• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Скин во јава

 • Ја почнал/а темата
 • #1

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Знае ли некој нешто повеќе за вектор графики(интерфејси) во Јава? Кој framework е потребен, libraries и слично?

А и некои туториали ако ви се наоѓаат при рака не би било лошо...

Значи тоа што ми треба е да направам fully custom интерфејс... (Пример цртам layout во фотошоп, и според него правам GUI)

EDIT: за јава SE правам муабет...
EDIT2: еве пример за нешто што е направено во јава (незнам како), а ми треба некој сличен резултат.
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
manjo...vektorska grafika pod java neznam kako ide...ama ima built-in vo SE za 2D programiranje....nisam kuci...ke proveram so kako ke pisam! (mislam imav i kniga nekade)

btw....doovme so kos preska u solun, ruby utre?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
manjo...vektorska grafika pod java neznam kako ide...ama ima built-in vo SE za 2D programiranje....nisam kuci...ke proveram so kako ke pisam! (mislam imav i kniga nekade)

btw....doovme so kos preska u solun, ruby utre?
:eek:fftopic: ај ќе договориме нешто, незнам кое време иам предавање ама мислам и да не идам дека лефто ќе ми расплаче детство... :ua:
стај се на нет коа ќе бидеш дома

Инаку како што можев до сега да дознаам, не било со вектори туку со Swing???? FFS
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Фала бачко... Вчера имаше дукачка дилема во врска со темава... Значи првично (според лефто) требаше да е со вектори (go figure), па на јава каналот на мирц ми се направиа паметни и ми кажаа дека можело се тоа да се направи со swing (yeah right), и на крај еден паметен дечко ми рече да ѕирнам јава 2д... И сватив дека тоа е најверојатно одговорот, само што е многу shitty све тоа да го црташ користејќи текст пад нели?

(за лефто ми кажаа од како не отидов на факс :ua: )
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
А да, и го симнав соурс кодот на оноа плеерот горе од јава зум, I got completely lost :)) јава фајлот САМО за скинот е над 1500 реда... Иди па се снајди... Треба да седнеш и да го мозгаш едно 3 дена...
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
abe mi kaza efto ednas neso praevme muabet, imase edno dj studio napraeno totalno vo java (toa pa da vidish kako bese nacrtano, ludnica!) i mi kaza nekoj framework ili nekoj file type sto se povrzuval so kodovi...potprasaj go, zaboraen e ama moze da mu tekne, mene mi e lut, ne mu pisuvav 2 nedeli :( , ama ke mu pomine koa toash :D.

a za textpad...manjo...netbeans ne zaebaaj :) (pak ke bide sranje da 'programirash' grafika ama sranje vo stil ;) )
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Па ти кажав значи, лефто ја даде брилјантната идеа дека треба да е со вектори изработено а уствари нема врска...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
лесно ти е тебе кога лефто не ти рекол

"сакам ОВА да го видам"ќе вииш ти после фенси шменси :)
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Processing

Го најдов ова пред една недела. API за графика. Пролично лесно за работење и + има и книги. Можеби ќе заврши работа (не дека темата не е стара веќе 10 месеци:) )
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,699
Мислења
855,863
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно