1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

simulacija na tastaturata

Дискусија во форумот 'Visual Basic' започната од genki, 12 Февруари 2010.

 1. genki

  genki
  Intern

  15
  0
  20 oктомври 2009
  kako da napravam simulacija na nekoja tipka od tastaturata vo VB6.
  Konkretno me interesira za ENTER
   
 2. Luka

  Luka
  Intern

  19
  1
  7 Февруари 2010
  У Delphi за ту намену има keybd_eventmouse_event) као део Windows унита (namespace). Мора да је слично и у VB6.
   
 3. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  886
  65
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Набрзина склопив едно мало проектче кое ги прикажува сите притиснати копчиња:
  Код:
  Dim keychar As String
    keychar = Chr(KeyAscii)
    Label1.Caption = keychar
  Ако сакаш само за Enter најди ја на нет табелата за карактери во секаков броен систем и со If структура можеш да напишеш код само за ентер.
   
 4. Luka

  Luka
  Intern

  19
  1
  7 Февруари 2010
  Ево овде имаш пример како се симулира тастер...
   
 5. Luka

  Luka
  Intern

  19
  1
  7 Февруари 2010
  вероватно би било довољно

  keybd_event(13,0,0,0)

  13 је ваљда код за Enter.
   
 6. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  886
  65
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  За избор на метод ги имаш следните: Keypress, Keydown, Keyup.
   
 7. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,670
  330
  8 Мај 2007
  Мислам дека тој сака програмата да ја прати типката, т.е. ко да притиснал на ентер, но тоа да се прави совтверски, самата програма да ги праќа овие сигнали.
   
 8. Luka

  Luka
  Intern

  19
  1
  7 Февруари 2010
  Па, keybd_event баш то и ради. Ево овако:
  Код:
  keybd_event(13,0,0,0)
  keybd_event(13,0,2,0)
  Прва наредба притисне Enter, а друга га пусти. Мора обе, јер ако изоставиш другу, тастер ће бити стално притиснут.
   
 9. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  886
  65
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Еве како би можело да се направи тоа:
  Код:
  Private Sub Text1_KeyPress(KeyAscii As Integer)
  If KeyAscii = 13 Then
    Label1.Caption = "ENTER"
  End If
  End Sub
  Label1.Caption замени го со функцијата која што сакаш да ја извршува кога ќе се притисне копчето Enter.
   
 10. Luka

  Luka
  Intern

  19
  1
  7 Февруари 2010
  Абе, не то. Човек хоће да симулира тастер. До тога што ти пишеш још није стигао. Колико ја знам, само keybd_event помаже за то што он хоће, а то је: "Како да компјутер мисли да је притиснут Enter, а није?"

  Како да изврши ову твоју процедуру, а да не притиска ништа, већ сам компјутер да притисне Ентер?
   
 11. genki

  genki
  Intern

  15
  0
  20 oктомври 2009
  sendkey "{Enter}".Ova go zamenuva tipkanjeto na "Enter" na tastaturata.Ako ti treba primer pisi.
   
Слични теми
 1. Password
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,117
 2. daceee90
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,207
 3. NERD.
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,702
Вчитување...

Сподели

Вчитување...