• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Рецензија Sigma 17-50 f2.8 vs. Nikkor 50 mm f1.8

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Boce!

Gaining Experience
4 август 2017
120
154
Сакајќи да избегам од секојдневните обврски, се позанимавав малку со двава објективи - Sigma 17-50 f2.8 vs. Nikkor 50 mm f1.8 (FX).

Ги ставив во доста слабо светло (слабо осветлена соба) и направив фотографии за да ги споредам.
Подесив ИСО на 800, Сигма-та на 50мм, и сликав две сцени.
Едната е часовник, другата вазна со џиџи-миџи во неа.
Со часовникот апаратот беше фиксиран, а со вазната hand-held.
Правев по:
 • две фотографии со Никкор-от (на ф1.8 и ф2.8, со експозиција 1/60 - 1/80 и 1/30 соодветно)
 • една со Сигма-та (на ф2.8, 1/30)
Во прилог фотографиите.
Nе се оригиналните jpeg - малку се намалени.
Сликите не се баш нешто во тие услови и сетинзи, ама за споредба се ОК :).


Еве зумирани делови за детална споредба:


Заклучок:
Како што мене ми изгледа, на сцената со часовникот Никкор-от се фокусира на стаклото, a фокус точката (single point) ја направив кон натписот Tissot и во двата случаи. Можеби е ова за пофалба, што се фокусира на стаклото детектирајќи рефлексии и нечистотии, но мене ми изгледа подобра сликата со Сигма-та во споредба со Никкор-от на 1.8. Кога и двата објективи се на 2.8 малку повеќе детали дава Никкор.
Кај вазната е очигледно подобро боке-то и depth of field на 1.8 кај Никкор-от. И на 2.8 е за нијанса подобра сликата, но после неколку обиди заради недостатокот на стабилизација.

Во real life, Nikkor-от дава супер резултати за портрети, но генерално тешко добивам острина на 1.8. Најдобри резултати ми се чини дека добивам на 2.8. Тие пак резултати, не се јасно подобри од оние добиени со Sigma-ta.

Според ова, Sigma 17-50mm f2.8 сепак е победник, посебно заради флексибилноста на зоом range-от.
Ако бираме помеѓу Nikkor 35mm f1.8 DX и Nikkor 50mm f1.8 FX (овде тестиран), би ја избрал 50-ката.
Сепак, се чини дека Сигма-та ги прави и двата непотребни да се имаат во исто време со неа.

Penny for your thoughts... :)
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #2

Boce!

Gaining Experience
4 август 2017
120
154
З'ш сликиве од Flickr не ги дава? Се убив од пишување :)

EDIT: tinypic заврши работа. yahoo ја утнал работата и со flickr.

Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
 
Последна промена:

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,716
11,126
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Секоја чест Боце! Баш чекам да ги видиме сликите. Тури ги како линкови ако не може поинаку.

Ги имам и двата објективи и имам слични импресии.

А шо напрај со 35ката?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Boce!

Gaining Experience
4 август 2017
120
154
35-ката сакам да ја продадам. Имам и Сигма УВ филтер на неа.
Вкупно ме кошташе 12500+1200.
Сега е во Пиксплус намалена на 10000, а јас сакав 9 да ја давам сосе филтер (има уште 7 месеци гаранција).
Ќе треба да чекам да помине промоцијата :)

Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,716
11,126
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Да падна малку цената. Се надевам дека не ја купи 50мм туку ти е позајмена.

Се согласувам со твоите констатации.

Јас сум малку повеќе заљубеник во боке и 50мм ми е незаменлива. Ова е и очигледно на фотографиите. Посебно на ова поле ја убива 35ката. А така е заради дизајнот со повеќе блејдс. Но и сигмата не може да и се приближи.

50мм 1.8 фотографијата со часовникот мислам дека може да биде значајно подобра. Можеби малку има мрднато раката.

Како и да е сигмата е страшно остра и за мој вкус има одличен контраст. 50мм ја користам само за боке и во поекстремно темни услови. Во портрети ја обожавам заради бокето пред се иако има и неколку други фактори кои се битни.

Но 90% од времето на апаратот ми е сигмата. Неверојатен објектив за парите.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Boce!

Gaining Experience
4 август 2017
120
154
Да падна малку цената. Се надевам дека не ја купи 50мм туку ти е позајмена.

Се согласувам со твоите констатации.

Јас сум малку повеќе заљубеник во боке и 50мм ми е незаменлива. Ова е и очигледно на фотографиите.
Баш од тие причини и мене ми се допаѓа 50-ката.
И на 2.8 има многу поизразен depth и bokeh.
Ја позајмив за да ја пробам, ама мислам дека вреди да се купи сега - 11,000 е на промоција.

А за Сигма-та - стварно неверојатен објектив за тие пари. Да посака човек да си земе еден за резерва дури уште ги има :)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,716
11,126
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Баш од тие причини и мене ми се допаѓа 50-ката.
И на 2.8 има многу поизразен depth и bokeh.
Ја позајмив за да ја пробам, ама мислам дека вреди да се купи сега - 11,000 е на промоција.

А за Сигма-та - стварно неверојатен објектив за тие пари. Да посака човек да си земе еден за резерва дури уште ги има :)
50мм е одличен.

Но има и други кои може да ти се допаднат. Зависно од преференци имаш 85мм nikon за портрети. Нормално поскап од 50мм.

Некако малку време останува за оваа пасија но одамна ми се намерачени 20 или 24мм од Сигма АРТ сериите па можеби и ќе се кандисам нареднава година.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
434
386
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
50мм на DX тело е тесен, јас сепак ќе кажам зум си е зум за секојдневна употреба. Сепак 50мм ти дава преку 1 стоп повеќе светлина па дали ќе ставиш побрз шатер или помало ИСО е твој избор, со сигмата почнуваш од 2.8 но имаш и 17мм на него. Сепак не се е во острината на објективот. Ако ѓи имаш парите купи си ја 50ката но ќе видиш во пракса нема многу да се замараш да менуваш објективи или ќе ти тежи само во торбица.

Јас го имам 18-35мм f1.8 Sigma Art тоа е веќе друга лига.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,716
11,126
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
50мм на DX тело е тесен, јас сепак ќе кажам зум си е зум за секојдневна употреба. Сепак 50мм ти дава преку 1 стоп повеќе светлина па дали ќе ставиш побрз шатер или помало ИСО е твој избор, со сигмата почнуваш од 2.8 но имаш и 17мм на него. Сепак не се е во острината на објективот. Ако ѓи имаш парите купи си ја 50ката но ќе видиш во пракса нема многу да се замараш да менуваш објективи или ќе ти тежи само во торбица.

Јас го имам 18-35мм f1.8 Sigma Art тоа е веќе друга лига.
Го пробав и се воодушевив. Ќе го пазарев но ме премисли габаритот. Најчесто фотографирам во движење, надвор и ептен на лесно тело беше голема тежина. Затоа сакам фиксен 20мм. Но 18-35 е мастерпис и дефинитивно еден од најдобрите објективи во класата.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
434
386
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Го пробав и се воодушевив. Ќе го пазарев но ме премисли габаритот. Најчесто фотографирам во движење, надвор и ептен на лесно тело беше голема тежина. Затоа сакам фиксен 20мм. Но 18-35 е мастерпис и дефинитивно еден од најдобрите објективи во класата.
На D500 со грип добро се балансира па не е проблем, инаку да голем и тежок е ;)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Boce!

Gaining Experience
4 август 2017
120
154
На D500 со грип добро се балансира па не е проблем, инаку да голем и тежок е ;)
Јас го гледав и 50-100 f1.8 DC Art.
Ама е уште поголем.
На Д3300 би изгледал смешно, а баланс би имал како на секира :).
875 еур е на новогодишна цена во Axelfoto.
Кај нас е малку поскап.

Art серијата растура.
Гледав и 50мм фул фрејм прајм со 1.4, околу 900 еур, ама се потсетив дека фотографирам од хоби :) ... а како што вели Гокица, се помалку време останува.

Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
434
386
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Го имам и 50-100мм f1.8 DC Art ;) сепак полесен е од 70-200мм
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,953
Членови
29,325
Најнов член
VirtualMechanic
На врв Дно