1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што треба да знам пред да почнам на курс за PHP?

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од /BRAINIAC\, 8 oктомври 2009.

 1. /BRAINIAC\

  /BRAINIAC\
  Баниран/a

  447
  7
  12 Август 2009
  Неколку другарчиња од училиште сакаме да се запишиме на курс за PHP во пулсар (или пулстар незнам точно како се викаше). Што треба да знаеме пред да почниме (што е пожелно да се знае), и дали пулсар има добри професори (или како се викаат) кој ќе можат добро да објаснат за почетници во ова работа. И дали PHP би нашло некоја примена во креирање на најосновни web страни (пример веб страна за некоја фирма кога не прави updates на страната повеќе од еднаш неделно)

  офф:
  Симнав еден туторијал од Lynda за Dreamweawer ама некако не кажва добро за почетници, дали некој знае подобар туторијал од него... се разбира по можност да е видео туторијал.
   
 2. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,319
  968
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Пред да почнеш со PHP мора да знаеш HTML и CSS плус SQL.
  Во кратки црти (ова е една од намените), PHP ти е јазик кој комуницира со веб серверот и како резултат ти дава веб сајт во HTML/CSS.

  Можеш со PHP да направиш едноставен CMS за релативно брзо време.
   
  1 person likes this.
 3. /BRAINIAC\

  /BRAINIAC\
  Баниран/a

  447
  7
  12 Август 2009
  Еве сега учам HTML и CSS со dreamweawer. А што е CSS plus?

  И што мислите за пулсар и за туторијалот од Lynda за Dreamweawer(ако некој го има разгледано или учено според него)?
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,088
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  css plus не постои taurus мислеше да научиш html,css и sql
   
 5. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,672
  331
  8 Мај 2007
  Пхп не е воопшто тешко, а многу ти го препорачувам. Оди запиши се на курс и ич не жали. Јас да имаше во градов одамна ќе минев и тоа и ц++ и слично. Од знаење нема премногу никогаш.
   
 6. Pashata

  Pashata
  Intern

  58
  0
  29 Септември 2009
  батуле јас одам во пулсар за PHP :D мене ме интересира ако ги знам php sql html css , дали има работа да вадам пари некако , каде и како ? оти по интернетов има секакви php скрипти бесплатно , и дали има некој што работи ? од знање нема премногу никогаш вели dimitars али 5000ки и ако не го искористам тоа знаење не е баш така едноставно :D
   
 7. ac1d

  ac1d
  Intern

  410
  14
  24 Септември 2008
  Ај дај малце подетални информации за ова Пулсар.
   
 8. Pashata

  Pashata
  Intern

  58
  0
  29 Септември 2009
 9. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Ако си почетник поарно повеќе нека те интересира да научиш нешто повеќе отколку да размислуваш дали ќе земаш помалце или повеќе пари.
   
 10. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  368
  172
  20 Април 2008
  Машко
  xHTML,CSS па и PHP , денес се основи за правење на web-страници...
  5000ки воопшто не се пари некој да ти дроби во чинија...
  @Pashata : ќе ти се вратат со првата направена страница,
  па и ќе ти остане кусур...
  (а за да модифицираш CMS мора да знаеш PHP)
  пс : еее камо да имаше некој што ќе ме учи JAVA за 5000ки...
   
 11. DekoRoker

  DekoRoker
  Gaining Experience

  625
  53
  12 Септември 2009
  Машко
  Студент ФИНКИ
  Izvinete me mrzi da vi gi citam site komentari, sigurno site imate idea za temava, ama eve direkno poraka do /BRANIAC\.. Od Lynda simni si go PHP with MySQL Essential Training i ke ti se objasni ubavo... Jas taka nauciv osnovata za PHP.. :)
   
 12. eldiablo

  eldiablo
  Баниран/a

  820
  48
  21 oктомври 2008
  Плати 5000 денари и оди редовно. Ти гарантирам дека ќе ти се исплати. Ја одев 60 часа програмирање за 6000 денари и многу научив.
   
 13. Pashata

  Pashata
  Intern

  58
  0
  29 Септември 2009
  :D јас веќе почнав , мене ме интересираше дали е барана таквата работа со оглед на тоа дека на интернет можеш да најдиш секакви php скрипти бесплатно, штом велите се исплаќа , ќе ја изучам та работа и плус ме интересира, а ако ми беше за да заработвам мн пари како што вели xenor ќе земев ќе продавав дрога или нешто слично лесна пара :D мајтап , a eldiablo ти заврши курс во пулсар ?
   
 14. eldiablo

  eldiablo
  Баниран/a

  820
  48
  21 oктомври 2008
  Не, ја завршив на друго место, 5 души бевме учевме основи на програмирање во C и после тоа ООП во java.
   
 15. TheDarkHacker

  TheDarkHacker
  Баниран/a

  285
  17
  16 Мај 2009
  Не треба ништо посебно да знаеш.Доволно ти е Ц и да знаеш нешто околку SQL. PHP е толку едноставен што немаш потреба ни да се замараш со Ц многу бидејќи тука е и попросто,иако PHP е доста мал,па не е онака,интерактивен да можеш да направиш бројач,калкулатор и слично без преотварање на страната.Така да SQL е интересен и ќе ти се допадне доколку сакаш да сместуваш податоци во база,користејќи многу лесни команди,слично како пишување текст :D Пример
   

Сподели

Вчитување...