• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Сител ТВ информира за државната кинеска "крипто валута"

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
54
68
Поздрав до Сител ТВ за обидот да го информираат македонскиот народ за ситуацијата на крипто пазарот и лансирањето на "кинеската крипто валута".

Најважниот дел:
... Кинескиот битоин се вика Јуанпеј и од вчера е во продажба со почетна цена од 0.12 јуани што е многу поевтино од другите криптовалути. ...

Хајмо народе македонски навали купи си криптовалута “многу поевтина од другите криптовалути“ :) :LOL: :ROFLMAO: :)
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,008
1,536
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Не ми се верува дека сител направи превод на Скем артикл, од фејк Форбс артикл, кој води до скем страница.

Неколку бисери од познавачот на крипто
- Дигиталниот Јен тргува многу пониско од останатите валути (фала богу, стабилен коин се вика, треба да ја прати цената на таа валута, слично како УСДТ, УСДЦ и останати стабилни коини)
- Биткоинот за последниве две години доби за 1100% поголема вредност и немој да инвестирајте во него. (Сака да каже не инвестирајте во победници)
- Биткоинот е само за големите инвеститори со големо богатство. (Осново правило на инвестирање е колку поголем капитал имаш, толку помал процент на добивка бркаш, т.е играш побезбедно)
- Биткоинот е како игри на среќа. (немам коментар, играјте лото дечки, гледате кладилници и казина на секој ќош)
- Институциите не го користат криптото си имаат свои системи. (можеби точно во 2018, но во 2020, се повеќе институции го користат крипто системот,

Последни новости, Зелено светло од Америте за користиње на јавни блокчејн мрежи (биткоин и етереум) од страна на банките. Пејпал воведе плаќање и продавање на криптовалути како биткоин и етереум, Грејскејл како фонд веќе има купено 1% од сите етери и биткоини, Микростратеџи има преку 1 билион од нивните пари во биткоин, Виза патентира технологија за пренос на пари преку етереум. 2018 BTC доби дозвола за тргување во фондови, во Февруари 2021 Етереум ќе почне да се тргува во Exchange trading funds), Најбогатиот човек во светот јавно промовира ДОГЕ - хехенце, Етереум и Биткоин

Шител, врвот на новинарството во светот.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,491
3,580
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Моите го гледаа прилогот и поверуваа во све што кажа. Јас сакав да почнам нешто да им објаснувам, да критикувам ама ми текна на една узречица што ја користеше дедо ми: "Не вреди", па си преќутев.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
54
68
Моите го гледаа прилогот и поверуваа во све што кажа. Јас сакав да почнам нешто да им објаснувам, да критикувам ама ми текна на една узречица што ја користеше дедо ми: "Не вреди", па си преќутев.
Исти проблем и кај мене, толку слепо веруваат во телевизорот што ако пробам да им образложам какви глупости се тоа, мене ме гледаат како богохулникк, некако не се битни аргументите што ги презентирам туку авторитетот што телевизорот го има а јас го немам.

За среќа го имаме forum.it.mk за малку поразумна дискусија :cool:
 

Ile bocev

Gaining Experience
15 ноември 2015
283
219
Не сум во тек! Има или нема валута?
Споделиле лажна вест или?

Сител и онака ми се одамна кич телевизија, и не ги ни пратам.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,819
7,399
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
  • Ја почнал/а темата
  • #11

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
54
68
Не сум во тек! Има или нема валута?
Споделиле лажна вест или?

Сител и онака ми се одамна кич телевизија, и не ги ни пратам.
Моја претпоставка:

Директива да се пљука по биткоинот е доставена до Сител и му е дадена на најнеспособниот (или било кој) да ја реализира.

Со 5 минути барање нашол 5 негативни работи да каже за крипто индустријата и така без ништо да разбере ги презентира на телевизија.

Да имаше барем малку појма што е тоа биткоин ќе најдеше малку полегитимни аргументи против криптото (кои реално постојат) за да го заплаши тревопасниот народ да не купува.

И ако не сфати нема валута, YuanPay е исто легитимна колку OneCoin и Bitconnect.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,491
3,580
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,491
3,580
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,062
1,284
Noup, ама го знам мемето со „индијанската“ фаца Whaaaat? :D :D

интересно, ама вакви селерски фаци од типот на Лајонес и Хербалајф... сите се исти у тоа понашањето бе, сите имаат иста школа изгледа ...
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,140
1,368

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,649
Мислења
829,660
Членови
28,653
Најнов член
sashka973
На врв Дно