1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Што треба да знам пред да почнам на курс за PHP?

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од /BRAINIAC\, 8 oктомври 2009.

1. /BRAINIAC\

/BRAINIAC\
    Баниран/a

447
    7
    12 Август 2009
    Неколку другарчиња од училиште сакаме да се запишиме на курс за PHP во пулсар (или пулстар незнам точно како се викаше). Што треба да знаеме пред да почниме (што е пожелно да се знае), и дали пулсар има добри професори (или како се викаат) кој ќе можат добро да објаснат за почетници во ова работа. И дали PHP би нашло некоја примена во креирање на најосновни web страни (пример веб страна за некоја фирма кога не прави updates на страната повеќе од еднаш неделно)

офф:
    Симнав еден туторијал од Lynda за Dreamweawer ама некако не кажва добро за почетници, дали некој знае подобар туторијал од него... се разбира по можност да е видео туторијал.

2. Taurus

Taurus
    Модератор

2,289
    907
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    Пред да почнеш со PHP мора да знаеш HTML и CSS плус SQL.
    Во кратки црти (ова е една од намените), PHP ти е јазик кој комуницира со веб серверот и како резултат ти дава веб сајт во HTML/CSS.

Можеш со PHP да направиш едноставен CMS за релативно брзо време.

1 person likes this.
  3. /BRAINIAC\

/BRAINIAC\
    Баниран/a

447
    7
    12 Август 2009
    Еве сега учам HTML и CSS со dreamweawer. А што е CSS plus?

И што мислите за пулсар и за туторијалот од Lynda за Dreamweawer(ако некој го има разгледано или учено според него)?

4. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,228
    24,002
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    css plus не постои taurus мислеше да научиш html,css и sql

5. dimitars

dimitars
    Gaining Experience

1,672
    328
    8 Мај 2007
    Пхп не е воопшто тешко, а многу ти го препорачувам. Оди запиши се на курс и ич не жали. Јас да имаше во градов одамна ќе минев и тоа и ц++ и слично. Од знаење нема премногу никогаш.

6. Pashata

Pashata
    Intern

58
    0
    29 Септември 2009
    батуле јас одам во пулсар за PHP :D мене ме интересира ако ги знам php sql html css , дали има работа да вадам пари некако , каде и како ? оти по интернетов има секакви php скрипти бесплатно , и дали има некој што работи ? од знање нема премногу никогаш вели dimitars али 5000ки и ако не го искористам тоа знаење не е баш така едноставно :D

7. ac1d

ac1d
    Intern

410
    13
    24 Септември 2008
    Ај дај малце подетални информации за ова Пулсар.

8. Pashata

Pashata
    Intern

58
    0
    29 Септември 2009
  9. Xenor

Xenor
    Intern

812
    41
    12 Март 2009
    Ако си почетник поарно повеќе нека те интересира да научиш нешто повеќе отколку да размислуваш дали ќе земаш помалце или повеќе пари.

10. Глупав

Глупав
    Gaining Experience

289
    122
    20 Април 2008
    Машко
    xHTML,CSS па и PHP , денес се основи за правење на web-страници...
    5000ки воопшто не се пари некој да ти дроби во чинија...
    @Pashata : ќе ти се вратат со првата направена страница,
    па и ќе ти остане кусур...
    (а за да модифицираш CMS мора да знаеш PHP)
    пс : еее камо да имаше некој што ќе ме учи JAVA за 5000ки...

11. DekoRoker

DekoRoker
    Gaining Experience

625
    53
    12 Септември 2009
    Машко
    Студент ФИНКИ
    Izvinete me mrzi da vi gi citam site komentari, sigurno site imate idea za temava, ama eve direkno poraka do /BRANIAC\.. Od Lynda simni si go PHP with MySQL Essential Training i ke ti se objasni ubavo... Jas taka nauciv osnovata za PHP.. :)

12. eldiablo

eldiablo
    Баниран/a

820
    48
    21 oктомври 2008
    Плати 5000 денари и оди редовно. Ти гарантирам дека ќе ти се исплати. Ја одев 60 часа програмирање за 6000 денари и многу научив.

13. Pashata

Pashata
    Intern

58
    0
    29 Септември 2009
    :D јас веќе почнав , мене ме интересираше дали е барана таквата работа со оглед на тоа дека на интернет можеш да најдиш секакви php скрипти бесплатно, штом велите се исплаќа , ќе ја изучам та работа и плус ме интересира, а ако ми беше за да заработвам мн пари како што вели xenor ќе земев ќе продавав дрога или нешто слично лесна пара :D мајтап , a eldiablo ти заврши курс во пулсар ?

14. eldiablo

eldiablo
    Баниран/a

820
    48
    21 oктомври 2008
    Не, ја завршив на друго место, 5 души бевме учевме основи на програмирање во C и после тоа ООП во java.

15. TheDarkHacker

TheDarkHacker
    Баниран/a

285
    17
    16 Мај 2009
    Не треба ништо посебно да знаеш.Доволно ти е Ц и да знаеш нешто околку SQL. PHP е толку едноставен што немаш потреба ни да се замараш со Ц многу бидејќи тука е и попросто,иако PHP е доста мал,па не е онака,интерактивен да можеш да направиш бројач,калкулатор и слично без преотварање на страната.Така да SQL е интересен и ќе ти се допадне доколку сакаш да сместуваш податоци во база,користејќи многу лесни команди,слично како пишување текст :D Пример

Сподели

Вчитување...