• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што се случува???? [on.net]

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,331
28,687
kalco.ru
Znici od nedelata pa navaka internetov mi e za nikade ne otvara absolutno nisto osven desetina makedonski linkovi i msn!!! Me interesira dali e problemov samo kaj mene ili i drugi go imaat....Inace imam wadsl od on.net :isplashen:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
И мене ми се случи истото деновиве 1-2 пати. Користам СОЛО од он.нет.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
и на кабловски е тапа нетот ... на моменти е добар на моменти паѓа па една страна не мозам да отворам ... а има нет ... али е претерано слаб
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Вчера во Охрид имало проблеми и со кабловскиот.
Ај нека кажат и корисниците од Т-home дали имаат проблеми?
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
Вчера во Охрид имало проблеми и со кабловскиот.
Ај нека кажат и корисниците од Т-home дали имаат проблеми?
Јас имам кабелски и вчера освен што ми падна нетот на нецели 5 минути немав никаков друг проблем...позз
 

Majestic

Gaining Experience
25 јули 2008
126
122
Битола
Конечно некој да отвори whine-тема пошто мене ме мрзеше.

Значи почнувајќи од 31-ви Август, денот кога почнаа да ги мигрираат линиите за повеќе брзина, АДСЛ-от ми е тотална катастрофа. Имам дисконектирања на секои ~30 минути. И тоа не се класични падови на врска па re-dial да среди работа. Дисконектирања во смисла на timeout на врската. Windows не не детектира дека врската паднала, лудила. Еве скоро пола месец помина, сеуште истото (може нешто подобро на периоди само... ). Вчера зборувава со оператор и ме проведе низ некои стандардни процедури кои не ми значат многу.
И не, немам направено промени, немам гибано тел. линија, немам проблеми со PC, просто проблемот е пристутен, а колку што можам да видам како и кај многу други. Истовремено пак, други другарчиња немаат воопшто никакви проблеми, па дали се работи за локални/регионални проблемчиња немам везе. Нема смисла, почнува стварно да иритира :muahaha::ha: /whine off
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,331
28,687
kalco.ru
Нема смисла, почнува стварно да иритира :muahaha::ha: /whine off
Ne da iritira brat nemozam nisto da srabotam. Se javuvav nekolku pati u on.net i sekad dobivav razlicni odgovori prvo deka imale tehnicki problemi,posle demen ne mi cinela antenata, deka imale problemi so stranski linkovi....abe ludilo se

P.S cudna rabota samo it.com.mk mi go otvara bez nikakov problem:rolleyes:
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Jas imam od telekabel (mobi) i pred 1.5 nedela go imav istiot problem. A znajte zosto? Site ISP provajderi vo mk ednostavno go koristat Makedonski Telekomunikacii. Zatoa kaj site go ima istiot problem.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Проблемот е на глобално ниво, со линковите и врските. Преносот е отежнат, и на моменти невозможен. Тоа е повремено, не постојано.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Кабелски интернет Кавадарци - Немаме никакви проблеми :):D:D:bravo:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
T-Home во Тетово не прави никакви проблеми сполај му на бога добро е. До крајот на месецот викаат дека ќе се сределе овие проблеми и дека брзините ќе се стабилизираат.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Јас сум на Solo3 од шупациве и за чудо се си е нормало.
Иди, иди, падни... иди, иди, падни... како и обично.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Како што кажа алијенецот ... Проблемот е на глобално ниво, е сега тоа што провајдферите различно работат е затоа што се конектираат на RIPE преку различни патови.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Нема да има голема промена во брзината?

Edit:
Брзината е подобрена.:)
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
ja sum na wadsl i ja go imav istiot problem ali kaj mene pa mn tesko i nasite stranici gi otvarase a nz sto e problemot ali od minatiot mesec t.e avgust imav potroseno 3333.xx mb i ovoj mesec t.e septemvri mi prodolzi istiot transfer i sega imam uste 4 gb ostanato :(
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Еј да патови до RIPE има неколку но генерано сите ги користата истите. А за да немате проблеми односно да ви ги отвара сите страници пробајте ставете ги следниве ДНС:
62.162.150.228
62.162.150.229
За на телеком пробано е функционираат незнам за на он.нет дали ќе е ок. Исто и кај неколку кабелски оператори е пробано и кај нив функционираат.


Сега ми текна дека ДНС-те на телеком се катастрофа а сличен проблем имаат и он.нет .
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
I jas imam problem so on.net
koristaam wadsl 15 GB od onnet i od sabajle pa se do 2 casot napladne nemam internet toa mi se slucuvase od 1 septemvri pa do 10 taka bese nekako ,nemozev da se konektiram
ama i sega ne e kako so treba :ua:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Моментално интернетот ми е катастрофа. Го користам веќе 1 година ама ваков пад не ми се има случено.Денес и под ова ми одеше:lut2:, а само што сакав да спуштам едно филмче.
Пред некој ден спуштав со 300-400кб, а брзината беше ~3.500.
Вчера и завчера ми правеше проблеми и со конекцијата, несакаше да се конектира.
Користам Соло10.
Има и кај другите вакви проблеми?

Edit:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,376
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно