Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Што стана со gajtanless?

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Може ли некој да ми каже што стана со гајтанлесс?
Гледам некои луѓе о д форумов што беа од тимот на гајтанлесс.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Nisto posebno, mrezata si raboti so isklucik na odredeni AP
Jas ja fativ od kapistec no ne mozam da se konektiram oti sum na 3km oddalecen
 

burglar

Intern
27 август 2007
19
0
www.skopjewifi.com
Освен тоа AP има некое друго, и ако има дали ти се линкани!? Кој сервиси ги има мрежата, ако воопшто има!?
 

burglar

Intern
27 август 2007
19
0
www.skopjewifi.com
По "распадот"(2005 година) на гајтан дел од членовите и нодовите се здружиа во нова мрежа SkopjeWiFi.
Мрежата има 6 пристапни точки(сите се наMikroTik), сервиси(game servers-COD1/2,WOWC,CS; SIP:Voip, DC HUB, Jabber, FTP Servers, Web Servers,...), повеќе од 100 корисници.
Членоството е бесплатно! Бујрум!
 

burglar

Intern
27 август 2007
19
0
www.skopjewifi.com
На мапава ги има пристапните точки. Деновиве беа поставени 2 нови точки во: Капиштец(спорти Веро) и Капиштец(беверли).
Постоечки точки се:
-Карпош 4
-Аеродром
-Кисела Вода
-11 Октомври

Планирани точки:
-Хром(веќе посто линк сo Хром)
-Пинтија
-Автокоманда(постои некаква конекција)
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Фала ,могу.
Сега не сум во ск. но за месец дена баш ќе пробам.
 

burglar

Intern
27 август 2007
19
0
www.skopjewifi.com
100% Од сегашните членовите на SkopjeWiFi никогаш не биле членови на Gajtanless. Само еден член учествуваше во иницијативата(за формирање на SkopjeWiFi), но одма се одкажа. Сите членови што се во мрежата дојдоа потоа, а најголемата точка од Gajtanless(точка со највеќе членови) остана во SkopjeWiFi.
Имаше иницијатива да се спојат двете мрежи уште пред 1.5 година, но остана само на иницијатива.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Може малце off topic ме интересира gajtanless i skopjewifi линковите им се на 2,4 или на 5GHz?
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Абе нема нешто у државава а да не се подели! Може во генетскиот код ни е. КОјзнае...
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
a koi se cenite na AP i antenite na 5GHz vo odnos na obicnite?
Kaj 2,4GHz e so ogranicuvanje do 100mW a dali ima ogranicuvane kaj 5GHz i kolkavo e?
fala
 

burglar

Intern
27 август 2007
19
0
www.skopjewifi.com
За цени имаш каде што се продава hardware, во просек грубо речено се движат скоро 1:2(2.4Ghz-5Ghz).
За ограничувањата 5Ghz e 200mW

igorkrst напиша:
Абе нема нешто у државава а да не се подели! Може во генетскиот код ни е. КОјзнае...

Не се подели! Ќе повторам: Oд сегашните членови на SkopjeWiFi(а и на креаторите) ниту еден не бил член на GLess, па така ништо не е поделено. Опремата 100% е од SkopjeWiFi, само users од нелинкуваната точка се приклучи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.135
Мислења
975.331
Членови
35.446
Најнов член
plantsshopdubai
На врв Дно