• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Склопување на Компјутер

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,732
kalco.ru
Несакам да бидам досаден со овие ствари али случајно ги најдов низ компјутеров сум ги правел некогаш ивикам да ги постирам можда ќе му помогнат на некого:))

Еве еден туториал за склапање на компјутер...

1.Најпрво што треба да направите е да ги набавите сите потребни делови за компјутерот


2.Го отварате куќиштето и го најпрво го местите напојувањето го прицврстувате за самото куќиште


3.Следна фаза е местење на матичната.Внимателно ја вметнувамеи ја прицврстуваме со штравчиња на задната страна


4.Одкако ќе ја стегнете убаво плочата,следно е местењето на деловите на самата плоча (процесорот,меморија,графичка,звучна,модем....)4.1 Местење на процесор
Се подига страницниот осигурач се мести процесорот праволиниски(за да не се искриви некој пин) потоа се спушта осигурачот сепремчкува со термална паста па се мести кулерот и се поврзува на матичната

4.2 Местење на меморија
На краевите на слотот за меморија има два држачи кои се креваат за да се намести самата мем.плочка.Одкако убаво ке си легне плочката се враќаат заштитните осигурачи...со тоа завршува местењето на меморијата

4.3 Местење на Графичка
За да се намести графичката потребно да се отвори дел од излазите на куќиштето и да влезе со конекторот на матичната плоча.Се прицврстува убаво


...Продолжува
 
 • Ја почнал/а темата
 • #2

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,732
kalco.ru
5.Следно е местењето на хард дискот и оптичките уреди.За нив има специално место на предната страна на куќиштето каде само се уклопуваат и се стегаат


6.Дојде на ред поврзувањето на каблите за струја кон сите делови.7.Поврзување на конекторите за сјаличките и рестарт копчето,тастатура и маус.


8.Форматирање на хард дискот и Стартување на компјутерот спремен за работа.


накратко таа е постапката Ако нешто не разбирајте прашајте


Поздрав
fatal1ty_
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
A....da ... ja zaboravi poslednata tocka vo procedurata.
Na kraj se zatvatvara kapakot na kukjisteto i se zasrafuva.:)
A zavisno od potrebite moze na istoto da se stavi i plomba.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
334
А биосот исто го заборави, местење на латенции на рамот, сетинзите за чипсетот, брзината на процесорот, клокови, температури, брзина на кулерите и други срања. :D
 
Воопшто не е добар туторијалот, немојте да го следите за да не се здркате.

1. Викаш најпрво напајањето да го ставиме а? Ај важи, после ти да ја заштрафиш плочата коа толкава кутија ке смета во ионака претесното куќиште.

2. Кога се прицврстува плочата со штравчиња, таа НИКАКО не смее да се врзе директно со куќиштето. За таа цел има посебни неспроводливи ногарки што се ставаат измеѓу куќиштето и плочата.

3. Каква е таа глупост да монтираш плоча во куќиште пред да шлапнеш процесор, кулер и рам на неа. Свесен ли си која мука е така да монтираш, отколку фино лепо на тенане, дур ти е плочата на маса, да стаиш и процесор и рам и кулер (по тој редослед, пошто некои кулери знаат да ги покријат рам слотовите)?

4. Златно правило: Графичката секогаш влага последна.

Значи редоследот би бил:

- купуеш делови и ги отпакуваш
- Ставаш плочата на картон, дрво, стакло или друга неспроводлива површина
- монтираш процесор
- монтираш рам
- ставаш термална паста
- монтираш кулер
- го ставаш куќиштето на маса и го местиш до плочата (сеуште не ја ставаш плочата внатре)
- жичките од куќиштето (Power/Reset/LED/USB/Audio) ги поврзуваш на плочата дур ти е уште на маса.
- монтираш ногарки на куќиштето
- вадиш I/O штитот од позади на куќиштето и го ставаш оној што ти дошол со плочата.
- монтираш плоча во куќиште
- монтираш хард диск
- монтираш режач
- монтираш напајање
- монтираш графичка
- ги поврзуваш сите компоненти со дата кабли (SATA/IDE)
- ги поврзуваш сите компоненти со струја (напјањето)
- затвораш капак
- палиш ПЦ
- маваш Set Defaults у BIOS ако си нублер
- инсталираш оперативен
- пиеш кафе
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,732
kalco.ru
@Sephiroth Туториалот е правен пред неколку години а сега само малце го средував...иначе таа е постапката во приницип:))
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Забележувам само една многу битна разлика во двата туторијали:
НИКАКО ама НИКАКО не смее да се изостави овој дел.

Инаку, во глобала туторијалот е добар.. Местењето не е баш така лесно ко што е објаснато ( Сетете се на најпрвиот пат склопувањето), но во глобала држи вода :))

Браво. Повели +1 реп. од мене. :bravo:
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
2. Кога се прицврстува плочата со штравчиња, таа НИКАКО не смее да се врзе директно со куќиштето. За таа цел има посебни неспроводливи ногарки што се ставаат измеѓу куќиштето и плочата.
Плус треба да имаш анти-статична за да избегнеш плачење на крај:


И добро ќе беше да има информации/чекори за ако не успее да се уклучи ПЦто или слично.Што треба да се направи itn
 
@Sephiroth Туториалот е правен пред неколку години а сега само малце го средував...иначе таа е постапката во приницип:))
Друже, ваква работа како склапање компјутер мора убаво да се обајсни, а не половично. Затоа што ке ја прочита темава некој нуб што сака да си купи компјутер, ке купи делови, и ке проба да го склопи ПЦто......И ке уништи барем 2-300 евра од деловите, па ке дојде тука да ни јаде бурек за тоа. Затоа треба да се внимава што се пишува.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
@Sephiroth Туториалот е правен пред неколку години а сега само малце го средував...иначе таа е постапката во приницип:))
Sorry ama moram da go kazam ova...

pred nekolku godini a ? :))) A zoshto togash graficka karta stavash nVidia G-Force 8800 t.e. na slikite e taa... a kartata izleze pred pomalku od godina vreme ...


I'm a lie detector.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,732
kalco.ru
Алекс сликитие се обновени бидејќи имаше слики со многу лош квалитет...
А Што мислете дека лажам?
 

zoraxe

Intern
6 ноември 2008
30
0
Dobar e ovoj tutorial, ama ... samo dobar znaci (3)
Mislam deka ne moze da se nauci da se sklapa kompjuter so citanje na vakvi tutoriali.
Eve ja na primer sum GOLEM nOOb i pojma nemam kako se sklapa kompjuter, a so ovoj tutorial samo otprilika mi e jasno kako seto toa izgleda u praksa.
Zatoa i jas bi preporacal na onie sto ne se upateni vo ova, da ne go isprobuvaat na svoja raka.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,055
724
so anti staticna neznam dali site rabotat pri sklapanje.ili toa e princip.
a sto e fintata so anti static i kako moze da se zaebe delot?
 
so anti staticna neznam dali site rabotat pri sklapanje.ili toa e princip.
a sto e fintata so anti static i kako moze da se zaebe delot?
Човечкото тело знае да си акумулира доста големо количество на статички електрицитет. При допир со метал, електрицитетот се исфрла. Компјутерските делови се многу осетливи на струја, на пример еден процесор работи на волтажи од 1-2V, коа ке го фатиш во рака и коа ке му се испразниш, ке го спржиш внатре.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,732
kalco.ru
so anti staticna neznam dali site rabotat pri sklapanje.ili toa e princip.
a sto e fintata so anti static i kako moze da se zaebe delot?
Човечкото тело има поголем еликтрицитет од самите компјутерски делови.
Ако знаеш како да ги фаќаш не ти треба антистатик...Што значи дека сите не го користат антистатикот...со тек на време се стекнува рутина.
 
Јепс, јас немам антистатична алка, ама па знам дека пред да почнам со склапање треба да го допрам металот на куќиштето за да се испразнам, и нормално треба да се знае кој дел каде се фаќа, каде не се фаќа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,732
kalco.ru
Одкако ќе наместиш све го затвараш куќиштето, го стартуваш компјутерот, го подесуваш биосот , го форматираш хардот, инсталираш ОС и компјутерот е спремен за работа:))
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,055
724
moze po detalno.sto podesuvas vo biosot?koga treba defragmentacija,posle instaliranje na site programi,ili ne e potrebno....
ako ne te mrzi objasni po ubavo
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
moze po detalno.sto podesuvas vo biosot?koga treba defragmentacija,posle instaliranje na site programi,ili ne e potrebno....
ako ne te mrzi objasni po ubavo
Откако ќе иснталираш се, добро е да дефрагментираш и да избришиш ѓубре со CCcleaner или слично. Што повеќе бришиш/инсталираш во windows, тоа повеќе треба да чистиш/дефрагментираш итн
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,058
Мислења
861,199
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно