• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

sistem administrator

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Ova go najdov na najdirabota.com.mk

System Administaror

Обврски и познавање:

O Работа со Linux(разни дистрибуции) и Windows оперативни системи ( инсталација, конфигуирање, backup and recovery процедури)

O Инсталација и конфигурација на сервиси (DNS, DHCP, FTP, Samba, Proxy …);

O Познавање на мрежна опрема (switches and routers)

O Основно познавање на бази на податоци

Kaндидатите треба дa поседуваат

O Универзитетска диплома во Електротехнички или Природноматематички Факултет;

O Задолжително активно познавање на англиски јазик

O Поседување на сертификати (CCNA, MSCE, ...) ќе се смета за предност;

O ПОЗИТИВЕН МЕНТАЛЕН СТАВ

Испратете го вашето CV (кратка биографија + фотографија) на е-mail: [email protected] или по пошта нa: Ленинова 1, Градски Стадион, 1000 Скопје
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Колку што знам, дечките кои завршиле на Alexandria се најстручни во оваа област.

Кои стереотипи сеуште постојат:LOL:
Не би рекол најстручни во никој случај. Има голема разлика помеѓу Електротехнички или Природноматематички Факултет и Александрија.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Мала дискриминација со универзитетската диплома.. Ама нивно право си е да поставуваат такви услови.

Кога би бил на нивно место би ги тестирал кандидатите.

Вака испаѓа дека некој што завршил електро-технички и природно-математички факултет е постручен систем администратор од некој што завршил компјутерски науки :rolleyes:
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Колку што знам, дечките кои завршиле на Alexandria се најстручни во оваа област.

Кои стереотипи сеуште постојат:LOL:
Некој сеуште не ја сфаќа улогата на дипломата... нема везе. Ќе кажам само дека ЕТФ или ПМФ + Мајкрософт сертификат е уште подобра варијанта.
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Od kade pa obrazovanieto ti donesuva struchnost... Obrazovniot sistem nikad ne bil tuka za da te napravi pameten. :))

Testiranjeto, shto go spomna Andrijevski, e najpametniot, najverodostojniot nachin da se napravi rangiranjeto.

S
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно