• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Shutdown problem

  • Ја почнал/а темата
  • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Видете вака, вчера инсталирав Мандива линукс (по грешка врз ХП-то али нема везе :p), и имам 3 проблема:

1, При стартап на компјутерот му селектирам Мандрива 2008, чекам да се стартува и оп, се рестартира само од себе. 2 пат ке се тартува.

2,Кога му одам Лог аут, само 1 до сега ми се појавил екранот за да го изгасам компјутерот. Други пат само ке му стиснам на енд сешон, и се појавива црн екран и толку... компјутерот сеуште работи.

3,имам 2 партиции, Ц и Д, само што (којку јас успеав да сватам) Д е ставена како read-only. Затоа неможам ништо на неа да ставам. Како да ја направам нормална да ми биде (у NTFC ми е)

Фала
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
1. Probaj da ja startuvash mandrivata vo runlevel 3 i gledaj dali kje jave nekoi kreshki pri start up

2. Probaj pishi "poweroff" od terminal i vidi dali kje ti se izgasni kompjuterot.

3. Pastiraj mi go /etc/fstab

pozz
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,925
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно