таков проблем и од T-Mobile ми кажаа дека единствен начин е пријава во Полиција.

5. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,712
    214
    27 oктомври 2007
    Машко
    Мислам дека можеш да поднесеш барање на твојот број да не може да ти вртат со скриен број.

6. krale

krale
    Practice makes perfect

2,311
    1,362
    6 Февруари 2009
    За жал и полицијата е немоќна во оваа област. Со новата регулатива и полицијата мора да поднесе налог кај судија за ова, па тек потоа може да се достави судски налог до операторот, па тек тогаш да се открие бројот.

Значи само ако се работи за тешко кривично дело ќе успееш да ја истуркаш работава.

Ако ова е можно, тогаш ова може да ти биде „каков-таков“ спас.

7. Fiasco

Fiasco
    Gaining Experience

3,036
    203
    2 Март 2008
    А додeка полицијата почнe да сe залага да работи на твојот случај, па додeка добиe налог итн.. тој што ти досаѓа вeројатно ќe сe откажe.

8. Fearless

Fearless
    Gaining Experience

748
    179
    22 Јули 2009
    Машко
    Можно е во T-Mobile да поднесеш пријава да не ти вртат веќе од скриени броеви, односно од моментот кога тоа ќе го направиш сите наредни броеви што ќе ти вртат ќе ги дава нормално а не скреиени.

А за идентификација на скриен број што ти досаѓа само со полиција, Т-Мобиле сам по себе нема никогаш да ти каже, противзаконски е и не смеат да даваат лични податоци.

9. krale

krale
    Practice makes perfect

2,311
    1,362
    6 Февруари 2009
    Супер е ова првото! Треба тоа да биде дифолт, а не да има скриени броеви.

А за второто, како што спомнав и полицијата е немоќна. Ти треба судски налог.

10. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,259
    24,691
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Имаше едно време излзено именик на т-мобиле на сите 070 броеви и нивните сопственици со име и презиме...Беше нелгален и се продаваше околу 200-300ден....

11. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,502
    3,407
    11 Декември 2008
    Машко
    @fatal1ty_
    Тоа на времето го имав земено и јас од некаде, беше некоја дата база со програмче и ги имаше броевите од 070 4ххххх до 8ххххх, комплет со матични броеви од корисниците.

А порано можеше ако ти е бројот на претплата да плаќаш месечно околу 300 денари и да ти ги покажува скриените броеви, за на припејд немаше начин никако да се дознае бројот.

12. goce ilievi

goce ilievi
    Intern

633
    43
    2 Март 2010
    На Вип оваа услуга едно време чинеше 50 денари.Само не се знаеше некој дали ти врти со скриен број т.е веднаш го покажуваше бројот.

13. Fearless

Fearless
    Gaining Experience

748
    179
    22 Јули 2009
    Машко
    За второто, пријавуваш во полиција, и ако постои било какво загрозување на приватност, живот или посериозно како исход од тие малтретирања преку скриен број одма се добива судски налог и се дава бројот. Нормално дека полицијата не функционира сама по себе и не е апсолутна власт. Ама и те како го даваат бројот ако пријавиш во полиција, бидејќи за глупости никој нема да се замара ни да пријавува во полиција.

14. krale

krale
    Practice makes perfect

2,311
    1,362
    6 Февруари 2009
    За жал не е така.

Од разговор со одговорни во полициска станица баш за ова прашање, ми беше укажано дека нема теорија да се добие судски налог за „загрозување на приватност“, ниту дури замислете за „закани“ и малтретирања. Единствено ако постои веќе извршено тешко кривично дело. Односно и самата полиција не поднесува барање за судски налог, освен во случај на веќе извршено тешко кривично дело.

15. Supporter

Supporter
    Gaining Experience

850
    141
    31 Август 2008
    Ако не ти се заканува плати си 200-250 ден за еден месец Т-Мобиле и Оне (за Вип не знам) имаат таква можност да ги идентификуваш и скриените броеви и готова работа. :)

16. IT Boss

IT Boss
    Intern

194
    15
    2 Јуни 2010
    Дали си припејд или постпејд?

