• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Скечирање - Техника за фотографирање на луди слики

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Читав дека оваа техника се вика Скечирање и реков ај и јас да ја пробам и еве што испадна пред неколку минути.

1003323ms8.jpg


1003327vq7.jpgНа фотографиите не е употребен фотошоп, директно од апарат се, само резолуцијата е намалена.
Вака јас направив:
Го наместив апаратот да слика на опцијата Night Landscape (долга експозитура т.е. тогаш блендата стои отворена неколку секунди и ја регистрира секоја промена). Го поставив во еден ќош од собата, ја изгаснав сијалицата, го наместив тајмерот да слика за 10 секунди (да имам време да се позиционирам) и јас со мобилниот телефон заминав на другиот крај од собата и почнав да испишувам букви низ воздухот. И опааа, ова излезе. Кога преминував од една до друга буква го вртев телефонот да не се гледа светлото бидејќи во спротивно се се регистрира.
Ова се моите први вакви фотографии. Кога ќе ги направам следните ќе ги постирам. Иначе може да се прави и во ден вакви фотографии.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Читав дека оваа техника се вика Скечирање и реков ај и јас да ја пробам и еве што испадна пред неколку минути.

1003323ms8.jpg


1003327vq7.jpgНа фотографиите не е употребен фотошоп, директно од апарат се, само резолуцијата е намалена.
Вака јас направив:
Го наместив апаратот да слика на опцијата Night Landscape (долга експозитура т.е. тогаш блендата стои отворена неколку секунди и ја регистрира секоја промена). Го поставив во еден ќош од собата, ја изгаснав сијалицата, го наместив тајмерот да слика за 10 секунди (да имам време да се позиционирам) и јас со мобилниот телефон заминав на другиот крај од собата и почнав да испишувам букви низ воздухот. И опааа, ова излезе. Кога преминував од една до друга буква го вртев телефонот да не се гледа светлото бидејќи во спротивно се се регистрира.
Ова се моите први вакви фотографии. Кога ќе ги направам следните ќе ги постирам. Иначе може да се прави и во ден вакви фотографии.
Taurus, левак си?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Не деснак сум. Зошто? Текстот го пишував со десна рака наопаку за да излезе на лице, бидејќи јас бев свртен кон апаратот. Не се вртени сликите.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
еј ја знам оваа техника
имав правено на времето доста вакви слики
доколку ги најдам на кое цд ми се ке пуштам некоја

бтњ јас ги правев со флуоросцентно светло
и со неколку бои
ептен лудница е
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Не деснак сум. Зошто? Текстот го пишував со десна рака наопаку за да излезе на лице, бидејќи јас бев свртен кон апаратот. Не се вртени сликите.

Ок. По начинот на пишување и движење на раката помислив дека си левак... Не е важно. Ми се свигја техникава и воедно твојава фотографија. Само не ми е јасно како не си и ти на фотографијата, туку се гледа само твојата матно движење... Тоа е затоа што не си на светло?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Апаратот во моментот на сликање функционира на следниов начин:
Блендата се отвора - тоа е моментот на фотографирање. Е сега бидејќи е наместен на ноќно сликање тој момент трае отприлика околу 5 секунди. Во тие 5 секунди што и да се најде пред објективот ќе биде сликан. Е сега јас не мирувам и затоа на сликата сум заматен, односно сум на повеќе места како што сум се движел.
Не е битно дали е светло или темно исти ќе биде ефектот, јас се додека се движам ќе бидам заматен.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
хмммз.. Никогаш немам слушнато за ова.. Доста интересно :bravo:

Ми се допаѓа техникава.
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
ќе пробам да видам дали ќе излезе нешто, треба да го напишеш се тоа за 5 секунди така?
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
stefan не мора да пишуваш ништо

едноставно земи 2 телефона или некои светла

сега има оние упаљачи со сијалички
и земи ги во разни бои,
и почни некои форми да правиш
но прави ги малку и во 3д
водон на сликата како иде патеката на светлото

погледни на 2рата слика како О иде малку како спирала

ептен добри слики искачаат
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
630
52
Велес - Скопје
Навистина добри фотографии, на прв поглед си реков у што убава четки за фотошоп, кога после читам што било работата. Многу добра техника, само напред чекам уште фотографии.:bravo:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Еве денес што излезе.
Собата ја затемнив целосно, со што и експозицијата (автоматски night landscape) траеше подолго, односно имаше повеќе време за "цртање".
За цртањето користев запалка со плаво светло и привезок со бело светло.
1003358tk9.jpg
1003359bc3.jpg

1003362lb0.jpg
1003363jo1.jpg
1003366ga5.jpg
1003368ig3.jpg
1003369ip2.jpg
1003370wv3.jpg
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.687
341
Пробај и нешто друго освен кругови :D. Пробај коцка нацртај ако имаш време. БТВ мн интерсно.
 

sdarko

Gaining Experience
28 септември 2008
1.051
64
За ова треба ли да е вклучен блицот пошто некако не ми изглегува со блиц ништо!!
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Вака сум правел форографии уште пред да знам дека постои ваква техника, чисто случајно сум пронашол.
Ама пак не сум правел некој форми или букви брзо ми проаѓаше времето, ама сега знам како да го продолжам.
 

sdarko

Gaining Experience
28 септември 2008
1.051
64
^^ WoooooooooW брат како ги направи сликиве јас пробував милион пати но не добив ништо ни близу до ова !:O
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.299
Мислења
892.135
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно