• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ситни интересни работи од AliExpress,Ebay...

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,957
9,485
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Тоа што јас го барам, го има, ама е не реално скапо. Истата батерија, на Ebay е 70% поефтина. Е сега, ако излезе како што викаш со шпедиции, царина... не се исплати. А кај нас се е можно.
Не е ради цената, донесоа некој глуп закон специјално за батерии пред некоја година. Никад не знаеш дали ќе дојде регуларно или ќе испозаглави. Мислам дека министерство за животна средина е поврзана со тој закон, да ги прашаш најубаво.

[email protected]
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
987
625
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Не е ради цената, донесоа некој глуп закон специјално за батерии пред некоја година. Никад не знаеш дали ќе дојде регуларно или ќе испозаглави. Мислам дека министерство за животна средина е поврзана со тој закон, да ги прашаш најубаво.

[email protected]
Сега зборев со FedEx, ми рекоа дека јас како физичко лице не можам да увезам батерија. Мора фирма која е регистрирана да може да направи увоз. Сите батерии кои оделе преку FedEx, DHL, итн итн... морало декларација од Министерство за животна средина...
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,957
9,485
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Сега зборев со FedEx, ми рекоа дека јас како физичко лице не можам да увезам батерија. Мора фирма која е регистрирана да може да направи увоз. Сите батерии кои оделе преку FedEx, DHL, итн итн... морало декларација од Министерство за животна средина...
Колку е декларација ти кажаа или не? Се случувало да стигнат ако не ги приметат на влез во МК ама е ризик.

На пример мобилни имаат батерија во нив и стигаат без проблем. Законот е глуп до крај. Ќе се дрогираме и ќе диламе литиум јони.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
987
625
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Колку е декларација ти кажаа или не? Се случувало да стигнат ако не ги приметат на влез во МК ама е ризик.

На пример мобилни имаат батерија во нив и стигаат без проблем. Законот е глуп до крај. Ќе се дрогираме и ќе диламе литиум јони.
Не ми кажаа за декларација. На царина бројот е недостапен, а кога спомнав дека ќе пуштам меил девојката од FedEx се насмеа и рече: “Може ќе ја имаш таа среќа да ти одговорат.”


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,481
3,792
Скопје

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
987
625
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Купена една за Dell Inspiron 3440. Еве ја година и нешто си работи...
Не сериозна фирма се за мене. Ги барам да ми дадат инфо пред недела дена и ќе ме барале за два дена, не се јавија. На viber им пишав, нема одговор. Ги барам, не се јавија.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,816
12,219
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Се знае зошто се става кондом заштита. :D
Кога ќе го добиеш, ако не ти е тешко да постираш брзински тестови од Нетакот. Не дека е нешто многу важно да се брзи - само да не се утепано спори па да се чека долго за подигање на вин-пе имиџи.
Еве да одговорам по скоро година (заборавив да го нарачам, па сега скоро ми текна). :D

Го нарачав најевтиното што го најдов и работи, не е фејк...

H2Testw_Netac64Gb.png

НО, ако му чепнеш во Properties > Optimize for performance / Enable write caching и слично, се губи и се пријавува како removable диск, без media па не можеш да креираш партиции (а си има eXfat партиција) или ништо друго да правиш. Ај го брцам во друг порт и не дирам, но и таму по ресет скоро секогаш се губи од Windows, гледам дека цело време прави device disconnect/reconnect (да не ми беа исклучени звуците од контрол панел ќе го слушав). А си бара ресет откако ќе си инсталира драјвер, па не сум сигурен што се случува. Пред ресетот супер си работи. Кога се занесува, во Device manager се пријавува како General storage device, а кога работи добро со име и презиме, Netac нешто.

Clipboard01.png

Clipboard02.png

Clipboard03.png

Се` уште оставам можност да е до Седмицава (или до ASMedia контролерот/драјверот за USB3), на УСБ2 портови секогаш го препознава од прва, но мислам дека и таму по ресет изводеше (толку многу пробував и ресетирав што заборавив). Исто и на Windows Server 2003 (читај XP). Тестот е правен на 2003 (има УСБ3 драјвер за Асмедијата), но и на 7 дава исти брзини. За да проверам дека не сум полудел, ставав други стикчиња и на ниедно не прави така, не се губат.

Преклопникот за write protect е кревок, но работи. Вовлечен е во телото (рамен со него) и не стрчи, па не може да се активира случајно.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,214
4,480
SK
Ништо, јас би снимил видео (пушти системски звуци) и би рекламирал. Инаку настрана дефектот, за парите не изгледа лошо флешчето (споредено со неколку прилично поспори усб3 стикови, кои ги имам)... Ако сакаш да се занимаваш, можеш да го поминеш PCB-то малку со флукс и топол воздух (внимателно да не се оддуваат компонентите). Мала е веројатността, ама теоретски може и да го оправиш. :)
Мислењето е автоматски споено:

Инаку еве и од мене неколку предлози (нешто што нарачав минатиот месец):

KZ EDX

Display Port Male To Female HDMI Cable
US $2.76 |Display Port Male To Female HDMI Cable Converter Adaptor DP to HDMI Adapter For Projector Display Laptop TV 4K*2K 1080P|HDMI Cables| - AliExpress

Ваков тип појаси имам неколку, супер се (овој конкретно уште не е дојден):

И пар мали новчаници за картички:
 
Последна промена:

Noumenon

Gaining Experience
14 ноември 2009
137
70
YAMBUTO Credit Card Holder 2019 New Aluminum Box Card Wallet RFID PU Leather Pop Up Card Case Magnet Carbon Fiber Coin Purse|Card & ID Holders| - AliExpress

Јас вакво нешто барав и го нарачав, ќе видиме со каков квалитет ќе се покаже :)


* Нарачувал некој нешто во последно време од Gerabest? Како е времето на испорака vs AliExpress?

* Дали некој следи како се движат блутут слушалчињата, кои се best bang for the buck моментално?
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,753
1,072
YAMBUTO Credit Card Holder 2019 New Aluminum Box Card Wallet RFID PU Leather Pop Up Card Case Magnet Carbon Fiber Coin Purse|Card & ID Holders| - AliExpress

Јас вакво нешто барав и го нарачав, ќе видиме со каков квалитет ќе се покаже :)


* Нарачувал некој нешто во последно време од Gerabest? Како е времето на испорака vs AliExpress?

* Дали некој следи како се движат блутут слушалчињата, кои се best bang for the buck моментално?
Јас имам вакво нарачано, одлично е како кард холдер, претходно во паричникот ми се искриви кредитната картичка пошто е слим новчаник, и не ми ја примаше веќе во банкомат :(
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
804
974
Почна некој брум да ми се јавува, па нарачав изолатор чисто за проба дали ќе смени нешто.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,816
12,219
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Кој е царов нека се јави, го купил пола Алиекспрес и четврт Ибеј (оддел електроника). Изгледа е од Македонија.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,401
1,472
127.0.0.1
petrov.mk
Друштво, дали има застој во пратките поради крузерот што заглавил?
Сакам да нарачам еден пакет што ми е итно потребен па дали да предвидам застој од Х денови :)
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,749
1,110
Друштво, дали има застој во пратките поради крузерот што заглавил?
Сакам да нарачам еден пакет што ми е итно потребен па дали да предвидам застој од Х денови :)
Се одглави бродчето

 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,401
1,472
127.0.0.1
petrov.mk
Го земав ова тв Sony KD43XH8096BAEP, па сакам да му ставам позадинско светло што ќе ги прати боите од сликата.
Работава е што нема да имам хдми за да го врзам со сплитер или слично, тв ќе се гледа преку апликација.
Дали е возможно, и ако да предложете од али што да се земе.
 

Afrikanche

Intern
16 септември 2021
23
14
Здраво, ако може малку хелп при избор на такво смарт уредче за контролирање на уредите преку апликација?
 

Afrikanche

Intern
16 септември 2021
23
14
Го земав ова тв Sony KD43XH8096BAEP, па сакам да му ставам позадинско светло што ќе ги прати боите од сликата.
Работава е што нема да имам хдми за да го врзам со сплитер или слично, тв ќе се гледа преку апликација.
Дали е возможно, и ако да предложете од али што да се земе.
И јас барам истото што ќе ги прати боите

SONOFF L1 Smart LED Light Strip Dimmable Waterproof WiFi Flexible RGB Strip Lights Work with Alexa Google Home, Dance with Music|Smart Remote Control| - AliExpress
добив препорака за ова но во дескрипшн не гледам дека има таков мод...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,910
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно