1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Скенирање фотографии и VHS to (било што)

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Psycore, 24 Мај 2019.

1. Psycore

Psycore
    Gaining Experience

478
    409
    12 ноември 2013
    Сакам да ги претворам во дигитален формат сите фото албуми што ги имам по дома (околу 30). Дали имате искуство со ваква услуга и колку би идела цена? Исто така да ми препорачате кое фото студио нуди да претвори од VHS во било кој формат дигитален околу 20-30 касети и како идат цени и за ова.

Ви благодарам

2. zdravkovskii

zdravkovskii
    Gaining Experience

191
    165
    14 Јануари 2011
    Видео/Анимација
    Во Битола овие знам преснимуваа од VHS на DVD. Претпоставувам и скенираат слики.

За скенирање фотографии ретко кој сум начекал квалитетно да го прави тоа, најдобар начин е со фотоапарат што има RAW, наместен на 90 степени точно и да ги сликаш една по една.

На Psycore и Kajsibebraat им се допаѓа ова.
  3. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

958
    563
    3 Јули 2007
    Со било кој скенер ако наместиш резолуција од 600 dpi и формат на слика да ти биде TIF, ќе имаш одлично скенирани фотографии. Но, една слика ќе ти биде 50+ MB

На Psycore и Oktar им се допаѓа ова.
  4. zdravkovskii

zdravkovskii
    Gaining Experience

191
    165
    14 Јануари 2011
    Видео/Анимација
    се решава лесно тоа, со фотошоп или лајтрум можи да се компресираат без значителна загуба.

Само „било кој скенер“ не е најдобра идеја ако сакаш да имаш добар квалитет

На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
  5. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

958
    563
    3 Јули 2007
    Нормално, да не од пред 10-20 години. Новите скенери што се во 3 во 1 принтерите се топ. Дури и од најевтиниот 3 во 1 принтер скенерот е одличен. Особено кај Canon принтери.

Последна промена: 24 Мај 2019
    На Psycore и Oktar им се допаѓа ова.
  6. Psycore

Psycore
    Gaining Experience

478
    409
    12 ноември 2013
    Знам дека можам јас со скенер, но бидејќи сум многу органичен со време периодов повеќе ми би одговарало платена услуга. Како и да е ви благодарам за предлозите.

7. Melisandre

Melisandre
    Gaining Experience

66
    117
    6 Мај 2019
    Женско
    Не е скапо, од 500-1000 денари е услугата за дигитализација на VHS, а за скенирање не знам дали уште користат едно интересно апаратче, бидејќи е слабо барана услуга а одзема време. Во секој случај, ќе ти заврши работа било кое фото студио и за двете услуги.

На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,963
    4,112
    28 oктомври 2008
    А бе какви 500-1000 денари, дали сте нормални. Повеќе од 100 денари од час не смее да биде, значи максимум 300 денари за касета фул снимена.
    Јас во периодов сум многу кнап со време, инаку ќе ти ги префрлев. Имам можност за хардверски трансфер, од SVHS директно во HyperDeck Studio. Можам да ти излезам во пресрет и едно 5-6 што ти се побитни да ги пуштам, другите ако не ти се брза, понатака.

shifty, Psycore, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
  9. Avid

Avid
    Unbeatable

3,481
    5,054
    21 Јануари 2009
    Хмм 30 слики немаш време да скенираш.
    Ми се допаѓа до кај све нема да отидете со измислениве обврски и дека сте зафатени и дека немате време.
    Ми се допаѓа и збирот на собраните минути од времето потршено за прашување на форум, пишување дополнителни постови, одење до местото за услуга, повторно одење или чекање да ги завршат. Колку ќе биде збирот?
    и ти ли сине бруте..

10. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,963
    4,112
    28 oктомври 2008
    Ова ти беше јако: намерно го скокна делот каде што пишувам SVHS ???? Мислев на касетите...
    Едит, сега гледам дека мислеше на членот, my bad, sorry...:(

На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Avid

Avid
    Unbeatable

3,481
    5,054
    21 Јануари 2009
    Не бе, тој дел не беше за тебе, сори што не цитирав.

На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
  12. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

958
    563
    3 Јули 2007
    сите фото албуми што ги имам по дома (околу 30).

На Psycore и Avid им се допаѓа ова.
  13. Avid

Avid
    Unbeatable

3,481
    5,054
    21 Јануари 2009
    Ах, се извинувам во тој случај, нека не ме мрази членот :)

На -={K-O-R-U-N}=- му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Psycore

Psycore
    Gaining Experience

478
    409
    12 ноември 2013
    Ви благодарам на сите за предлозите и информациите.

Како можеш ти да кажуваш дали моите обврски се измислени или не, кога ниту ме знаеш, ниту ме познаваш. Не ти личат вакви коментари.

На Avid и zdravkovskii им се допаѓа ова.
  15. zdravkovskii

zdravkovskii
    Gaining Experience

191
    165
    14 Јануари 2011
    Видео/Анимација
    А ти сеуште не знаеш дека добри 90% од „воџиве“ на форумов се за кавга и празни муабети само активни? :D

zipi123, barneymk, Avid и на уште 1 им се допаѓа ова.
  16. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,874
    2,993
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Јас пред неколку месеци дигитализирав околу 300 дијапозитиви и негативи. Земав дедициран скенер ЕПСОН кој имаше со него специјални рамки во кои се ставаат негативите (или позадитивите) и имаше алгоритам кој ги маркираше автоматски.
    За скенирање на слики има скенери кои ги ставаш во чарџер и сам си ги влече како на фотокопир кога скенираат. Ваков не знам каде и дали има.
    Многу мачен процес, ама на крајот е суперкул. Со среќа.

Banjifiko, damil, Psycore и на уште 1 им се допаѓа ова.
  17. damil

damil
    On your way to fame

602
    505
    2 Јануари 2015
    Машко
    Ако не е тајна каде може да се најде скенер за негативи, знам дека има такви ама не сум сретнал. Ако има некој и ако е расположен да ми го изнајми би ми завршил работа, имам доста филмови што стојат по дома.

18. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,874
    2,993
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Од пријател што работи во Полијестрдеј, приватно. За корпоративно незнам.

19. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,874
    2,993
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Карши 7ца кај Грчка Амбасада. [​IMG]

На damil му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...