Доколку си постпејд мислам дека може да ти испратат листа на броеви каде и колку си разговарал. Во таа листа и скриените броеви се прикажани како вистински. Па по датумот и часот ќе го пронајдеш и подоцна преку твојот телефон можеш да го блоќираш (ако имаш понов модел).

Ај види на Google.

17. krale

krale
    Practice makes perfect

2,311
    1,362
    6 Февруари 2009
    Дали можеш да го блокираш ако ти се појавува како скриен? :O

18. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,753
    289
    18 Мај 2007
    А едноставно да не им се јавуваш на тие што ти вртат со скриен број ? :)

19. #samurai#

#samurai#
    Gaining Experience

279
    231
    9 oктомври 2010
    Ако се работи за скриен број од мобилен, да пробаш следно...

За да дознаам јас кој ме зеза, ми титка со скриен број на мобилен можам да го откријам бројот само ако мојот мобилен го наместам да ги пренасочува повиците (call divert) на фиксниот на кој имам идентификатор. Ако тој што те зеза титка многу кратко можно е да не успее фиксниот да го фати, ако ти ѕвони подолго немаш гајле, ќе го фатиш на идентификаторот на фиксниот, Ова ќе ти успее ако тој што те зеза ти се јавува преку мобилен и при тоа ја овозможил опцијата за скриен број. Ако се претплатил на услуга која му го крие бројот тогаш не би можел на овој начин да го дознаеш бројот. Поздрав

20. CrAzY_MaN

CrAzY_MaN
    Intern

59
    7
    27 Јули 2009
    Пензионер
    Користам број од вип(припејд) , прашав за онаа услуга тие што ми вртат со скриен број да ми го показува нивниот број и операторот ми рече дека нема таква опција/услуга :((((

21. #samurai#

#samurai#
    Gaining Experience

279
    231
    9 oктомври 2010
    Ако имаш фиксен со идентификатор, на мобилниот намести опција (call divert) и пиши го бројот на фиксниот, сите што ќе ти вртат ќе ти вртат на фиксниот така. Ова пробувај го коа мислиш дека ќе ти звони тој/таа со скриен број, и ќе чекаш да титне или да ѕвони некој али пази ако се јавиш ќе те кошта поскапо вака. Пренасочувањето ти го плаќаш само ако дигнеш слушалка. Ова пробувај го само кога си сигурен дека ќе ти ѕвони тајниот обожавател/ка. Поздрав

22. M@RKO

M@RKO
    Intern

581
    25
    3 Јуни 2009
    ја научија финтата #31# и сега ќе зезаат со скриен борј
    него да не отварам тема нова овде ќе пишам ,после нова година ми се блокира картичката имав пин ама го заборавив и го згрешив и пукот и сега да не идам до t-mobile може некако од дома да го решам проблемот да им се јавам на нив да ми го решат или да идам кај нив

23. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,712
    214
    27 oктомври 2007
    Машко
    Мораш до кај нив да ти го дадат пукот.

24. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,502
    3,407
    11 Декември 2008
    Машко
    А и PIN2 и PUK2 ли ги згреши, не ли ја чуваш таа картичката дома?

Инаку може да им се јавиш на 122 од друг број, ќе им кажеш твои податоци со матичен број, и 3-те броеви во кругот и ќе ти кажат PIN/PUK.

25. Janevski

Janevski
    Intern

5
    0
    26 Јануари 2011
    T-Mobile даваат информации само со налог доколку побара МВР. Опцијата за да не вртат со скриен број кошта накај 300МКД месечно и важи само за пост-пејд корисници. Треба законски да биде регулирано вртењето со "скриени" броеви поради големата злоупотреба.

Слични теми
  1. D
    Одговори:
    8
    Прегледи:
    2,143
  2. MIDNIGHT WALKER
    Одговори:
    12
    Прегледи:
    4,822
  3. Vlado.T