• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Скенирана слика во текст

  • Ја почнал/а темата
  • #1

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Имам потреба некои страни од книгите на македонски да ги препишам во компјутер, но сакам наместо со куцање истото да го направам со помош на скенер.
Пред некое време барав таква програма и најдов OCRTools_Utility, но не сум ја пробал уште и мислам дека нема подршка за кирилица. Некако не ми се многу губи време за да дознаам за истото, па решив да видам дали некој има пробано за да не се малтретирам само. Каже некоја програма и од каде да ја превземам.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
ABBYY Fine Reader 7. Со оваа програма скенирав цел речник и многу добро се покажа. Има поддршка за кирилица. Само тоа го работав на друг компјутер на кој веќе беше инсталирана програмата, па не знам од каде да ја превземеш. Побарај на интернет, мислам дека ја има.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Фала за помошта веќе сум ја имал ама незнаев и сега дознав. Мојата верзија е постара ама супер работи има сега и нова верзија 9.0 ама треба да си ја купиш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,792
Мислења
850,512
Членови
29,480
Најнов член
EnemyUnit
На врв Дно