1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SIM проблем

Дискусија во форумот 'Преостанати мобилни уреди' започната од Minotaur, 16 Јуни 2019.

 1. Minotaur

  Minotaur
  Intern

  86
  19
  1 Март 2016
  Веќе два дена телефонот ми ја јавуваа оваа порака, SIM Card removed , The mobile network will be unavailable until you restart with a valid SIM card insered. Пробав да ја очистам SIM картичката за секој случај но проблемот продолжи, не е ниту изместена од слот-от (лежиштето) , незнам што може да биде. Ве молам за помош.
  sim.png
   
 2. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Оди во операторот и смени си ја картичката со нова картичка,и зависи од телот. што го имаш,ако ти е стар без проблем ќе ти ја прима.
   
 3. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,023
  500
  7 Март 2014
  Машко
 4. Minotaur

  Minotaur
  Intern

  86
  19
  1 Март 2016
  Samsung galaxy S4 е телефонот, а како мислиш ако е стар , без проблем ке ја прима?
   
 5. Minotaur

  Minotaur
  Intern

  86
  19
  1 Март 2016
  Samsung galaxy S4 (i9505) модел
   
 6. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,023
  500
  7 Март 2014
  Машко
  Фабричка мана на тој модел, истиот го имав и јас пред 3год.Пробај истата сим стави ја во друг уред тестирај дали ќе работи.

  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
 7. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Нека ја смени картичката прво,после ако пак исто му го покажува проблемот е до телот. ќе треба да се флешне и репаир на imei.
   
 8. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,023
  500
  7 Март 2014
  Машко
  Не е до симот. Замена на картичка е 200+ ден. Нека проба прво со друг уред.

  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
 9. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Не друже бесплатно е,мојата така беше пред две недели,неможев ни поарки да праќам.
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  243
  163
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Сличен проблем имав и јас со Самсунг С4 мини. На сим картичка од Вип знаеше после два - три разговори да не примам повици, со информација за повикувачот дека сум недостапен. Го решив на начин што ставив сим картичка од Телеком. Со неа работеше перфектно, отпосле ја вратив картичката од Вип и се беше Ок.

  Испратено од SM-A705FN преку IT.mk форум апликација
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 11. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,023
  500
  7 Март 2014
  Машко
  Зависи, во вип само првата е бесплатна, после секоја наредна е 200 ден, мое мислење дека е полесно да проба истата сим во друг уред, ако таму има проблем да се направи замена на сим.
   

Сподели

Вчитување...