• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

„Системот е паднат“ – најважните владини сајтови со невалиден сертификат веќе 2 дена

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
66
145
www.IT.mk
Ако граѓаните во последните два дена се упатиле на Uslugi.gov.mk – Националниот портал за електронски услуги, ќе бидат пречекани од ваква порака:

image-12.png


Истата порака ќе се добие и ако се посети сајтот EID.mk кој е посредник-сајт до eID услугата која служи за електронска идентификација и претставува кориснички профил за конкретно физичко лице, практично негова електронска лична карта.

Проблемот се пренесува и на Vakcinacija.mk

Ако не ви е доволно застрашувачки што директните линкови на Uslugi.gov.mk – најважниот сајт кој треба да ги обедини сите владини услуги на едно место, а воедно и сајтот за дигитален идентитет го прават ова, можеби на ИТ хоророт кој се случува малку повеќе страв ќе влее тоа што и најпопуларниот владин сајт во последните години поради COVID пандемијата – Vakcinacija.mk, исто така е афектиран од неажурноста и неодговорноста на оние што го оддржуваат EID.mk – а во меѓувреме и тие што го оддржуваат Vakcinacija.mk не преземаат ништо за ова, бидејќи нели, тоа не е во нивен сектор, а одговорно би било од нивна страна да го оневозможат линкот до EID.mk додека не се среди ситуацијата со сертификатот.

На самиот сајт Vakcinacija.mk, граѓаните имаат две можности – 1) Да се најават со корисничко име и 2) да се најават преку Порталот за е-услуги… на чиј клик се пренасочуваат до EID.mk, како тоа функционира за да не кликате, искликавме за вас и може да го видите во видеото:


Повеќе @ „Системот е паднат“ - најважните владини сајтови со невалиден сертификат веќе 2 дена ⋆ IT.mk
 
Последна промена:

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.301
2.551
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Сте размислиле некогаш со каков ИТ кадар располага државна администрација ? Дали некој дипломиран ИТ инжинер на форумов или било каде воопшто размислува да работи државна администрација за помалце од 500 евра (со исклучок на 2-3 институции). Да не зборувам што можностите за развој се речиси 0 а воедно шеф/директор/министер ќе му биде неписмен политички полтрон, кој не разбира и не сака да разбере дека воопшто постои некој проблем со база, платформа, сајт или што и да е. ИТ кадар во државна администрација или е целосно некомпетентен (а сепак има некое дипломче од новиве факултети), или има психички проблеми што воопшто се вработил и останал во државно, трето нема.
Не дека остатокот кадри се професионалци, меѓутоа сепак се наоѓа по некој залутан во отсуство на нешто подобро во државава.
Приватните програмерски компании мака мачат да најдат и да задржат квалитетен (а во последно време и просечен програмер), за плати од 1.500 евра па нагоре, што останува за државна администрација ? Тоа што воопшто има ,,државни" сајтови, се должи на autoscoring договори со приватни компании склучено со кој знае какви наместени тендери и услови. По истекот на периодот за одржување, само господ ги одржува системите, се до следниот штетен наместен тендер.
 
Последна промена:

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
474
358
Не знам колку е за во темава ама денес на страна од оваа на некој период страниците на Телеком и НБРМ беа недостапни поради групава најверојатно. Видете претходните твитови ако сакате а ова е најново сега

 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.637
1.540
Скопје
Не знам колку е за во темава ама денес на страна од оваа на некој период страниците на Телеком и НБРМ беа недостапни поради групава најверојатно. Видете претходните твитови ако сакате а ова е најново сега

Мочковци - ништо не бутнале они ...
Македонски - Почетна си е онлајн
 

dim29

29
14 ноември 2020
132
152
Јас нешто не се разбирам или сум во тие 0.1% шо сме на а1 и останати таквимити финтаџии? :ROFLMAO:

Screenshot 2022-01-23 at 22.01.46.png
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
474
358
Мочковци - ништо не бутнале они ...
Македонски - Почетна си е онлајн
Моментално да, ама пред неколку часа не.
Мислењето е автоматски споено:

Јас нешто не се разбирам или сум во тие 0.1% шо сме на а1 и останати таквимити финтаџии? :ROFLMAO:

Погледнете го атачментот 109050
Си претераа малце, сајтот го бутнале другото е живо.
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.119
10.668
Скопје
Мочковци - ништо не бутнале они ...
Македонски - Почетна си е онлајн
Па било паднато тогаш де.
Последниов твит им е курчење, со оглед на тоа што сите твитови поназад, не гледам ништо особено да имаат направено/ликнато освен кратки ддоси...
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.785
5.641
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
„Хакирале“ и владини сајтови во Нигерија...
Не ми е јасна целта на овие серковци.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
474
358
Па било паднато тогаш де.
Последниов твит им е курчење, со оглед на тоа што сите твитови поназад, не гледам ништо особено да имаат направено/ликнато освен кратки ддоси...
Се надевам ќе остане така :D

Од досега еве што имаат правено ништо посебно на крај на денот ама и претходно си играле игрици со нас.
1642972299655.png
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.627
1.349
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
Е добро де, пуштиле DDoS паднал сајтот на кратко, еве 30мин нека биде, сигурно самиот хостинг забележал поголем трафик па се активирал Firewall. Какви глупости еј. И овие нашиве владини сајтови едни стабилни...

Од кога се деси со ДИК на изборите почнаа на секој сајт да стеваат Cloudflare.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.637
1.540
Скопје

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
167
213
Скопје
Хакирањево како на некој дедо ко ќе му го земеш далинското и му мењаш канали од прозор... Една асална страна не хакираа, сите знаеме колку се незаштитени владините сајтови.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.414
1.513
127.0.0.1
petrov.mk
Така е ко се користат плејн лозинки, а и колоните гледам на мк спел, што ми дава до знаење дека е правено од студент/почетник.
бај д веј, во базата ништо сериозно.
 

Атачменти

  • 2022-02-06 22_28_57-CSV Viewer and Editor — Mozilla Firefox.png
    2022-02-06 22_28_57-CSV Viewer and Editor — Mozilla Firefox.png
    40,1 KB · Прегледи: 124

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.785
5.641
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
167
213
Скопје
Па тоа е срамотата.
Па срамота е, ама срамота е и за јужнососедските хакери што се фалат дека влегле во систем со админ админ јузер/пасс. Нека хакираат нешто посериозно па да се пофалат, вака освен на политичка база собирање поени не гледам што е финтата.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.637
1.540
Скопје
Па срамота е, ама срамота е и за јужнососедските хакери што се фалат дека влегле во систем со админ админ јузер/пасс. Нека хакираат нешто посериозно па да се пофалат, вака освен на политичка база собирање поени не гледам што е финтата.
Ма такви камери по бурекџилници и кафиќи во Скопје има мал милион . Со Админ Админ пасс.. Еднаш на црква налетав видео надзор :ROFLMAO:. Иди на Shodan ќе најдеш колку сакаш лесно .
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.785
5.641
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Па срамота е, ама срамота е и за јужнососедските хакери што се фалат дека влегле во систем со админ админ јузер/пасс. Нека хакираат нешто посериозно па да се пофалат, вака освен на политичка база собирање поени не гледам што е финтата.
Добро, за нив погоре искоментиравме веќе дека се мочковци и серковци :) Него сега да видиме од наша страна што може да се направои за да се уозбилиме малце.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.637
1.540
Скопје
Добро, за нив погоре искоментиравме веќе дека се мочковци и серковци :) Него сега да видиме од наша страна што може да се направои за да се уозбилиме малце.
Епа соберете екипа па да видиме „чија мачка црну вуну преде„ :ROFLMAO:
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
167
213
Скопје
Епа соберете екипа па да видиме „чија мачка црну вуну преде„ :ROFLMAO:
Хахах, не можам да ти оставам реакции па морам да оставам вака
Добро, за нив погоре искоментиравме веќе дека се мочковци и серковци :) Него сега да видиме од наша страна што може да се направои за да се уозбилиме малце.

Ако мислиш да направиме нешто за заштита на страните, абсолутно ништо. Си плаќа владата фирми за тоа, знаеме како работат тие фирми и дека не заслужуваат ни десетина од парите ама не е важно тоа. Ете нека си вежбаат грците, Metasploitable 4
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно