Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Сигурност на мобилен телефон

12345*

Gaining Experience
14 јануари 2021
140
51
Здраво
Ја отварам оваа тема со цел да продискутираме во однос на сигурноста на телефоните.
Сите сме сведоци што се случува во моментот кај нас со исчезнатото девојче.
До сега сметав дека ајфонот е еден од посигурните телефони и дека локација може да се следе и на исклучен уред. Без разлика дали преку полиција или преку icloud (find me). Истото го мислев и за iwatch уредот. Мислев дека функционира на некој сличен начин како аиртаг.
Очигледно може да се следе само кога телефонот е вклучен.. Тоа значи дека и при крадење на телефонот, полицијата неможе да го лоцира(доколку е исклучен).
Мислам дека за телефони од над 1000 евра треба да бидат побезбедни без разлила на кој бренд станува збор.
Еве конкретно ајфонот има можност при сообраќајка да го детектира ударот и веднаш да испрати локација во полициска станица, а при вакви моменти нема можност за помош.
Секако дека со децата мора многу да се зборува, но технологијата секојдневно оде напред, па дали знаете некој начин како би можеле да се заштитиме ние и нашите деца со помош на телефоните.
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
734
669
Лоцирање на исклучен телефон работи од 11ка нагоре ( не знам што модел има девојчето )
Постои можност за фарадеев кафез/торба ако треба да се блокира било каков сигнал.. :confused:
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.469
16.648
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Ако се водиш од ова:
Со себе носи школски ранец и мобилен телефон ‘ајфон’“, стои во описот.
Апсолутно појма немаме дали носи ајфон 15 Про Макс или ајфон 8. Едниот има можност да се следи искључен другиот не. Дополнително, појма немаме ни дали ајфонот е сеуште цел, можеби е искршен на парчиња некаде.
Премногу површно е ова "јас мислам ајфон од 1000 евра треба да може да се следи и да прави чуда.", а појма немаме ни каков е ни што е ни колку е.
Мислењето е автоматски споено:

Постои можност за фарадеев кафез/торба ако треба да се блокира било каков сигнал.. :confused:
Постои опција чекич, го кршиш ајфонот и веќе нема никаков сигнал.
 

stefan_mkd

On your way to fame
18 март 2015
740
565
Зашто некој би сакал уредот да може да му биде лоциран во секое време? Тоа треба да е првото прашање
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
734
669
ако го изгубиш, би сакал да го најдеш?
Зашто некој би сакал уредот да може да му биде лоциран во секое време? Тоа треба да е првото прашање

пред некој месец најдов ајпад, пишав на твитер и остали медиуми, во меѓувреме сопственикот бил блиско во комшии - локацијата не е толку точна.. но после 2 дена се најдовме
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.254
1.528
orgrimar
ипхоне е најак, ако е со празна батерија или скршен или во фарадеев кафез прави временски луп, се враќа во време кога бил исправен и имал мрежа, праќа порака и се враќа во сегашност.
Јас на моиве деца им имам купено 15 од најаките, нема излагање без телефон
 

stefan_mkd

On your way to fame
18 март 2015
740
565
ако го изгубиш, би сакал да го најдеш?

пред некој месец најдов ајпад, пишав на твитер и остали медиуми, во меѓувреме сопственикот бил блиско во комшии - локацијата не е толку точна.. но после 2 дена се најдовме
Две неповрзани работи се.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.377
9.191
Зашто некој би сакал уредот да може да му биде лоциран во секое време? Тоа треба да е првото прашање
Имаш 2 аспекти кои треба да ти се значајни тука:
 • Ако веруваш во теории на заговор, уредот без разлика дали ти сакаш или не може да ти го следат. Опремен е со цел хардвер способен за тоа и доколку стравот ти е рационален, тогаш веќе те следат и не можеш ништо да направиш околу тоа
 • Без разлика дали веруваш или не веруваш во теории на заговор, токму оваа ситуација ти е добар пример - ако не дај боже се случи нешто, со Find My имаш повеќе опции, како следење во реално време, последна локација, известување за враќање онлајн, порака на изгубен телефон итн итн.

Да не зборуваме ако го изгубиш и слично.

Ти зашто не би сакал да го следиш телефонот?
 

stefan_mkd

On your way to fame
18 март 2015
740
565
Имаш 2 аспекти кои треба да ти се значајни тука:
 • Ако веруваш во теории на заговор, уредот без разлика дали ти сакаш или не може да ти го следат. Опремен е со цел хардвер способен за тоа и доколку стравот ти е рационален, тогаш веќе те следат и не можеш ништо да направиш околу тоа
 • Без разлика дали веруваш или не веруваш во теории на заговор, токму оваа ситуација ти е добар пример - ако не дај боже се случи нешто, со Find My имаш повеќе опции, како следење во реално време, последна локација, известување за враќање онлајн, порака на изгубен телефон итн итн.

Да не зборуваме ако го изгубиш и слично.

Ти зашто не би сакал да го следиш телефонот?
Веројатно не се објаснив добро.

Членот бараше полиција цело време да има пристап до локација на телефонот.
 

12345*

Gaining Experience
14 јануари 2021
140
51
ипхоне е најак, ако е со празна батерија или скршен или во фарадеев кафез прави временски луп, се враќа во време кога бил исправен и имал мрежа, праќа порака и се враќа во сегашност.
Јас на моиве деца им имам купено 15 од најаките, нема излагање без телефон
Веројатно не се објаснив добро.

Членот бараше полиција цело време да има пристап до локација на телефонот.
Не 24 часа да бидеш следен.. во недај боже случај полиција да го следи.. А исто така и во недај боже случај, како со девојчето , да можеш да следеш и преку findmy и со полиција
 

kolesk

On your way to fame
6 февруари 2016
420
558
А на кој основ се врши следењето, ако телефонот е исклучен? Зарем пак има некакво зрачење.
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1.733
1.469
boro1's setup  
Processor & Cooler
i5-12600KF @ 5GHz
Motherboard
Gigabyte Z690 UD D4
Storage
1TB Samsung 980 Pro / 2TB Samsung 970 Evo Plus
PSU
CM V750 V2 Gold
RAM
32GB (2x16GB) Kingston Fury Renegade 3600MHz CL16
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
Fractal Design Meshify 2 Compact White TG
Mouse
MX Master 3 / Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Razer BlackShark V2 / Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 11 Pro 64-bit
А на кој основ се врши следењето, ако телефонот е исклучен? Зарем пак има некакво зрачење.
Се додека не ја извадиш батеријата или не го ставеш телефонот во фарадеев кафез - ќе има зрачење и теоретски може да се следи.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.469
16.648
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Се додека не ја извадиш батеријата или не го ставеш телефонот во фарадеев кафез - ќе има зрачење и теоретски може да се следи.

Yeah right, пошто батеријата е семоќна и има бесконечно "струја во неа"...
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.947
17.841
Yeah right, пошто батеријата е семоќна и има бесконечно "струја во неа"...

The Thing, also known as the Great Seal bug, was one of the first covert listening devices (or "bugs") to use passive techniques to transmit an audio signal. It was concealed inside a gift given by the Soviet Union to W. Averell Harriman, the United States Ambassador to the Soviet Union, on August 4, 1945. Because it was passive, needing electromagnetic energy from an outside source to become energized and active, it is considered a predecessor of radio-frequency identification (RFID) technology.
 

stefan_mkd

On your way to fame
18 март 2015
740
565
Не 24 часа да бидеш следен.. во недај боже случај полиција да го следи.. А исто така и во недај боже случај, како со девојчето , да можеш да следеш и преку findmy и со полиција
Ако полиција има 1 мин пристап, значи дека има 24/7 пристап. Како крајни корисници и те како треба да сме загрижени за наша приватност, но некои за жал сеуште се водат под мотото што ќе им се податоци од мене.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.469
16.648
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Because it was passive, needing electromagnetic energy from an outside source to become energized and active, it is considered a predecessor of radio-frequency identification (RFID) technology.

Yeah, во ова ич нема струја, како што и си пишува, му треба електромагнетно зрачење од околни уреди за да колку толку проработи. Стави го во сред нива и никад нема да го најдеш.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.947
17.841
Yeah, во ова ич нема струја, како што и си пишува, му треба електромагнетно зрачење од околни уреди за да колку толку проработи. Стави го во сред нива и никад нема да го најдеш.
Па, ако биле способни да направат вакво нешто во 50-те тогаш и сега можат.

Не знам дали прочита на линкот (или на друго место го видов, ваљда Јутубе) Русите, ако немало доволно електромагнетно поле, го „потхранувале“ уредов со нивно (морав вака за да не вртам на долго и широко)

Од прислушкување страна (целно прислушкување!) имаме и ласерски микрофони кои ги фаќаат вибрациите на надворешните ѕидови и стакла.
Крај нема шпијунажава.

Не љубам теории на завера, не мислам дека телефон без батерија може да те следи и слуша (треба енергија за ова) ама The Thing ме разубедува во ова.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.469
16.648
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Докторе Октар, алудираш дека ова со следење на исклучен телефон е немогуќе?

Генерално, да. Фората кај ајфонот е што кога ќе снема батерија, се гаси, со тоа што има искалкулирано да има доволно енергија за да може да праќа сигнал уште да речеме 48 часа или 96, појма немам уште колку, можеби и подолго. Кога е исклучен, има периодично вклучување во позадина, да се пријави и то е то, ама тоа секако е ограничено колку долго може да го прави, во моментот кога ќе се испразни целосно батеријата, тоа е тоа.
Патем и АирТаг, се спомена погоре, си има батерија, ЦР2032 мислам дека е, и предвидена е да трае една година баш поради начинот на работа, ертагот не е цело време активен, тие што имаат ертаг знаат и дека не е баш најпрецизно и дека има и доста грешни ивенти, ама се тоа е за сметка на мала потрошувачка на струја.

Магија не постои, ако нема џус во батеријата, то е то, џабе базната да го пинга телефонот, ако он неможе да врати, сите тие компоненти се активни, а нфц и шменефце може да функционираат само во непосредна близина, hence, не е дека јас ќе го упалам мојот Гранд Мастер НФЦ Фајндер и ќе го најдам Трајче од Велес по нфц или билошто.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.340
1.075
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
306
222
тогаш веќе те следат и не можеш ништо да направиш околу тоа
Hold my beer, yes i can do somthing about it.
Нема камера, вифи, блутут радија, нема wap, нема социјални мрежи, нема јутуб а функционира и те како. Со дупната батерија држи ден ипол. Има бејсик работи: калк, аларм, конвертот, потсетник и др.
Картица може да извадиш без игла, се вади и батерија. Нај јако е фактот дрка може да се расклопи со притидкање на двата клипови долу што ја држат предната пластика. Тоа значи дека не ти требаат ни штрафови да го отвориш.
Ако некој те замара, не мора блок само вадиш батерија и кулираш. Се држи и јако ниво на концентрација. Пробав експеримент тоа чудо на две недели и ми се зголеми концентрација и се чуствував посреќен бидејќи не трошев време и енергија на непотребни работи.
Го имам истрескано многу пати и пробањато неколку пати. И се дига за три секунди а не да ги чекаш другиве ко некој сервер минута до две минути.
 

Атачменти

 • 20231203_222736.jpg
  6,9 MB · Прегледи: 64
Последна промена:

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.469
16.648
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Hold my beer, yes i can do somthing about it.
Нема камера, вифи, блутут радија, нема wap, нема социјални мрежи, нема јутуб а функционира и те како. Со дупната батерија држи ден ипол. Има бејсик работи: калк, аларм, конвертот, потсетник и др.
Картица може да извадиш без игла, се вади и батерија. Нај јако е фактот дрка може да се расклопи со притидкање на двата клипови долу што ја држат предната пластика. Тоа значи дека не ти требаат ни штрафови да го отвориш.
Ако некој те замара, не мора блок само вадиш батерија и кулираш. Се држи и јако ниво на концентрација. Пробав експеримент тоа чудо на две недели и ми се зголеми концентрација и се чуствував посреќен бидејќи не трошев време и енергија на непотребни работи.
Го имам истрескано многу пати и пробањато неколку пати. И се дига за три секунди а не да ги чекаш другиве ко некој сервер минута до две минути.

:|
 

Sapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1.163
775
Hold my beer, yes i can do somthing about it.
Нема камера, вифи, блутут радија, нема wap, нема социјални мрежи, нема јутуб а функционира и те како. Со дупната батерија држи ден ипол. Има бејсик работи: калк, аларм, конвертот, потсетник и др.
Картица може да извадиш без игла, се вади и батерија. Нај јако е фактот дрка може да се расклопи со притидкање на двата клипови долу што ја држат предната пластика. Тоа значи дека не ти требаат ни штрафови да го отвориш.
Ако некој те замара, не мора блок само вадиш батерија и кулираш. Се држи и јако ниво на концентрација. Пробав експеримент тоа чудо на две недели и ми се зголеми концентрација и се чуствував посреќен бидејќи не трошев време и енергија на непотребни работи.
Го имам истрескано многу пати и пробањато неколку пати. И се дига за три секунди а не да ги чекаш другиве ко некој сервер минута до две минути.
Многу убаво напишано, се стана јасно кога почнаа сите телефони да ги прават затворени, без да можеш да им ја извадиш батеријата. Се додека во џеб имаш Смарт Фон, се се знае.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.377
9.191
Hold my beer, yes i can do somthing about it.
Нема камера, вифи, блутут радија, нема wap, нема социјални мрежи, нема јутуб а функционира и те како. Со дупната батерија држи ден ипол. Има бејсик работи: калк, аларм, конвертот, потсетник и др.
Картица може да извадиш без игла, се вади и батерија. Нај јако е фактот дрка може да се расклопи со притидкање на двата клипови долу што ја држат предната пластика. Тоа значи дека не ти требаат ни штрафови да го отвориш.
Ако некој те замара, не мора блок само вадиш батерија и кулираш. Се држи и јако ниво на концентрација. Пробав експеримент тоа чудо на две недели и ми се зголеми концентрација и се чуствував посреќен бидејќи не трошев време и енергија на непотребни работи.
Го имам истрескано многу пати и пробањато неколку пати. И се дига за три секунди а не да ги чекаш другиве ко некој сервер минута до две минути.
Која ти е поентата?
Мислењето е автоматски споено:

Многу убаво напишано, се стана јасно кога почнаа сите телефони да ги прават затворени, без да можеш да им ја извадиш батеријата. Се додека во џеб имаш Смарт Фон, се се знае.
Кој не сакаш да знае, односно во која ситуација?


The ability to find offline iPhones is only available on models that support Ultra Wideband. These include the iPhone 11 and later models, but not the iPhone SE. It's important to note that users can only locate an iPhone for up to 24 hours after it is powered off, or for up to five hours when it's in power reserve mode.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.529
Мислења
964.364
Членови
34.902
Огласи
2.617
Најнов член
darko SNR
На врв Дно