Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Сигурност на мобилен телефон

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
306
222
Која ти е поентата?
Да се има приватност на исто ниво како да се нема телефон. Да се зачува некое по напредно ниво на птиватност. Види со возилава електрични/инфо тејмент со микрофони што прават. Нејќам да ме спемаат со заебанции за да направат профит. А верувам ни ти нејќеш да ти стигаат реклами бомбардирајќи те на сите страни ако еднаш ја спомнеш Кина, Украина остале остале.
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
582
433
Мое лаичко размислување:
Батеријата се празни и телефонот се исклучува. Но...
Батеријата никогаш не се празни до крај. Заради нејзина заштита никогаш не треба да се празни до нула. Телефонот се исклучува порано. А колку порано? Колкав капацитет на батеријата останува? 5%, 10%?
И уште една „финта“ со овие модерни телефони. Можно ли е да имаат уште една мини-батерија која продолжува да работи?

Сега околу приватноста:
Баш ми е гајле дали некој ќе ме следи каде се наоѓам. Тоа не е никаква тајна.
Но ако можат и да ме прислушуваат, е тоа веќе не ми се допаѓа.
 

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
306
222
Ај биди поконкретен, што точно избегнуваш со одење аналог? Што ти е големиот страв?
Избегнувам можност за спајвер да работи во пзадина. Ова чудо не поддржува андроид така да чао пегасус. Таргетед адветајзинг, идиотски полиси за приватност. Нема начин апликации да ме следат каде одам, те гледам тебе фејсбук. Плус ако треба нешто јавно да кажам ќе објавам на некоја социјална мрежа. Нема начин за вируси да можат да ме утепаат од дупчење. Класичен пример:
View: https://www.youtube.com/watch?v=CE0EB5bXj14

На гугл ако им е чист задниот дел ќе имаат опција на хром микрофонот да се користи само додека се користи апликацијата но кај нив е или вклучен цело време или исклучен.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.380
9.197
Избегнувам можност за спајвер да работи во пзадина. Ова чудо не поддржува андроид така да чао пегасус. Таргетед адветајзинг, идиотски полиси за приватност. Нема начин апликации да ме следат каде одам, те гледам тебе фејсбук. Плус ако треба нешто јавно да кажам ќе објавам на некоја социјална мрежа. Нема начин за вируси да можат да ме утепаат од дупчење. Класичен пример:
View: https://www.youtube.com/watch?v=CE0EB5bXj14

На гугл ако им е чист задниот дел ќе имаат опција на хром микрофонот да се користи само додека се користи апликацијата но кај нив е или вклучен цело време или исклучен.
Значи од сите предности на smartphone ќе се откажеш со цел да избегнеш таргетед адвертајзин, идиотски политики на приватност, апликациите да не те следеле каде одиш? Избегнуваш вируси да не те дупчат?
Јас на ајфон вирус немам видено.

Мислам дека водиш некоја невидлива битка и многу повеќе губиш отколку што добиваш.
 

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
306
222
Значи од сите предности на smartphone ќе се откажеш со цел да избегнеш таргетед адвертајзин, идиотски политики на приватност, апликациите да не те следеле каде одиш? Избегнуваш вируси да не те дупчат?
Јас на ајфон вирус немам видено.

Мислам дека водиш некоја невидлива битка и многу повеќе губиш отколку што добиваш.
Добивам и многу концентрација. Приметив дека имав голема зависност и од социјални мрежи и јутуб. Не тоа предност според мене. Решив дека ако не можам да ги правам тие глупости, нема да мислам на нив. Out of sight, out of mind.
За други работи користам лаптоп. Испадна дека се чуствувам одморен, продуктивен и среќен. Значи no convinience = no addoction. Наместо да окапаш 3-5 саати на јутуб тоа време може да го искористиш на брејнсторминг или да научиш втор/трет јазик, или еве да се наспиеш ко човек.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.585
Мислења
965.426
Членови
34.953
Огласи
2.660
Најнов член
leontina
На врв Дно