• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што се можам да купам/платам со припејд кредит ?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Nicola

Intern
5 мај 2017
13
7
Поздрав,

Имам околу 30 (наскоро 60) ВИП припејд картички кои ми требаат само за бројот, кредитот не ми треба, но на секои 12 месеци морам да надополнувам за да останат броевите активни. Тоа значи давање пари за кредит кој никогаш нема да го искористам за разговор, а сумата на годишно ниво е секако значителна.

Знам дека можам да платам паркинг и евентуално да надополнам карта за бус. Па би сакал ваши совети за разни начини како можам паметно да го искористам тој припејд кредит.

Благодарам однапред.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,236
12,917
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Sвони на броеви за донации.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,764
11,180
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Nicola ти го избришав постот зашто на форумов не е дозволено да се дискутира за политика.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Nicola

Intern
5 мај 2017
13
7
Nicola ти го избришав постот зашто на форумов не е дозволено да се дискутира за политика.
Нема проблем, би било убаво и офф топик мислења да се бришат. Донирање нема никаква врска со купување/плаќање. Кога дотичниот јузер ќе даде на црно-бело потврда дека донирал 200 евра за некого - ќе го сторам и јас тоа. Би му предложил на дотичниот како загрижен граѓанин да појде во релевантната институција и со штрајк со глад да бара државата да ги покрива 100% сите трошоци за лекување на оние кои не се во состојба сами да го сторат тоа. Во можност сум да донирам повремено, но 200 евра не сум во можност при ситуација со 2ца невработени по дома.
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,022
620
Околу 35% од сумата можеш да си вратиш во кеш преку фортумо. Креирај твој сервис, изнапраќај пораки и после 2-3 месеци ќе си ги земеш парите.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Nicola

Intern
5 мај 2017
13
7
Околу 35% од сумата можеш да си вратиш во кеш преку фортумо. Креирај твој сервис, изнапраќај пораки и после 2-3 месеци ќе си ги земеш парите.
Да, фала ти, но 35% навистина не е добар избор. Ако веќе оттуѓувам пари, би оделе за броеви за донации.
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
645
600
Како што спомна направи сервис за плаќање паркинг, бус итд и наплаќај некој процент помалку за истата услуга.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Nicola

Intern
5 мај 2017
13
7
Како што спомна направи сервис за плаќање паркинг, бус итд и наплаќај некој процент помалку за истата услуга.
Циција не сум, не е баш џентлменски со пријатели да правиш penny business :) Паркинг, бус, трето знам огласи можат да се плаќаат на одредени сајтови (да не спамирам). Во потрага сум по четврта, петта итн работа :)
(наградни игри, донации, позајмици, натиго-дајмиго... не се во доменот на купување/плаќање за добро/услуга)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Nicola

Intern
5 мај 2017
13
7
А зашто ти требаат 60 вип припејд броја?
Ако баш те интересира: За верификација на акаунти на одреден сајт. Бројот е поголем зошто некои броеви морав да ги напуштам, и да купам нови. Па зошто тој кредит да не го валоризирам комплетно, нели.
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
645
600
Ако баш те интересира: За верификација на акаунти на одреден сајт. Бројот е поголем зошто некои броеви морав да ги напуштам, и да купам нови. Па зошто тој кредит да не го валоризирам комплетно, нели.
Еве искористи за Евровизија, спонзор

echo mobile_signature();
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Nicola

Intern
5 мај 2017
13
7
OK, штом нема брзи солидни одговори значи дека само на тапа места тук-таму можат да се потрошат, така да што отиде за паркинг отиде, се друго секако ќе се донира како единствена добра алтернатива на купувањето, и без да мора некој специјално да го потенцира очигледното.
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
932
912
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Ми се чини дека ако си од Скопје, дури и малку ќе ти бидат за паркинг :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Nicola

Intern
5 мај 2017
13
7
Во право си :) Но работам од дома, поретко користам кола така да таман :) Но бидејќи може да дојде момент да користам многу, многу повеќе броеви, чисто онака ме интересираше какви се можности има.
 

tomaso

Practice makes perfect
25 јануари 2008
1,043
1,556
Битола
tomaso's setup  
Processor & Cooler
Intel® Pentium® Processor G4560 + Thermaltake Frio Fanless
Motherboard
Gigabyte GA Z270 Gaming K3
Storage
Samsung 970 EVO 250GB - NVMe + TOSHIBA 2TB + TOSHIBA 1TB
PSU
Deepcool DA500M
RAM
8GB DDR4 2400MHz Geil CL17
Video card
Nvidia GeForce GT 720
Case
CoolerMaster MasterBox Q500L
Mouse
CM Storm Alcor + SteelSeries QcK+
Keyboard
Logitech Wave K350
Audio
Asus Essense STX II + AKG K702 + Denon DRA-F107DAB+Denon DCD-F107+McGrey BSS265, Audioquest Dragonfly Black 1.5 + Sony MDR-EX450APH
Monitor
LG 24MP55HQ-P IPS
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Какви се условите за добивање број за донации?
Па да си отвориш и да си ги донираш твоите пари назад.

Сајт некој за финансирање со донации нешто во типот на кикстартер кампањите нема?

Sent from my VIE-L09 using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

Nicola

Intern
5 мај 2017
13
7
Какви се условите за добивање број за донации?
Па да си отвориш и да си ги донираш твоите пари назад.

Сајт некој за финансирање со донации нешто во типот на кикстартер кампањите нема?

Sent from my VIE-L09 using Tapatalk
Цела процедура е за да добиеш таков број, не дај Боже да мора било кој од нас да поминува низ тоа. Единствено нешто како што спомна еден јузер погоре, е да се користат сервиси кои овозможуваат продажба на (дигитални) продукти при што купувањето ќе може да се изврши преку мобилен телефон (од куп држави и оператори) со користење на кредитот, поточно не е важно дали е припејд или постпејд. Проблемот е што мојот дел ќе биде 25-35%, а другите буквално одат за "бирократски" трошоци и провизии. Ако не ги добивам јас, ќе ги добијат барачи на донации, а ни случајно некоја компанија како 3то лице. И тоа е една од причините што ретко кој овозможува плаќање со таков кредит, и сегашново паркинг, бус и сл е нели со договор Град/Оператор. Исклучок е Пазар3, таму може да се плаќаат огласи со ваков кредит.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

Nicola

Intern
5 мај 2017
13
7
Дечкото прави лажни профили на фејсбук, за да спамира по групи.
За да креираш 60 ФБ профили не ти требаат броеви, и ќе те замолам аматерските мислења и обвинувања да си ги задржиш за себе.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,118
2,694
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
За да креираш 60 ФБ профили не ти требаат броеви, и ќе те замолам аматерските мислења и обвинувања да си ги задржиш за себе.
ама 60 броеви за играње дото ранкед треба поготово ако имаш 60 дото акаунти со висок ммр кој коштаат и по неколку стотици долари :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

Nicola

Intern
5 мај 2017
13
7
ама 60 броеви за играње дото ранкед треба поготово ако имаш 60 дото акаунти со висок ммр кој коштаат и по неколку стотици долари :D
Стар сум за игри. Фала за хумористичниот придонес, но би замолил без офф топик мислења.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,118
2,694
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Стар сум за игри. Фала за хумористичниот придонес, но би замолил без офф топик мислења.
Па реално тоа е добар бизнис само треба да имаш знаење да го реализираш. Иначе еве да не биде без ич, отвори телефонски број за донации, и троши го кредитот таму. Евентуално да отвориш компанија која посредува со такси превоз низ цела европа па кредитот да го инвестираш таму а да ти се вратат финансиски средства од соработката.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

Nicola

Intern
5 мај 2017
13
7
Ако мислиш на нашите оператори, телефон за донации не се отвора туку така. И ако не грешам, сеуште се наплаќаат 18% ДДВ и за такви повици (бидејќи нели, поважни се.... ај да не продолжам бидејќи и ова мислење ќе ми биде избришано).
За втората реченица изгледа навистина само ти знаеш на што мислиш. Се работи за 200 евра годишно, се бара начин што се може да се купи/плати, не да се влага во авантури.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,736
Мислења
863,587
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно