Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Склопување на компјутер во Сетек или Анхоч

blue.

Intern
9 април 2017
3
1
Поздрав дечки,

Планирам да склопувам компјутер во Сетек или Анхоч, според цената на компонентите околу 85000 ден.


Со брендови во предност е Сетек го има Asus, Kingston и Cooler Master и нивни голем избор.
За жал Анхоч нема некоја голема понуда, скромно со Gigabyte, Sharkoon, процесори и итн... послаб избор на мемории и мали залихи раштркани по сите продавници низ Македонија. И го надминува буџетот.

Анхоч е во предност со услугата, разбирање и професионален пристап. За разлика од Сетек.

И двете ми се 50-50

Какви се вашите искуства со склопување на конфигурации по порачка?
Дали има дополнителни плаќања за таква услуга?

Ми треба вашето мислење за конечна одлука!

Благодарам
 

Motiv8

Gaining Experience
11 јануари 2019
28
62
Како што рече Astro од секаде по нешто кај ти одговара цена бренд итн. како што гледам имаш пристоен буџет со кој што можеш да бираш. Поголемо замарање ама и поголем мерак оти се ќе ти биде како што си сакаш.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.253
1.522
orgrimar
искомбинирај и плати 2-3000 ден да ти го склопи некој про или земај се од едно место и да го склопат тие, гигабајт не е ништо полош од асус друго горе доле е исто
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.795
17.348
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Поздрав дечки,

Планирам да склопувам компјутер во Сетек или Анхоч, според цената на компонентите околу 85000 ден.


Со брендови во предност е Сетек го има Asus, Kingston и Cooler Master и нивни голем избор.
За жал Анхоч нема некоја голема понуда, скромно со Gigabyte, Sharkoon, процесори и итн... послаб избор на мемории и мали залихи раштркани по сите продавници низ Македонија. И го надминува буџетот.

Анхоч е во предност со услугата, разбирање и професионален пристап. За разлика од Сетек.

И двете ми се 50-50

Какви се вашите искуства со склопување на конфигурации по порачка?
Дали има дополнителни плаќања за таква услуга?

Ми треба вашето мислење за конечна одлука!

Благодарам
Да ти дадеме понуда и ние(Инсомниа ИТ Сервис)?

И доколку не знаеш што точно, да ти предложиме и ние конфигурација во согласност со потребите/желбите и буџетот?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.198
31.842
roka.mk
Јас би одел со варијантата insomnia.mk. И мирно би спиел пошто знам дека нема да треба да се ебаам со овие курајбериве ако ми затреба сервис во гарантен рок.

Размисли.
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
761
381
Скопје Аеродром
Сме имале и уште една добра фирма освен анхоч и сетек.. insomnia.mk
Искрено првпат слушам, но добро е да се знае. @gOJDO дали можам да те контактирам доколку ми се потребни комјутерски делови / компјутери?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.795
17.348
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Сме имале и уште една добра фирма освен анхоч и сетек.. insomnia.mk
Искрено првпат слушам, но добро е да се знае. @gOJDO дали можам да те контактирам доколку ми се потребни комјутерски делови / компјутери?
sekako
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.418
3.457
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
+1 за @gOJDO и insomnia.mk
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
460
876
Те молам земи го мојов совет, не купувај апсолутно ништо од брендот CoolerMaster, буквално све што купив од овој бренд се расипа за 1 месец, тоа вклучува AIO 4200den, кулери за куќиште HALO v2 140mm x2kom 1350ден/ком, gaming chair CoolerMaster Caliber R3 15500ден,
На AIO пумпата рикна (за ова ме рефундираа), кај кулерите едниот кулер престана да врти и на двата кулери се одлепија 8те гумички кој што служат за намалување на вибрациите (за ова треба во понеделник да одам кај нив во сервис), столчето почна да крцка точно после 1 месец, нормално користено 75кг тежина. Користено е по макс 4 часа на ден (за ова несакаат да прифатат рекламација под изговор дека таков е механизмот кај сите calibre модели и неможат ништо да сменат).
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.286
14.416
Те молам земи го мојов совет, не купувај апсолутно ништо од брендот CoolerMaster, буквално све што купив од овој бренд се расипа за 1 месец, тоа вклучува AIO 4200den, кулери за куќиште HALO v2 140mm x2kom 1350ден/ком, gaming chair CoolerMaster Caliber R3 15500ден,
На AIO пумпата рикна (за ова ме рефундираа), кај кулерите едниот кулер престана да врти и на двата кулери се одлепија 8те гумички кој што служат за намалување на вибрациите (за ова треба во понеделник да одам кај нив во сервис), столчето почна да крцка точно после 1 месец, нормално користено 75кг тежина. Користено е по макс 4 часа на ден (за ова несакаат да прифатат рекламација под изговор дека таков е механизмот кај сите calibre модели и неможат ништо да сменат).
Земи бела маст во боца под притисок и прсни маааалку таму каде што има движење и ќе престане трајно.
Јас така со ново возило купено од салон имав рекламација, ми се правеа паметни идиотите во сервис нормално било кај „најдобрите седишта за кола во светот“.
На следниот сервис ме прашаа: Еј нели имаше проблем со седиштата како го среди? Како на ***** ви што ја средив, ете така го средив (со извинение до читателите).
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.348
7.189
Скопје
www.facebook.com
Земи бела маст во боца под притисок и прсни маааалку таму каде што има движење и ќе престане трајно.
Јас така со ново возило купено од салон имав рекламација, ми се правеа паметни идиотите во сервис нормално било кај „најдобрите седишта за кола во светот“.
На следниот сервис ме прашаа: Еј нели имаше проблем со седиштата како го среди? Како на ***** ви што ја средив, ете така го средив (со извинение до читателите).
Ти брату старееш..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mao

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
460
876
Земи бела маст во боца под притисок и прсни маааалку таму каде што има движење и ќе престане трајно.
Јас така со ново возило купено од салон имав рекламација, ми се правеа паметни идиотите во сервис нормално било кај „најдобрите седишта за кола во светот“.
На следниот сервис ме прашаа: Еј нели имаше проблем со седиштата како го среди? Како на ***** ви што ја средив, ете така го средив (со извинение до читателите).
Фала на совет, спремен сум да зимам ново столче и покрај тоа што имам веќе ново само заради крцкањето, новово столче го заменив со старото само заради тоа што старото веќе крцкаше,
Ќе пробам уште денеска да го "подмачкам"
 

blue.

Intern
9 април 2017
3
1
Да ти дадеме понуда и ние(Инсомниа ИТ Сервис)?

И доколку не знаеш што точно, да ти предложиме и ние конфигурација во согласност со потребите/желбите и буџетот?
Благодарам на понудата, ја разгледав страната и ќе ве имам во предвид.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.286
14.416
Каква е таа бела маст во боца под притисок? Слика барем?
Ваква братче, имаш во Хубо, 300 денари беше ако не се лажам: Bela mast – ABG Tim
Мислењето е автоматски споено:

Фала на совет, спремен сум да зимам ново столче и покрај тоа што имам веќе ново само заради крцкањето, новово столче го заменив со старото само заради тоа што старото веќе крцкаше,
Ќе пробам уште денеска да го "подмачкам"
Не бе батка нов стол, оди семи ваква маст, има цевче напред тенко, кратко прснеш само под различен агол и тераш. Оваа е густа маст, се нанесува еднаш само и се трга само со одмастувач, антикорозивна е па ќе спречи понатамошно крцкање.
Мислењето е автоматски споено:

Благодарам на понудата, ја разгледав страната и ќе ве имам во предвид.
Најпаметна варијанта ти е Инсомниа ако не си подготвен сам да склопуваш.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.795
17.348
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Благодарам на понудата, ја разгледав страната и ќе ве имам во предвид.
Веб продавницата е во фаза на изработка и не е излистано се она кое што може да го понудиме. Затоа најдобро е да ме контактирате за конкретна понуда на ПП овде или на 075 437-061, Кирил.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.519
Мислења
964.177
Членови
34.887
Огласи
2.610
Најнов член
aleksimonovski
На врв Дно