1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Сител започна со емитување на програмата во ХД

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од maci, 17 oктомври 2013.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. maci

  maci
  On your way to fame

  2,885
  648
  2 Април 2008
  Со новиот ХД стандард гледачите ке имаат можност да ја следат програмата на Сител со пет пати поквалитетна слика од стандардната. За таа цел, тимот на Сител 4 месеци интензивно работеше на имплементација на највисоките стандарди, преку набавка и монтажа на нови ХД камери и нови режии опремени со најнови миксети, матрици, компјутери, монитори, и сето она што е потребно за емитување и снимање на програмата во новиот стандард

  извор
   
 2. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,143
  595
  2 ноември 2012
  Иначе има тема за Сител телевизија, можеше таму да постираш.
   
 3. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,379
  3,096
  4 Септември 2008
  На бабите и полтроните нема ништо да им значи HD.
   
  На kjosmofon, Costigan_Jr, RagingDemon и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,549
  12,813
  2 Август 2012
  Машко
  Е како?? Малечката Невеста во HD
  Прајслес!

  Остај то!
  На кој му менува дали Сител или Канал 5 ќе бидат во HD? На пример кој е joy-от да ја гледаш Лила во HD кога се пресерава на оној квази „квиз“?
  Ми иде да се одселам. Во Канада, Квебек....со мечки и волци да се дружам додека орлите завиваат...
   
  RagingDemon, krisbt, iface и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. smole

  smole
  Unstoppable

  3,109
  3,588
  18 Април 2007
  Сателитска му е мајката. Нема перење мозок.
   
 6. FrukaZ

  FrukaZ
  Gaining Experience

  312
  361
  16 Август 2013
  Машко
  Фудбал
  Добро ни уште неможиме да се мериме со Канада пошто Канада е каде каде КАДЕ подобра од нас ова што го прави Сител е еден добар аспект,Колку толку нешто Е ,Дали ке се гледа АСИ или Малечката невеста не е битно ама ич но сепак е една добра идеа... :)
   
 7. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,119
  2,379
  19 Јули 2013
  ХД ќе бидат вестите и сопствената продукција (има сител таква?) Се останато ќе им биде upscaling.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,446
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Уште ова фалеше, да го гледаме Латас во ХД.
   
  ChemicalAngel, smole, RagingDemon и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,223
  3,575
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Уште плус уште една тема за Шител фалеше на форумов. Лебари!
   
 10. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,119
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Сега ќе можете да гледате колку е добра владата во HD :D :D
   
  На dejan_str и RagingDemon им се допаѓа ова.
 11. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,315
  20 Февруари 2011
  Машко
  Do sega bese Shitel od sega HD Shitel !

  WTF !
   
 12. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,379
  3,096
  4 Септември 2008
  Вчера случајно налетав на еден џингл со нивна презентација на опремата и телевизијата, значи тоа било за HD-во.
  Инаку има една сцена каде ставаат рам у куќиште, а во друга сцена го затвораат куќиштето со капак, е веќе тоа е advanced.

  Конечно ќе најдеме несовршеност кај него, акните на негово лице.
   
  На smole и RagingDemon им се допаѓа ова.
 13. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  950
  684
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  Само уште некој да гледа сител ќе биде подобро :D
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 14. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,715
  2,335
  14 Декември 2010
  Машко
  Вау чоече, HD стандардот во 2013 година кај нас се презентира како технолошки врв, револуција... додека светот иде кон 4K/UHD.
   
  На Boldozer и dejan_str им се допаѓа ова.
 15. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,427
  27,109
  4 Септември 2008

  Fixed.
   
  JasSum, dejan_str, uwemi и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,836
  3,947
  5 Јули 2013
  Висока дефиниција на перење мозок. Само што оние на кои им го перат мозокот ионака имаат оштетен слух, и вид, и разум. Така да, мислам дека и самите знаат дека ова го прават од престиж, а не од практични причини :)
   
 18. DaDo|BT

  DaDo|BT
  Intern

  258
  13
  21 Септември 2007
  Машко
 19. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,585
  3,529
  11 Декември 2008
  Машко
  Алал да им е бе, први беа со холограмот o_O сега и HD... па па па
   
 20. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,152
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  А тоа ке важи за сите оператори,кабловски или само за T-home?
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,427
  27,109
  4 Септември 2008
  Бидејќи темата отиде во погрешен правец, а дури и да не отидеше ќе беше тапа, ја затварам, нема потреба да се дискутира за глупости и бедотија - од типот на телевизиски канали - телевизија. Дали тука или во светот е небитно, и едните и другите пласираат во етерот хардкор пропаганден материјал. Телевизиите како медиум, во глобала се дно.
   
  На Necromancer, vlavot, boge_k и уште 3 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...