1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што се учи на технички факултет во Битола?

Дискусија во форумот 'Факултети' започната од John Targaryen, 20 oктомври 2019.

 1. John Targaryen

  John Targaryen
  Intern

  10
  3
  28 Мај 2019
  Машко
  Здраво ако можи подетално објаснување што се учи на технички во битола и кај можиш да одиш со него(плата, барање на работа, странство...)
   
 2. Excalibur

  Excalibur
  Intern

  95
  41
  18 oктомври 2019
  Машко
  Технички факултет - Битола

  Има се детално во циклуси на студии.
   
 3. John Targaryen

  John Targaryen
  Intern

  10
  3
  28 Мај 2019
  Машко
  Ама барам rough мислење има некој со first hand experience кој го има завршено и кај работи и што работи
   
 4. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  826
  1,755
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Ја имам еден другар, на техничка информатика заврше... во државно е вработен.
   
  John Targaryen, vladic3110 и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 5. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  236
  191
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Јас бев таму, мехатроника.

  Во глобала ништо не се учи, професорите знаеја често да отсуствуваат, се препишуваше на големо. Имаше предмети кај шо мора да купиш книга за да положиш.

  Многу од книгите беа намалени на скрипти,некогаш со страшно лош превод.

  Во глобала е многу лошо, ако сакаш сериозно да учиш ќе мораш сам.
  Секоја чест на исклучоците од професорите, кои беа 1-2ца.
   
  John Targaryen, ТАТА_МАТА, JensenInterceptor и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Excalibur

  Excalibur
  Intern

  95
  41
  18 oктомври 2019
  Машко
  Во глобала, на секој факултет мора сам да учиш. Друг не може за тебе да научи, она што е дадено како материјал треба да се научи.
  Кој препишувал се гледа по оценките на крај.
  На крај добиваш валидна диплома за конкурирање на работно место. Твое е да се доусовршуваш понатаму.

  Испратено од SM-G965F преку IT.mk форум апликација
   
 7. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,300
  795
  28 ноември 2015
  Машко
  Завршен факултет не значи автоматски работа
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 8. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  236
  191
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  сам можиш и дома да учиш, квалитетно менторство е друго
  оценките на факултет(барем во ТФБ) апсолутно не зборуваат за знаењето, упорноста и работливоста

  друга работа шо е екстремно важна се контактите, а со тоа и можностите за понатамошен напредок и работа
  кои контакти ќе ги здобиеш на Технички, кои во Скопје, а кои во некој по-престижен факултет?
   
 9. Excalibur

  Excalibur
  Intern

  95
  41
  18 oктомври 2019
  Машко
  Оценките зборуваат за она што си го научил. Ако си го совладал материјалот добиваш соодветна оценка. Ако не си го совладал повторно добиваш соодветна оценка. Тоа е заедничко за било кој факултет.
  Ако оценките според тебе не се релевантни на знаењето, тоа значи дека некој што препишувал ќе добие 9-ка а некој што научил 6-ка. Тоа нема да се случи освен ако не те остават сам да полагаш без надзор. Сум гледал студенти кој по 10 пати оделе на испит со 5-6 научени лекции со надеж дека ќе имаат среќа да им падне добитна комбинација. И секогаш имале сличен став дека оценката не е одраз на знаењето. Не ти држи вода ова...

  Испратено од SM-G965F преку IT.mk форум апликација
   
 10. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,300
  795
  28 ноември 2015
  Машко
  Едноставно другар, ако ти треба печат и валидација за твоето знаење оди да аплицираш за работа и речи, јас поминав со сите 10ки и види дали ќе те примат.
  Многу фирми не им е гајле за твојата диплома,ако им решиш проблем побрзо и поефикасно не им е битно дали си завршил со 6 или 10.
  Плус без разлика на какви оценки имаш ти даваат тестови, ако ги решиш си примен.
   
 11. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  236
  191
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Сеуште збораме за ТФБ или се префрливме на Оксфорд ?
   
Слични теми
 1. viktor
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,058
 2. LiquidWorm
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,803
 3. Кристијан Про
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  4,507
 4. zdravkovskii
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  74
Вчитување...

Сподели

Вчитување...