1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

simultaneous multithreading pri gaming

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од LuigiMKD, 25 Февруари 2020.

 1. LuigiMKD

  LuigiMKD
  Intern

  7
  0
  2 ноември 2019
  Машко
  Dali so disable na simultaneous multithreading( koristam r7 1800x) kje dobijam pogolema brzina vo single core, i eventualno pogolem fps vo igri. Da potenciram, tie 8 threads ne mi se od golemo znacenje bidejki go koristam samo za gaming(ne renderiram, strimam i slicno..)
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,876
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Јас го правев истиот тест на 2600, не покажа никаква разлика меѓу вклучен и исклучен SMT. Тестирано во World of Tanks, Wolfenstein, Civilization 6. Единствена разлика беше што со вклучен SMT, Peak power Draw беше 74w, а со исклучен 62w.
   
  На LuigiMKD му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Banjifiko
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  1,639
 2. spiritBreaker
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  3,316
 3. TATA_MATA
  Одговори:
  48
  Прегледи:
  3,171
 4. StefAngel
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,839
 5. -Ata-
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,001
Вчитување...

Сподели

Вчитување...